20 maja 2014

Sposoby nauki - porady dla studentów

Kiedy w studenckim życiu nadchodzi czas sesji, kończą się żarty. Każdemu zależy, by przetrwać, zaliczyć następny semestr i iść dalej. Wymaga to często od nas sporego wysiłku i zaangażowania. Oczywiście możemy zostawić wszystko na ostatnią chwilę i uczyć się w noc przed egzaminem, albo zadbać o to już trochę wcześniej. O czym jednak warto pamiętać kiedy zostało nam już naprawdę niewiele czasu?

fot.studentiunivr.wordpress.com


Bardzo istotną rzeczą w nauce jest jej zaplanowanie. Kiedy usiądziemy w ostatniej chwili z książką w ręku i uświadomimy sobie jaki ogrom wiedzy czeka nas do przerobienia, poczujemy się mocno przytłoczeni. Możliwe nawet, że w ogóle zrezygnujemy z brnięcia w to dalej, z góry zakładając, że jest to fizycznie nierealne, by nauczyć się tak wiele w jedną noc. A gdybyśmy przykładowo tydzień wcześniej otworzyli 700 stronicowy podręcznik do włoskiego i rozplanowali naukę na poszczególne dni, gdzie dziennie mielibyśmy przerobić 100 stron, brzmiałoby to już całkiem realnie. Dodatkowo mielibyśmy świadomość tego, że jeśli jednego dnia zrezygnujemy, następnego czekać będzie nas dwa razy tyle. Sama ta świadomość popycha nas do działania. Dlatego warto planować.

Ponadto koniecznie musisz zadbać o sprzyjające do nauki środowisko. Ma być to miejsce, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał, ciche, dobrze oświetlone i przede wszystkim takie, w którym czujesz się pozytywnie.
Kiedy każdego dnia zrealizujesz wyznaczony sobie cel, pamiętaj, aby się za to wynagrodzić. To mogą być zakupy, spotkanie z przyjaciółmi, czy wyjście na spacer. To sprawi, że następnym razem twoja motywacja do nauki będzie dużo większa.

A kiedy czasu jest już naprawdę mało, warto sięgnąć po maksymalnie skondensowane notatki, zawierające kluczowe informacje. A takie znajdziesz na stronie notatek.pl, stworzonej specjalnie dla studentów. Znajdziesz tu materiał z dowolnej wybranej przez ciebie dziedziny nauki, posegregowany według przedmiotu, uczelni, a nawet wykładowcy. Dlatego wejdź na notatek.pl i zwiększ swoje szanse na zdanie egzaminu już teraz.


1 komentarz:

  1. Przydatne wskazówki, według mnie najważniejsza jest systematyczność w nauce. Może to być 15 min, pół godziny, godzina ale trzeba się uczyć codziennie.

    OdpowiedzUsuń