31 października 2013

Podróż legendarnym pociągiem Orient-Express

Wsiąść do pociągu....NIE BYLE JAKIEGO!
W niezapomnianą, jedyną w swoim rodzaju podróż, wybierzmy się legendarnym Orient Express!



fot. vivereinviaggio.com

Okazuje się bowiem, że do dzisiaj kursują eleganckie, luksusowe pociągi z końca XIXw. na trasie choćby Wenecja - Wiedeń - Paryż - Londyn; Wenecja - Wiedeń - Praga; Wenecja - Wiedeń - Budapeszt, itd.  


fot. fulltravel.it
Przy czym trasa z Wenecji została zainaugurowana dopiero w 1919r. Wówczas to Simplon Orient Express wyruszał z Calais i jechał przez Paryż do Instambułu i  Aten zatrzymując się w miastach: Lozanna, Mediolan, Werona, Wenecja, Triest, Zagabria, Belgrad, Sofia, i Saloniki. 
To właśnie na tej trasie toczy się akcja słynnej powieści kryminalnej Agathy Christie "Morderstwo w Orient Expressie". 

30 października 2013

Triora, włoskie miasteczko czarownic

Triora (Imperia), małe średniowieczne miasteczko, położone na wzgórzach Ligurii, zasłynęło niegdyś z dość makabrycznego zdarzenia: w latach 1587-1589 odbył się tu najokrutniejszy proces czarownic we Włoszech. Dlatego też miasteczko nazywane jest często włoskim Salem.


fot.sognidiunanottedilunapiena.wordpress.it


29 października 2013

Zabawa we włoskie palindromy

Palindrom to rodzaj zabawy językowej pochodzącej jeszcze z czasów starożytności: wyraz, wyrażenie lub całe zdanie a nawet dłuższy tekst, który może być czytany litera po literze w obie strony (od lewej do prawej i odwrotnie), a jego brzmienie się nie zmieni.



Najprostrzym przykładem palindromu jest imię ANNA.

28 października 2013

Fuca coste, czyli antyczne Halloween w tradycji Apulii

W małym miasteczku Orsara (Foggia) w Apulii od zadawnych czasów 1 listopada świętowano tradycyjnie Dzień Zmarłych, zwany tutaj ‘Fucacoste e cocce priatorije’ ("ogniska i głowy Czyśćca" - wykrawane dynie w kształcie ludzkiej głowy), które zadziwiająco przypomina anglosaskie święto Halloween

fot.comune.orsaradipuglia.fg.it

AbraCalabria, czyli magiczny tydzień w Kalabrii


W dniach od 28 października do 1 listopada 2013 Crotone (Kalabria) zaprasza na jesienną edycję słynnego już festiwalu magii Magikro Festival.

Organizatorzy zapowiadają niezwykły tydzień spektakli z dreszczykiem,  magicznych trików i sztuczek, zaklęć, czarownic przybyłych na Halloween, i wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

26 października 2013

Katania, miasto kontrastów

Położona u stóp Etny Katania to drugie pod względem wielkości miasto na Sycylii, liczące ok 300tys. mieszkańców.




Już od czasów starożytnych przybywali tu emigranci różnych narodowości i kultur, i wydaje się, że tak pozostało do dzisiaj. Dzisiejsza metropolia robi wrażenie prawdziwej krzyżówki eleganckich ulic i kamienic bogatego mieszczaństwa przeplatanych brudnymi ulicami znacznie biedniejszych grup społecznych.

Co ciekawsze, trudno tu mówić o bogatych i biednych dzielnicach, jak to ma miejsce w innych miastach.   W Katanii ulice i domy kontrastujących ze sobą sfer sąsiadują ze sobą tak blisko, że prawie co kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów sceneria zmienia się zaskakująco drastycznie, jak w jakimś zwariowanym kalejdoskopie. 
Można wstąpić na słynne sycylijskie cannoli do eleganckiego, wytwornego lokalu "kapiącego" historią, a wychodząc niemal już na progu zastać widok  obdrapanych ścian, ulicznego brudu i miejskiego chaosu, czyli przysłowiowo dalle stelle alle stalle ("od gwiazd do stajni"). Chociaż tak naprawdę nikomu to tutaj nie przeszkadza....

Lampedusa, Włochy i Europa...

Zapraszam do wysłuchania mojego wywiadu dla programu radiowego Swiat na Wskroś, przeprowadzonego w dn. 19/10/2013 przez pana H. Orucevica z Radia Kielce:

25 października 2013

Targi enogastronomiczne w Udine - Good 2013

W dniach od 31 października do 3 listopada w Udine (Friuli) odbędą się IV Targi enogastronomiczne Good 2013.



W programie min. La Dolce Sfida (konkurs cukierniczy), prezentacje i degustacje, kursy i warsztaty kulinarne, debaty, spotkania, prezentacje książek, konkurs dla smakoszy czerwonej papryczki, konkurs dla amatorów na najlepszy przepis na jesień w pół godziny...

Na Targi w Udine zostali zaproszeni także Foodblogger, czyli amatorzy kulinarni prezentujący swoje przepisy na blogach,

24 października 2013

Reklamy szok we Włoszech

O seksistowskich reklamach pisałam już w zeszłym roku: Seksistowskie reklamy we Włoszech, a tymczasem znów pojawiają się nowe polemiki medialne i instytucjonalne...

Dziennk Napoli.repubblica.it donosi, że na wyspie Capri pojawiła się nowa reklama na ogromnym plakacie miejskim, na której widnije nagie ciało kobiece z wyodrębnioną szynką i podpisem I ham.

fot.goop.it

A jeszcze niedawno, w marcu tego roku w Neapolu, pojawiła się szokująca reklama z wizerunkiem bezwładnego ciała kobiecego na łóżku,  reklamy promującej szmatki do czyszczenia i sprzątania. Pod reklamą widnieje napis: "Elimina tutte le tracce" (usuwa wszystkie ślady).

23 października 2013

Europark Idroscalo, czyli co można robić nad "morzem Mediolańczyków"

Idroscalo di Milano, tak nazywa się obszar parkowo-rekreacyjny położony nad sztucznym zalewem o długości 2600m w pobliżu lotniska Milano-Linate, pomiędzy miejscowościami Segrate i Peschiera Borromeo w prowincji Mediolanu.

Teren został przystosowany jako lotnisko dla tzw. hydroplanów, czyli wodnosamolotów jeszcze w latach 30-tych ubiegłego stulecia.

W latach 60-70-tych obszar o powierzchni 1,6 km kw. zasłynął jako słynny Lunapark Milano, a w 2004 aż do chwili obecnej teren zagospodarowano jako sportowo-rekreacyjny Europark Idroscalo, i od lat mieszkańcy nazywają go "morzem Mediolańczyków" (mare dei milanesi), ponieważ w sezonie letnim ta zielona oaza nad wodą zapełnia się tłumem lokalnych turystów z pobliskiej metropolii.


Dzieci, młodzież i dorośli mogą tu uprawiać sporty wodne i korzystać z wielu atrakcji i zabaw. 

Ostatnią nowością Europarku Idroscalo jest zainaugurowany we wrześniu br. Parco dell'Arte, czyli Parku Sztuki Współczesnej, największym dostępnym pod gołym niebem parku rzeźby we Włoszech.

22 października 2013

Złośliwości po włosku

CATTIVERIE, czyli włoskie złośliwości, zgryźliwości, docinki...

Czasami mamy niepohamowaną ochotę "dociąć" komuś na przykład w odpowiedzi na inne złośliwości, i nagle zdajemy sobie sprawę, że w obcym języku nie zawsze przyjdzie nam równie łatwo i szybko znaleźć odpowiednio cierpki przytyk, jak w języku ojczystym. 

Tym bardziej, że nie w każdej sytuacji pasuje odpowiedź wulgarna. Tymczasem odpowiednia doza ironii i sarkazmu świetnie spełnia swoje zadanie i dotrze nawet do najbardziej zadufanego w sobie wyrafinowanego osobnika. 


fot.donna.nanopress.it


Poniżej kilka przykładów włoskich zgryźliwości zasłyszanych tu i ówdzie:

21 października 2013

Sfilmuj twój dzień we Włoszech i wejdź do historii włoskiego kina

Innowacyjny projekt kolektywnego filmu ITALY IN A DAY to wyzwanie dla wszystkich, którzy chcieliby podzielić się z innymi najważniejszymi momentami w swoim życiu we Włoszech. 


Każdy z was może wziąć udział w inicjatywie: amator czy profesjonalista, niepełnoletni i pełnoletni (w przypadku niepełnoletnich należy wypełnić odpowiednie zezwolenie rodziców lub opiekunów).  Wystarczy sfilmować kamerą czy telefonem fragmenty dnia, spotkania z ludźmi, rodziną, niezapomniane emocje, itd., czyli życie we Włoszech twoimi oczami, i wysłać go na stronę italyinaday.rai.it

Bezpłatny kurs na sędziego piłki nożnej w Bergamo

AIA Bergamo zaprasza chętnych na bezpłatny kurs na sędziego piłki nożnej. Kurs przeznaczony jest dla młodych osób w wieku od 15 do 34 lat z Unii Europejskiej, lub z poza Unii, ale w posiadaniu ważnego pozwolenia na pobyt.


Pierwsze spotkanie odbędzie się 22 października 2013 o godz. 20.00 w Lazzaretto, piazzale Goisis w Bergamo. Odpowiedzialny za prowadzenie kursu jest asystent sędziego sekcji Bergamo w serii A, Giacomo Paganessi.

19 października 2013

Latające ryby w Lagunie Wenecji

Lokalne dzienniki weneckie podają, że przez ostatnie dziesięć dni w Lagunie Wenecji zaczęły pojawiać się dotąd niespotykane tu latające ryby.

fot.corrieredelveneto.corriere.it

Ten niezwykły gatunek ryb dotychczas można było zauważyć wiele mil morskich oddalonych od wybrzeży. Tymczasem zdjęcia rybaków i żeglarzy potwierdzają zaskakujące zjawisko zbliżania się ich do portu i do weneckich kanałów, krążących jak gdyby nigdy nic wokół łodzi....

18 października 2013

Kosmopolityczne Syrakuzy

Syrakuzy, czwarte pod względem wielkości miasto na Sycylii, położone na wybrzeżu południowo -wschodnim, stanowi idealny przykład wielonarodowościowej kultury wyspy.

Plac zadedykowany Archimedesowi, wybitnemu Grekowi z Syrakuz

Od wieków Sycylię zamieszkiwały ludy różnego pochodzenia, tradycji i języka, a tutejsza cywilizacja powstała właśnie z połączenia i współżycia wielu kultur: Siculi, Sicani, starożytnych Greków i Rzymian, Chrześcijan, muzułmańskich Arabów, Żydów, czarnoskórych Afrykańczyków, Normanów, Hiszpanów, Francuzów, Austriaków...

17 października 2013

Włoski magazyn dla moli książkowych

Libreriamo to pierwszy włoski social book magazine promujący książki, lekturę i kulturę włoską w szerokim tego słowa znaczeniu poprzez różne kanały medialne: witrynę internetu, blog, facebook, twitter, i social community. 

Na stronach portalu można znaleźć recenzje czytelników, nowości wydawnicze, inicjatywy wydawnictw, wywiady z autorami,  kursy, rankingi wydawnicze, oraz ciekawostki ze świata, np. najdziwniejsze biblioteki...

libreriamo.it

16 października 2013

Lokalny lokator lokalu

Mimo, że w języku potocznym najbardziej powszechnym terminem najmu jest affitto, to jednak istnieje zdecydowanie bliższy Polakom termin: 

LOCARE


Dobry podręcznik do gramatyki języka włoskiego

Gramatyka włoska dla wszystkich (ed. edilingua - wyd. nowela.pl) to bardzo przystępny i dobrze opracowany podręcznik dla osób uczących się języka na poziomie podstawowym i średnio-zaawansowanym.



Autorzy przygotowali wyjaśnienia reguł gramatycznych i ich praktyczne zastosowanie w codziennym użyciu, oraz szeroki zestaw ćwiczeń z kluczem, ze szczególnym uwzględnieniem trudności wynikających z różnic pomiędzy językiem włoskim i polskim.

15 października 2013

Liczba Polaków żyjących we Włoszech - dane GUS

Po ukazaniu się w dzienniku „Rzeczpospolita” artykułu na temat przetrzymywania przez GUS danych dotyczących polskich emigrantów ze względu na sytuację polityczną, najnowsze statystyki ujrzały światło dzienne. Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec ubiegłego roku we Włoszech żyło 97 tys. Polaków.



14 października 2013

Cash mob we Włoszech

W kwietniu 2012r. z USA dotarł do Włoch Cash mob, czyli nowa forma etycznego flash mob, która wspiera małe sklepy i firmy w czasach kryzysu. 
fot.ilgiardinosegretodidebby.blogspot.com

Chodzi o to, żeby zakupami ratować małych przedsiębiorców i sklepikarzy, którzy są przygniatani agresywną konkurencją wielkich sieci dystrybucji. Każdy klient dziś może stać się aktywnym "graczem" na rynku. 

fot.adiconsum.it
Jeśli mały lokalny sklepik ma trudności finansowe i walczy o przetrwanie, przy czym nie ma własnych środków na odpowiednią reklamę i promocję, może go uratować właśnie cash mob: 

12 października 2013

Sponzfest - Festiwal włoskiego wesela

Od kilku lat w małej miejscowości Calitri (Avellino) w Kampanii pod koniec sierpnia organizuje się Festiwal włoskiego wesela o nazwie Sponzfest.


fot.doveviaggi.corriere.it

Ten niezwykły przegląd muzyki i tradycji włoskiego wesela wypromował i co roku prowadzi Vinicio Capossela, ceniony muzyk, piosenkarz, autor tekstów i książek.

fot.megamondo.com

Głównymi bohaterami festiwalu są miejscowi muzycy od (dziesiątek) lat grający na wiejskich weselach, zwani "La Banda della Posta" i syn emigrantów z Calitri, wspomniany już, Vinicio Capossela, który po latach postanowił powrócić do korzeni, tradycyjnych rytmów i zabaw pamiętanych z dzieciństwa.

fot.rollingstonemagazine.it

Na Festiwalu rozbrzmiewają polki, mazurki, foxtroty, i inne skoczne rytmy rozgrzewające weselnych gości, począwszy od tradycyjnego primo ballo (pierwszy taniec), a przypomnijmy, że wesela (sposalizitrwały tu zwykle od 3 do 7 dni.

11 października 2013

Muzeum dla smakoszy chleba na Sardynii

Sardynia ma bardzo bogatą tradycję kulinarną, nic dziwnego, że to właśnie tutaj powstało nietypowe Museo del Pane Rituale w Borore (Nuoro) - Muzeum chleba wypiekanego od święta, z okazji najróżniejszych uroczystości.


Od najdawniejszych czasów pieczywo było formowane w precyzyjne wzory i figurki, tak aby symbolizowały główne elementy świąt, np. krzyż z kolcami wypiekany na Wielkanoc, czy korony dla nowożeńców na weselnych stołach, lub też formy o pięciu "kolcach" na stypy.  Niektóre wyroby są wykonane tak po mistrzowsku, że aż żal by było je skonsumować...


fot.sardegnaagricoltura.it


10 października 2013

Papież daje zapomogę uchodźcom przybyłym do Lampeduzy

Abp Konrad Krajewski, mianowany przez Papieża Franciszka jałmużnikiem, udał się wczoraj na Lampedusę, aby spotkać się z uchodźcami, którzy ocaleli z czwartkowej  katastrofy statku.

fot.ilfaroonline.it

9 października 2013

Podróż dookoła Sardynii na wrotkach



Giancarlo Labate, 43-letni psycholog z Carbonii (Cagliari) zakończył kilka dni temu swoją wymarzoną podróż dookoła Sardynii na wrotkach. 


Ta niezwykła, ekologiczna i antykryzysowa podróż  przez 850 km wzdłuż wybrzeży, wzgórz i dolin Sardynii trwała 12 dni. 


fot.sardiniapost.it


Sardyniia zwiedzana na wrotkach, opowiada Labate, to wyjątkowe doświadczenie, jadąc z taką prędkością można odkryć naprawdę rajskie zakątki. Chociaż, przyznaje, były też momenty zwątpienia, głównie ze względu na strome podjazdy, oraz trudne warunki  atmosferyczne (deszcz i silny wiatr).

8 października 2013

Uwaga na włoskie pułapki!

TRABOCCHETTO - INSIDIA (A) TRABOCCHETTO - TRANELLO... 

- to rodzaj niebezpiecznej pułapki skonstruowanej w feudalnych fortyfikacjach, zamkach i wieżach, zwykle ukrytej przed wejściową bramą. 

Szczególnie w epoce średniowiecza rozpowszechniły się ruchome zapadnie, podłogi zapadające się pod szpiegiem czy wrogimi wojskami. Niepożądani goście bezpowrotnie kończyli wpadając do podziemnych lochów, gdzie dodatkowo mogły ich czekać wyjątkowo okrutne tortury, np. pozzi a rasoi (studnie z brzytwami).

Podobne pułapki i botole (włazy), można jeszcze znaleźć gdzieniegdzie w zabytkowych pałacach i arystokratycznych siedzibach.

fot.carabinieri.it

7 października 2013

Kelnerzy we Włoszech

Jak wynika z ostatniego raportu Excelsior Unioncamere kelner to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku włoskim. Również włoskie stowarzyszenie tego sektoru NoidiSala potwierdza tę tendencję, szczególnie w sezonie turystycznym.
Widząc oferty pracy dotyczące kelnerów mamy zazwyczaj na myśli studenta dorabiającego sobie wieczorem na bieżące wydatki, tymczasem, eksperci podkreślają, że najbardziej poszukiwani są wysoko wykwalifikowani kelnerzy, którzy potrafią doradzić odpowiednie menu i stają się wizytówką dobrego lokalu. 

Najlepsze i najgorsze szpitale we Włoszech

Już po raz czwarty włoska agencja Agenas (Agenzia nazionale per i servizi sanitari delle Regioni), przeprowadziła szczegółowe badania statystyczne, na podstawie których ustanowiła ranking włoskich szpitali.

Badania opierały się na 47 wskaźnikach, min. śmiertelności w przypadkach zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, operacji kardiochirurgicznej wszczepienia tzw. by-passów, czy procent porodów poprzez cesarskie cięcie, itd.


Najlepsze wyniki osiągnął szpital San Raffaele w Mediolanie, i to pomimo ogromnego zadłużenia, skandali finansowych i groźby upadłości... Tymczasem najgorzej wypadły szpitale na południu kraju.

Wyniki rankingu

6 października 2013

Internet Festival - Pisa 2013

10-13 października w Pizie odbędzie się Festiwal Internetu.  Tegoroczna edycja ma tytuł "Forme del Futuro" (formy przyszłości).




W programie przygotowano 150 spotkań z 200 ekspertami sektoru, 62 warsztaty, trzy koncerty, pokazy filmów, prezentacje książek, aplikacji, i wiele innych atrakcji, również dla dzieci. Wstęp wolny.

5 października 2013

Bolonia zaprasza na święto mortadelli

Z okazji jubileuszowych  350 lat mortadelli bolońskiej w dniach 10-13 padziernika 2013 Bolonia zaprasza na święto MortadellaBò. 


Impreza zapowiada się ciekawie, jak obiecują organizatorzy, a slogan festynu brzmi "è qui la fetta?", czyli "to tutaj plasterek?", zastępując przewrotnie popularny zwrot: "è qui la festa?" (to tutaj impreza?).



4 października 2013

Skrawek pustyni w sercu Toskanii

Deserto di Accona, to skrawek pystyni w obrębie słynnych Crete Senesi, kolorowych wzgórz toskańskich rozciągających się na południowy wschód od Sieny, obejmujący miejscowości: Asciano, Trequanda, San Giovanni d'Asso, Monteroni d'Arbia, Rapolano Terme, Buonconvento.

fot.acpb.net

Włoskie zabytki z korków od butelek

Ciro Califano, emerytowany listonosz z Nocera Inferiore (Salerno) zasłynął jako niezwykły artysta korków od butelek, z których potrafi wyrzeźbić prawdziwe dzieła sztuki, wierne miniatury najpiękniejszych zabytków włoskiej architektury, np. koloseum, świątynię Posejdona w Paestum, Castel del Monte, i wiele innych.



Na pomysł rzeźbienia z korków wpadł właściwie przez przypadek, widząc jak w rodzinnej enotece- pijalni wina wyrzucane są tysiące zużytych korków i postanowił je kreatywnie  wykorzystać. 

Aby wyrzeźbić koloseum w skali 1:200 potrzeba ok. 2-3 lat pracy i średnio 20tys. korków.

3 października 2013

Wojna i pokój włoskich polityków - komentarze z prasy

fot.internazionale.it
Premier Enrico Letta definiuje wczorajszy dzień jako „dzień historyczny”. Z pewnością przełomowym momentem było uzyskanie votum zaufania dla rządu w senacie, chociaż praktycznie już od rana dzień zapowiadał się niezwykle ciekawie i pełen niespodzianek: burzliwe dyskusje, zaskakujące deklaracje, krytyka, obelgi, zdrady, groźby i rozpady, wreszcie aplauzy, wzruszenie i łzy ale i gorycz, gniew i gwizdy dezaprobaty...



A oto kilka wybranych komentarzy cytowanych we włoskich mediach:

2 października 2013

Największy radioteleskop w Europie skonstruowano na Sardynii

Kilka dni temu został zainaugurowany Sardinia Radio Telescope (SRT), największy radioteleskop jaki powstał w Europie i zarazem drugi pod względem wielkości na świecie (prymat należy do amerykańskiego Green Bank Telescope w stanie Virginia).
fot.sardegnalive.net

Radioteleskop powstał w miejscowości Pranu Sanguni (San Basilio), 35 km od Cagliari, ma 64 metry średnicy i sięga  20 pięter wysokości. Inne, ale o połowę mniejsze radioteleskopy we Włoszech znajdują się w miejscowości Medicina (Bologna) i w Noto (Siracusa) na Sycylii.

1 października 2013

Język włoski dla „opornych”

Arrivederci! – to idealny kurs języka włoskiego dla osób, którzy po raz pierwszy stykają się z włoskim, dla tych, którzy dawno już opuścili szkolne ławki i sama myśl o nauce ich paraliżuje, oraz dla tych, którzy są absolutnie przekonani, że nigdy nie mieli smykałki do języków obcych.

Warto więc tym razem podjąć wyzwanie i przekonać się, że "nie taki diabeł straszny jak go malują"!


Podręczniki są podzielone na poziomy A1, A2, B1 – od elementarnego do średnio zaawansowanego.
Każda część jest bardzo obrazowa i stymulująca, bogata w zdjęcia, rysunki, mapy, uproszczone schematy, przystępne tabelki, gry językowe i materiały do prostych konwersacji ...

Ziemniaki i kasztany, czyli gorące tematy we Włoszech



Polityka to był zawsze gorący temat we Włoszech, a szczególnie w ostatnich latach Włosi nie mogą narzekać na brak atrakcji na scenie politycznej. 


Tymczasem media donoszą, że w parlamencie zrobiło się już gorąco jak w piecu: główne partie serwują sobie wzajemnie pieczone ziemniaczki, jednocześnie licząc na to, że ktoś inny wyjmie za nich rozżarzone kasztany z paleniska...


fot.cultura.biografieonline.it

Poniżej kilka prasowych relacji z politycznego „pikniku na gorąco”: