30 marca 2013

Wielkanocne ciasta we Włoszech

Na północy Włoch dominuje Colomba pasquale, właściwie najbardziej tradycyjne ciasto wielkanocne


fot.gingerandtomato.com
Słodka babka drożdżowa w kształcie gołębicy, symbolu pokoju, (stąd nazwa ciasta) powstała stosunkowo niedawno, bo w 1900r. w Lombardii w cukierni firmy Motta z Mediolanu


Główne składniki to mąka, jaja, masło, cukier, i parzone migdały. W ostatnich latach na rynku ukazało się  wiele różnych wersji, min. z owocami kandyzowanymi, kremem, czekoladą, itd.


fot.napolike.it
Pastiera napoletana to główny słodki wypiek przyrządzany tradycyjnie na Wielkanoc nie tylko w regionie Neapolu, ale i na całym południu Włoch. 

Pochodzenie pastiery nie jest jasne, prawdopodobnie taki płacek wypiekano  jeszcze wieki temu na pogańskie świętowania  wiosny, i w związku z tym isnieje wiele  z nim związanych legend i opowieści.

Podstawowe składniki to  (biały ser) ricotta, gotowana pszenica lub ryż, aromat pomarańczy, cukier, jaja, masło lub smalec i mleko, wypiek ułożony jest na kruchym cieście. 
Nowsze przepisy mogą zawierać również owoce kandyzowane, czekoladę, krem, i inne... 

Tradycyjnie gospodynie z Neapolu pieką pastierę w Wielki Czwartek, tak aby placek mógł "odpocząć", a wszystkie smaki i zapachy ściśle się ze sobą związały przed jego spożyciem na Wielkanoc, podobno najlepsza jest właśnie po 4-5 dniach!To tylko namiastka wypieków i deserów z włoskich stołów wielkanocnych. Każdy region ma swoje typowe i niepowtarzalne przepisy na tradycyjne ciasta i ciasteczka.  Jednak  większość z nich nie jest dostępna w sieciach wielkiej  dystrybucji i można je spróbować jedynie przyjeżdżając na miejsce.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza