11 października 2011

Włosi za kierownicą


To temat wyjątkowo drażliwy, ponieważ każdy Włoch wydaje się być nieco przewrażliwiony na punkcie prowadzenia samochodu. Z jednej strony czuje się ekspertem, żeby nie powiedzieć Supermanem na drodze, a jednocześnie potrafi bezlitośnie krytykować i wyśmiewać innych kierowców. Okazuje się jednak, że większość z nich jeździ według określonych schematów, w związku z czym można ich posegregować według pewnych klasycznych kategorii. 
Oto kilka przykładów „drogowych” stereotypów zaczęrpniętych z satyrycznego portalu encyklopedycznego Nonciclopedia, publikowanego na wzór znanej Wikipedii:


Kategorie mężczyzn za kierownicą

Rambo – jeździ drogim i szybkim samochodem, najczęściej Audi, BMW, Mercedes.
Zawsze dobrze ubrany (koszula i marynarka, okulary słoneczne). Jest arogancki, przekonany o swojej racji.  Gdy ma problemy wyżywa się przyciskając gaz „do dechy”. Jeździ „przyklejony” do zderzaka samochodu przed sobą, ciągle zmienia pasy ruchu.

Il figlio di Rambo Syn Rambo to typowy “synek bogatego tatusia”, jeździ wieczorami bardzo szybkim, sportowym samochodem podarowanym albo pożyczonym przez ojca. Pewny siebie, często powoduje wiele stłuczek.

Il Celodurista Twardziel to dzisiejsza wersja Dr.Jekyll/Mr. Hyde, pozornie normalny, ale szybko potrafi przemienić się w Rambo pokazując wszystkim jak bardzo szybki i „odrzutowy” ma samochód. Jedzie za wami w odległości 2cm od tylnego zderzaka, po czym jak gdyby nigdy nic wraca do „normalności”. 

Il Nonno - Dziadek był za młodu typowym Rambo, a teraz, podobnie jak kategoria „nieudolnych kobiet”, jedzie wyjątkowo wolno siedziąc „przyklejony” do kierownicy, każdy skręt czy manewr zajmuje mu kilka minut czasu, ze względu na brak refleksu i słaby wzrok często powoduje stłuczki, ale jest przekonany o swojej racji i zawsze zrzuca winę na drugiego kierowcę. 

Kategorie kobiet za kierownicą

L'impeditaNieudolna ustawia siedzenie najbliżej jak może kierownicy, jeździ nie opierając się o fotel aby widzieć ulicę z odległości 20cm. Chwytając kierownicę jak wilk swoją ofiarę przeraźliwie boi się pojazdu, tak jakby w nim siedział jakiś zbuntowany stwór. Jeździ ekstremalnie wolno, każdy zakręt czy wjazd na rondo zajmuje jej blisko 15 minut. Nigdy nie używa biegu wstecznego. 
La SmartistaWłaścicielka samochodu marki Smart ozdobionym rozwieszonymi wszędzie maskotkami to zazwyczaj blondynka (naturalna lub farbowana) o długich, prostowanych włosach, nosi okulary słoneczne (także w nocy). Podczas jazdy nieprzerwanie rozmawia z przyjaciółkami przez telefon i poprawia makijaż stojąc na światłach. Ciągle roztargniona przyczynia się do wielu stłuczek. 

La donna pilota Kobieta pilot jeździ drogim samochodem, jest pewna siebie i arogancka. Nie patrzy ani na prawo ani na lewo, nie używa kierunkowskazów, nie ustępuje pierwszeństwa. Zawsze trzyma w ręku komórkę, powodując zwykle małe, ale częste stłuczki na skrzyżowaniach i rondach, lub podczas manewrów. 

Madre lavoratrice ma straricca col SUVPracująca matka ale arcybogata za kierownicą SUV jest arogancka (jak wszyscy właściciele SUV), totalna analfabetka jeśli chodzi o ustępowanie pierwszeństwa, czy użycie hamulców. Odwożąc synka do szkoły nie wysiada nigdy z samochodu, ale wykonuje zaskakujące akrobacje, aby podać dziecku plecak z bagażnika i przypomnieć o drugim śniadaniu... 

A oto kilka innych przykładów klasycznych automobilistów zaczerpniętych z książki Gioele Dix „Manuale dell’automobilista incazzato”, (Oscar Mondadori):

Il SognatoreMarzyciel, który jadąc za kierownicą Fiata, myśli, że prowadzi czarnego Porsche Cayman po ulicach Saint-Tropez...i zajmuje lewy pas szybkiego ruchu na autostradzie  z prędkością 80km na godzinę. Nie reaguje na sygnały świetlne ani dźwiękowe, a gdy już wszyscy stracą nadzieję, nagle w przypływie poczucia winy, niebezpiecznym manewrem przemieszcza się na prawy pas.
L’Amareggiato Rozgoryczony, który nie może pogodzić się z ograniczoną efektywnością swojego Opel Agila, co jednak nie przeszkadza mu na pewną zaciekłość w jeździe po pasie najszybszego ruchu...Na ogół źle reaguje na próby wyprzedzania i pokazuje całą swoją arogancję próbując mniej lub bardziej skutecznie uprzykrzyć jazdę innym.
I Miracolati – Cudownie uzdrowieni”, jeżdżą zawsze parami, zwykle młodzi, poniżej 30 lat, słuchają muzyki na cały regulator i „nabuzowani” wszystkim co tylko mają pod ręką, śmieją się, wydzierają, wymachują rękami... Powodują panikę wśród innych kierowców jadąc bardzo szybko, czasem nawet zygzakiem i zajeżdżając innym drogę hamują z piskiem.
Il Provocatore ignaro – Nieświadomy prowokator, który zwalnia bez powodu! skutecznie przyczyniając się do  stłuczek i korków, po czym nagle, jak gdyby nigdy nic, przyspiesza...
L’Invulnerabile – Nietykalny, który zaprzedał duszę diabłu, nigdy nie miał żadnej stłuczki, nie odstraszają go żadne alarmujące prognozy pogody (grad, śnieżyca, ulewy, gęste mgły), nie sposób zrozumieć dlaczego nigdy nie jest zmuszony jak inni „ostrożni śmiertelnicy”, stać w korku czy zjechać na pobocze...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza