17 października 2011

Studia filmowe Cinecittà odkrywają swoje tajemnice


Do 30 listopada można zwiedzać filmowe miasteczko Cinecittà w Rzymie.
Z okazji 150 rocznicy Zjednoczenia Włoch w filmowym miasteczku Rzymu otwarto wystawę pt. „Cinecittà Si Mostra”, będąca retrospektywą włoskiej fabryki marzeń.
Można przejść przez plan filmowy "Kleopatry", obejrzeć starożytny R
zym z fragmentami Koloseum, pospacerować po gangsterskich ulicach Nowego Jorku i zobaczyć, gdzie kręcono "Gangi Nowego Jorku" w reżyserii Martina Scorsese.
W największym studio filmowym Włoch, publiczność będzie miała okazję odkryć wierne kopie setek metrów ulic Paryża, kompletny klasztor z filmu Imię róży, pałac cesarza Chin, kompletne wnętrza okrętów podwodnych, kopalń, stacji kolejowych i rzymskiego metra oraz baśniowe scenerie użyte do produkcji filmu o Przygodach Barona Munchausena w reżyserii Terry'ego Gilliama. Można tam też znaleźć kompletną arkę Noego.
Studio powstało w 1937 r. Do 1943 r., gdy studio częściowo zostało zniszczone wskutek działań wojennych, na jego terenie powstało ok. 300 pełnometrażowych filmów fabularnych. W 1945 r. armia USA urządziła na terenie studia tymczasowe schroniska dla kilku tysięcy Żydów, ocalałych z Holocaustu. Po zakończeniu działań II wojny światowej studio odbudowano w jeszcze większym wymiarze. Do roku 2006 studio wykorzystano do produkcji ponad 3.000 filmów i programów telewizyjnych.
 źródło: www.naszswiat.net 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza