25 października 2011

Groźne zanieczyszczenie środowiska wokół lotniska Mediolan - Malpensa


Do Prokuratury włoskiej wpłynęło oskarżenie wystosowane wobec władz jednego z największych włoskich lotnisk Malpensy: Enac, Enav, Sea, Arpa, oraz instytucji Regionu Lombardii o spowodowanie katastrofy ekologicznej na terenach położonych wokół lotniska. Ponadto, instytucje Unii Europejskiej wszczęły dochodzenie w związku z nie przestrzeganiem unijnych zarządzeń dotyczących ochrony środowiska.
Konsekwencje tak rozległego i groźnego zanieczyszczenia ponoszą nie tylko mieszkańcy okolicznych miejscowości ciężko znoszący  hałas i wibracje emitowane podczas lotów na niskich wysokościach, ale również naturalistyczny Parco del Ticino.
Dane z systematycznych kontroli i monitoringów wykazały, że materiały i substancje zanieczyszczające (takie jak naftalen, dibenzopiren, dibenzoantracen) wielokrotnie przekroczyły dozwolone limity, co stanowi poważnie ryzyko rozwoju chorób nowotworowych trudno uleczalnych.  Tylko w latach 1997-2009 zwiększył się procent zachorowań układu  oddechowego o 54,1%,   
W oficjalnym oskarżeniu obwinia się instytucje  Malpensy o zamierzone niezainteresowanie stanem zdrowia mieszkańców i zanieczyszczeniem środowiska wokół lotniska.
(ciekawoski z prasy: il Fatto Quotidiano, 23/10/2011)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza