26 maja 2014

Średnie zarobki we Włoszech i Europie

Według ostatnich badań statystycznych średnie zarobki we Włoszech osiągają 1400 euro miesięcznie, podczas gdy średnia płaca w Unii Europejskiej wynosi 1904 euro.

fot.economia.leonardo.it/stipendi-medi-in-europa-costo-della-vita-e-stipendi-nei-paesi-europei


Natomiast poza Unią najwyższe średnie zarobki otrzymują Szwajcarzy (chociaż na taką średnią składają się oczywiście ogromne zarobki tutejszych bankierów i top menadżerów). 


Powracając do Unii, największe średnie zarobki rejestruje się w Niemczech: 2560 euro, następnie w Wielkiej Brytanii: 2570 euro, i Francji: 2180 euro.

Włochy pod względem średniej zarobków plasują się dopiero na szóstym miejscu, za Szwecją i Hiszpanią.

Według ekspertów, przy takich zarobkach, dodatkowym obciążeniem dla mieszkańców Włoch są zdecydowanie wysokie koszty utrzymania, w tym opłaty za elektryczność, gas, akcyza na paliwa, czy podatek Wat.
(źródło: economia.leonardo.it, 21/02/2014)

Tymczasem z danych podawanych na portalu wired.it z 6/01/2014 wynika, że średnia zarobków na północy Włoch dorównuje wyższym zarobkom europejskim, ale paradoksalnie średnia zarobków mieszkańców południowego regionu Kampanii równa się chociażby ze średnią zarobków w Polsce.

3 komentarze:

  1. Eh niestety, my zarabiamy znacznie mniej ale i ceny i koszta mamy niższe, a i młodym łatwiej o pracę, w Italii koszmar ;(

    OdpowiedzUsuń
  2. ???Koszta niższe? Taka ropa: u nas 4,50 czyli 1,05 we Włoszech 1,60. 600% droższa, ale ich zarobki są o 100% wyższe. Dalej: wypad do kawiarni do koszt 8 Euro, a w Polsce lekko 5 Euro. Więc znów taniej. It itp. Włosi są bogatsi i tyle.

    OdpowiedzUsuń
  3. Poziom życia we Włoszech jeśli nic się nie zmieni to możemy osiągnąć (zrównać się) za około 10 lat. ... Musimy zwrócić uwagę z jakiego poziomu w 1989 roku stratowaliśmy. Mimo korupcji, kumoterstwa, fatalnie funkcjonującego sądownictwa rozwijamy się przyzwoicie. :)

    OdpowiedzUsuń