30 września 2011

Międzynarodowe Targi Lucca comix & games 2011



Wszystkich wielbicieli komiksów, gier i ilustracji książkowych Lucca jak co roku  zaprasza na Międzynarodowe Targi Lucca comix & games w dniach 28 października – 1 listopada. 

Na imprezę zostali zaproszeni min. David Llyoid, Manuele Fior, Davide Reviati, Emilio Salgari, Andrea Cremer, oraz Jiro Taniguchi z Japonii. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się bowiem Japan Palace, pawilon dedykowany komiksom produkcji japońskiej. 

Organizatorzy zapowiadają także dużą ofertę gier zaprezentowanych w dziale Lucca Games Educational. 

Na targach przewidziane są seminaria i spotkania z wydawcami przeplatane muzyką na żywo, oraz rozdanie nagród Gran Guinigi 29 października. 

Bilety na Targi w cenie 14 euro.

Natomiast   niezwykle interesujące wystawy rysunków autorskich otwarte będą od 15 października do 15 listopada w Palazzo Ducale di Lucca. Wstęp na wystawy wolny. 

Info: Lucca comix & games

29 września 2011

Jak znaleźć męża we Włoszech?


Małżeństwa mieszane stają się we Włoszech coraz modniejsze i obecnie stanowią już 10% wszystkich zawieranych tutaj ślubów. Jak wynika z danych Osservatorio sulle Famiglie dell’Eurispes, przez ostatnie 10 lat ich liczba wzrosła aż o 300%!, tj. o 6 tys. małżeństw rocznie więcej. Co ciekawsze, mężczyźni chętniej wybierają na żony panie ze wschodniej Europy, głównie Rumunki, Polki, Rosjanki i Ukrainki.

Jeśli macie zamiar poszukać sobie tu partnera na całe życie, warto zapoznać się ze wskazówkami Włoszek, które, jak się okazuje, aby accasarsi bene dobrze wyjść za mąż,  potrafią podejść do „sprawy” bardzo praktycznie.

28 września 2011

Jak mądrze kupić mieszkanie we Włoszech (2)


Przypomnijmy najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać, aby uniknąć rozczarowania i przysłowiowego „wyrzucenia pieniędzy w błoto”:
1) Upewnijcie się, że budynek został legalnie postawiony. Jeżeli był on już wcześniej sprzedany i kupiony to znak, że został zbudowany zgodnie z wszystkimi wymogami.
2) Jeżeli nieruchomość została zbudowana nielegalnie (wł. abusivamente), upewnijcie się, czy właściciel złożył podanie o zalegalizowanie budowy. Jeżeli dom został zbudowany nielegalnie, ale istnieją przesłanki prawne na zalegalizowanie budowy danej nieruchomości właściciel musi posiadać podanie o „condono edilizio” i „concessione a sanatoria”.

27 września 2011

Opiekunki we Włoszech: gdzie się zwrócić


Według sondaży we Włoszech jest około 3 milionów rodzin, w których mieszka osoba starsza (powyżej 65 roku życia) potrzebująca stałej opieki. Tylko w ostatnim dziesięcioleciu liczba takich osób wzrosła z 18,4% do 20,3%, tj. o 1.800.000  osób więcej. W związku z czym proporcjonalnie rośnie liczba opiekunek i pomocy domowych. W tej roli pracują głównie kobiety (88,6%), przy czym 78,4% to cudzoziemki. Prawie połowa z nich przyjeżdża ze wschodniej Europy, w tym głównie z Rumunii (19,4%), Polski (7,7%) i Mołdawii (6,2%), oraz duża część z Filipin (9%).                                              
(dane z nuovasocieta.it, 15/09/2011)

Jak mądrze kupić mieszkanie we Włoszech cz. 1

Cz. 1: Jaki wybrać dom, żeby uniknąć niemiłych niespodzianek.

Zdecydowaliście się na zakup mieszkania? Przeanalizujmy wspólnie wszystkie najważniejsze aspekty techniczno-prawne, na które powinniście zwrócić szczególną uwagę przed dokonaniem zakupu wymarzonych czterech kątów. Zakup domu to inwestycja, na którą przeznaczycie dużo pieniędzy, dlatego musicie upewnić się, że nie spotkają was nieprzyjemne niespodzianki.

1) Upewnijcie się, że budynek został legalnie postawiony. Jeżeli był on już wcześciej sprzedany i kupiony to znak, że został zbudowany zgodnie z wszystkimi wymogami. Jeżeli jednak dom został zbudowany niedawno, właściciel na pewno posiada „concessione edilizia”(zezwolenie na budowę) i  certificato di abitabilità (zaświadczenie o możliwości zamieszkania, czyli polski odpowiednik odbioru stanu technicznego).

26 września 2011

Największe we Włoszech Targi pracy w sektorze turystycznym


W dniach 14-15 października 2011 w godz. 10-18 odbędą się w Turynie (Palasport Olimpico Isozaki) jedenaste Targi Pracy w sektorze turystycznym, hotelarskim, sanatoryjnym, oraz gastronomiczno-restauracyjnym.
 
Targi zorganizowane są pod patronatem Regione Piemonte, la Provincia di Torino, la Città di Torino, przy współpracy  Agenzia Piemonte Lavoro (APL), Centri per l’Impiego della Provincia di Torino e della Regione Valle d’Aosta, l'Agenzia Liguria Lavoro, francuski wydział Servizi per l’Impiego Pôle Emploi della Regione Rhône-Alpes, sieć Eures (Servizi Europei per l’Impiego), oraz  Inps. 

Targi w Turynie są jedną z największych takich przedsięwzięć we Włoszech, w ostatnich latach brało w nich udział 6 tys. osób, na których czekało 16 tys. ofert pracy,  a 70% przedsiębiorców było zadowolonych z końcowych rezultatów poszukiwania pracowników.

Dla wszystkich kandydatów poszukających zatrudnienia wstęp wolny. Przy wejściu obowiązkowa rejestracja i wymagana włoska legitamacja zdrowia tessera sanitaria – codice fiscale.

Info: link

Włochy wciąż modne na wakacje


Według ostatnich danych włoskiego Osservatorio del Turismo, pomimo głębokiego kryzysu, w letnim sezonie 2011 zanotowano wzrost turystów podróżujących po Włoszech.

Zwiększyła się turystyka krajowa: 24,5 miliona Włochów wyjechało na wakacje wydając średnio 743 euro na osobę (tj.o 80 euro więcej niż w 2010r.). Największym napływem  turystów cieszyły się regiony: Alto Adige,  Puglia, Veneto, Marche, Toscana i Liguria.

Zanotowano także znaczny wzrost turystów z zagranicy (+6,6%), w szczególności dał się zauważyć prawdziwy najazd wycieczkowiczów z Chin (+ 86%), Meksyku (+84,8%), Australii (+ 38,3%), Brazylii (+ 22,1%), Rosji (+20,6%), Usa (+14,3%)...

23 września 2011

Burze i nawałnice na giełdach


Prawdziwe kataklizmy meteorologiczne wywołały na giełdach najnowsze pesymistyczne prognozy gospodarcze  i pogłębiający się kryzys w Europie i Usa. Tak właśnie „burzowo” włoskie media przedstawiają obecną sytuację  na światowych giełdach:

Bufera – burza, zawierucha
"Borsa: un'altra giornata di bufera sui listini" (Il Sole 24 Ore Radiocor, 06/09/2011)

"La bufera non è finita: ora la palla passa all’Ue"


Tempesta – burza, sztorm

“Crisi: tempesta perfetta su tutte le borse (MF) (Borsa Italiana23/09/2011)

Tormenta – burza, zawieja śnieżna
“C'è una tormenta fortissima che scuote i mercati internazionali.” (Giornalettismo, 22/09/2011)

22 września 2011

Cudzoziemcy we Włoszech


Według danych włoskiego narodowego urzędu statystycznego Istat (Istituto nazionale di Statistica) z 1 stycznia 2011 r. we Włoszech mieszka na stałe  4.570.317 cudzoziemców, co ogółem  stanowi 7,5% wszystkich mieszkańców (tj. o pół procenta więcej niż w zeszłym roku).

86,5% cudzoziemców mieszka na północy i w centrum kraju, a tylko 13,5% na południu Włoch.

Obecnie wśród cudzoziemców największą populacją we Włoszech są Rumuni (prawie milion osób).

W 2010 roku urodziło się tu 78 tys. dzieci obcego pochodzenia, co stanowi 13,9% wszystkich dzieci urodzonych we Włoszech.

Rzymski hotel Spa najlepszy w Europie


Prestiżowy  amerykański magazyn turystyczny Travel&Leisure ogłosił tegoroczną klasyfikację na najlepsze spa na świecie. W tym roku prymat w Europie, i zarazem jako czwarty na liście światowej, zdobył  pięciogwiazdkowy hotel w Rzymie Grand Spa Club del Rome Cavalieri, Waldorf Astoria Hotels & Resorts.

W sondażu brano pod uwagę takie elementy jak: relacja pomiędzy luksusem, wykwintnością, elegancją i profesjonalizmem, oraz różnorodnością oferty zabiegów.

W rzymskim spa goście mogą także podziwiać ciekawą architekturę hotelu, przypominającą termy starożytnego Rzymu, oraz przepiękne dekoracje wnętrz wzbogacone w antyczne i nowoczesne dzieła sztuki, min. Giambattista Tiepolo, Andy Warhol e Mario Schifano.

Wystarczy przejrzeć fotograficzny tour  po Rome Cavalieri Grand Spa Club, aby przekonać się o zasłużonym tytule Najlepszego spa w Europie 2011r.: link



Ciekawostki z prasy: Ansa.it, 14/09/2011

21 września 2011

Konkurs dla pań młodych we Włoszech


Niebywała okazja dla wszystkich pań młodych, które wyznaczyły już datę ślubu we Włoszech w okresie 1/01/2012 – 31/12/2012. Przyszłe mężatki mogą wziąć udział w konkursie Radia Montecarlo Sposa Ideale.

Nagrodą jest suknia ślubna do wyboru z kolekcji firmy Le Spose di Giò (o wartości 2 tys. euro), dwie obrączki ślubne do wyboru z podanej kolekcji (wartość 2 tys. euro),  ślubne dekoracje kwiatowe (wartość 2 tys. euro), doradztwo wedding planner (1,500 euro), 9-dniowy pobyt dla pary młodej w Meksyku (5-gwiazdkowy hotel, Gran Be Live Riviera Maya di Akumal, Cancun, o wartości 1800 euro), usługi fotograficzne i ich publikacja w magazynie “Vogue Sposa” (o wartości 2 tys. euro), lista prezentów ślubnych (3 tys. euro), zestaw Caviar Wonders (336 euro), oraz firmowy podkład muzyczny Radio Monte Carlo.

Aby uczestniczyć wystarczy w dniach od 4-13 października wysłać sms  na numer 342.4141762 z tekstem: “iosposa proprio nome cognome città età”.  Ze wszystkich kandydatek komisja wylosuje 10 konkurentek, które przystąpią do radiowego konkursu na żywo w dniach  17-28 października 2011 o tytule „sympatia i spontaniczność na tematy małżeńskie”

Rozdanie nagród odbędzie się w Mediolanie w dniach do 30/12/2011r.

20 września 2011

Wzrost podatku Vat we Włoszech


Według badań Cgia di Mestre wzrost podatku Vat (Iva – Imposta sul valore aggiunto) z 20 na 21% wprowadzony przez rząd Berlusconiego spowoduje znaczne podwyżki cen, w skutek czego każda rodzina wyda rocznie więcej o 140 euro. Więcej od średniej krajowej wydadzą mieszkańcy północnego wschodu: aż o 166 euro rocznie więcej na rodzinę, i północnego zachodu: o 158 euro więcej.

Eksperci przewidują wzrost inflacji o 0,48%.

Również włoskie stowarzyszenie kupców Confesercenti krytykuje nowe zmiany podatkowe, z których wynika wiele niedorzeczności, np.  klient, który kupuje paczkę kawy w sklepie płaci górną stawkę Vatu, podczas, gdy płacąc za konsumpcję kawy w barze, podatek wynosi zaledwie 10%.

Ciekawostki z prasy: Toscananews24.it, 20/09/2011

19 września 2011

Magia włoskich zachwytów

Według stereotypów Włosi jako naród słyną ze spontaniczności i wylewności, głośno i obrazowo wyrażający swoje emocje, pełne ekspresji i gestykulacji zachwyty, a włoski entuzjazm potrafi zarazić całe otoczenie. Nic dziwnego, że jedne z podstawowych słów, którepoznają cudzoziemcy uczący się tego języka to przymiotniki: fantastico!, stupendo!, meraviglioso!, magnifico!, itp. Jednakże najbardziej przemawiają do nas zachwyty obrazowe, wyszukane porównania i przenośnie. Bo jak nie wpadać w zachwyt, gdy włoskie metafory poruszają wszystkie (szczególnie nasze kobiece) zmysły, przenosząc nas wyobraźnią w świat bajek, snów, marzeń, uczuć... 
Przy czym entuzjastyczny język potoczny wkroczył dziś już nie tylko do reklamy, ale i do tytułów gazet, czasopism czy książek: 

da favola! – jak z bajki! 
np. matrimonio da favola; atmosfera da favola, nozze da favola, abito da favola… 
“Soggiorno da favola in hotel da Jesolo” (Excite Italia – 6/09/ 2011) 

17 września 2011

Praca sezonowa we włoskich winnicach

Podczas tegorocznego winobrania zatrudniono aż 30 tys. cudzoziemców


We włoskich winnicach zatrudniono w tym roku cudzoziemców z ponad 53 krajów. Najwięcej Polaków zbiera winogrona w rejonie Franciacorta.
Według danych Coldiretti, ponad 30 tysięcy zagranicznych pracowników sezonowych zatrudnionych zostało przy tegorocznym winobraniu.

16 września 2011

Kupić mieszkanie we Włoszech, co warto sprawdzić?


Kupując mieszkanie we Włoszech musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych elementów. Poza sprawdzeniem dokumentów w urzędzie katastralnym (publicznym rejestrze nieruchomości): verifica al catasto, eksperci radzą, aby przede wszystkim zapytać o rok budowy budynku: data di costruzione.

Ponadto, ponieważ Włochy znajdują się w rejonie sejsmicznym, trzeba upewnić się, czy na danym obszarze istnieje zagrożenie  wstrząsami sejsmicznymi lub zagrożenie wynikające z obsunięć ziemi czy góry: eventuali rischi sismici o franosi della zona.

Włoskie rachunki można już płacić w supermarkecie



Sieć włoskich supermarketów Coop jako pierwsza wprowadziła nowe usługi dla klientów: bezpośrednio w kasie wraz z innymi zakupami można opłacić rachunki Telecom, Eni Gas&Power, Enel Energia, Enel Servizio Elettrico posiadające kod kreskowy podobnie jak inne towary w sklepie. 


Info: link

14 września 2011

Toskańskie ciasto chlebowo-migdałowe

Torta di pane e amaretti

Już od dawna chodził za mną ten przepis. Byłam bardzo ciekawa smaku tego ciasta, gdyż wykonane jest ono z połączenia chleba i ciasteczek amaretto (z migdałami). Z tego co wiem ciasteczka te dostępne sa na rynku polskim, także możecie spróbować wykonać ten przepis.Wprawdzie do wykonania potrzeba chleba toskańskiego, ale zróbcie eksperyment i dodajcie zwykły,polski chleb. Podaję przepis:

Skladniki:
1 kg czerstwego chleba
1 litr mleka
3 łyżki cukru
200 gram ciasteczek amaretti
3 jaja
40 gram rodzynek
trochę masła do wysmarowania formy

13 września 2011

Gafy Berlusconiego bez granic?


Wszystkie tytuły gazet piszą dziś o ostatnej gafie, choć oficjalnie zdementowanej, włoskiego premiera w stosunku do Angeli Merkel: "culona inchiavabile - "dosł. „nie dające się pieprzyć dupsko"  – od czasownika “chiavare”- wulg. pieprzyć; , przetłumaczona na jęz. ang. „unfuckable lard-arse”.

Trudno jednak wykluczyć taką możliwość, tym bardziej, że w karierze Silvio Berlusconiego zdarzyło się wiele niefortunnych sformułowań i dyplomatycznych nietaktów:

''Merkel culona: ma l'ha detto davvero Berlusconi? Circola con insistenza la voce che nelle intercettazioni di Napoli ci sia anche questo. Possibile che nella stessa intercettazione in cui il presidente del Consiglio dice che l'Italia è un paese di merda e che vuole andarsene all'estero ci sia anche una volgarità nei confronti di Angela Merkel, che tanto si sta adoperando per far comprare dalla Bce i bond del nostro paese,

12 września 2011

Inauguracja Muzeum Gucci we Florencji


90 lat od założenia słynnej Maison Gucci w 1921r.,  26 września 2011r. odbędzie się inauguracja Muzeum Gucci w samym sercu zabytkowej Florencji, w Palazzo della Mercanzia, Piazza della Signoria.

Na tę okoliczność zaproszonych zostało 200 Vip z całego świata, nieoficjalnie mówi się o przybyciu min. Madonny i Jennifer Lopez. Goście przejdą po czerwonym dywanie, niczym gwiazdy Hollywoodu, aż do Palazzo Vecchio, gdzie odbędzie się wielka gala w Salone dei Cinquecento, z udziałem burmistrza Florencji Matteo Renzi.
Ekspozycja w Muzeum zaprezentowana będzie na powierzchni 1700m kw. na trzech piętrach Palazzo della Mercanzia.

(Ciekawostki z prasy: Corriere Fiorentino, 10/09/2011)

Zobacz zdjęcia historyczne Maison Gucci na oficjalnej stronie:link

11 września 2011

Wpływowe kobiety Włoch cz. 2: Emma Marcegaglia


Drugą wpływową Emmą we Włoszech jest “stalowa lady” Marcegaglia, jak zwykły o niej mówić media, czyli  pierwsza kobieta na czele włoskiego związku przemysłowców Confindustria, odpowiednika Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (reprezentująca interesy przedsiębiorców prywatnych w Polsce), i na którego czele stoi n.b. również kobieta: Henryka Bochniaż. Obie panie faktycznie mają ze sobą wiele wspólnego i spotykają się przy różnych okazjach, zwłaszcza, że obie wchodzą w skład rady prezydentów BusinessEurope, organizacji zrzeszającej pracodawców Unii Europejskiej. 

EMMA MARCEGAGLIA urodziła się w 1965r. w Mantowie (Lombardia) w rodzinie drobnego przemysłowca Steno Marcegaglia przerabiającego stal w fabryczce o powierzchni zaledwie 120 metrów kw. Dzięki racjonalnemu i oszczędnemu zarządzaniu firmy, rodzina Marcegaglia stopniowo osiąga spory sukces na rynku krajowym i za granicą.

10 września 2011

Żurek all’italiana



Żurek według przepisu Bernadki, dzielącej moje emigranckie kulinarne problemy, na stałe wszedł do repertuaru popisowych polskich dań na ziemi włoskiej i podobnie jak barszczem ukraińskim udało mi się nim podbić podniebienia zagorzałych miłośników makaronów…
Żurkiem w tej wersji nakarmicie do syta nawet największego głodomora, a zaletą przepisu jest to, że wersja „wypasiona” powstaje na talerzu, a nie w garnku, więc dbających o figurę zupka na karmi, nie rujnując im figury.

9 września 2011

Pilne włoskie sprawy…



W dobie kryzysu gospodarczego i politycznego wiele spraw wydaje się szczególnie "gorących" i „niecierpiących zwłoki" zarówno dla polityków jak i dziennikarzy. Dlatego też, aby zwrócić uwagę czytelników, w języku prasowym pojawia się wiele tego typu określeń i synonimów. 
Zobaczmy, co takiego "spędza sen z powiek" włoskim politykom:: 

- Stringente – ponaglający, np.: necessità stringenti – “naglące potrzeby”
“Napolitano: ora concentrarsi sulla crescita, tema stringente e drammatico (Il Sole24ore, 9/09/2011)”

Dziesięć lat po wprowadzeniu Euro we Włoszech


Dziesięć lat temu, w 2001 roku, we Włoszech wprowadzono walutę euro. Eksperci magazynu Altroconsumo podsumowali zmiany cenowe, które zaszły w ciągu tej dekady na rynku krajowym.
Oto kilka przykładów:

Inflacja: +21%
Dochody na  głowę mieszkańca: +14%
Siła nabywcza pieniądza (ilość towarów i usług, którą można zakupić za określoną jednostkę pieniężną) – 7%

Część produktów zdecydowanie zdrożała, np.:
Mąka i produkty zbożowe + 49%
Prasa + 40%

Ale niektóre można zakupić dużo taniej, np.:
leki - 28%
aparaty fotograficzne – 41%
komputery – 64%
aparaty telefoniczne – 73%

Znacząco podrożał niestety transport:
wodny + 147%
lotniczy + 61%
kolejowy + 46%
taxi + 34%
natomiast różnice cen biletów transportu autobusowego wahają się w przedziale od + 16% w Bari do + 94% w Genui i Mediolanie.

Podrożały też wszystkie opłaty:
woda + 52%
gas + 34%
wywóz nieczystości + 33%
abonament telefoniczny + 25%
energia elektryczna + 24%

Ciekawostki z prasy: Altroconsumo, 09/2011 

7 września 2011

Festa della pizza – Salerno 2011

W Pontecagnano (Salerno), zwane „Città della pizza”, od 05/09 do 11/09/2011 odbywa się XIII wydanie Festa della pizza, święto zorganizowane przez lokalne i krajowe instytucje, w którym weźmie udział 100 pizzaioli. Na imprezę, uważaną już jako jedną z najważniejszych wydarzeń gastronomicznych i kulturowych w regionie Campania, przybywają setki tysięcy gości z całych Włoch aby spróbować i podejrzeć najlepsze przepisy mistrzów. 

Struktura targów mieści 40 piecy opalanych drewnem, obszerne sale degustacyjne, sale konferencyjne, sale przeznaczone dla Vip, biura, a na świeżym powietrzu przewidziane są liczne folklorystyczne występy estradowe, basen i plac zabaw dla dzieci, oraz inne punkty restauracyjne. 

Włoskie uniwersytety najdroższe w Europie?

Według danych z 2010 opracowanych przez Osservatorio Federconsumatori studia na państwowych uczelniach włoskich stają się z roku na rok droższe. Stopniowo znalazły  się nawet w przedziale najdroższych w Europie: średnio 1000 euro rocznie, chociaż opłaty wahają się od 400 do 2000 euro, w zależności od uczelni. Dla porównania,  w Szwecji studia są bezpłatne; na Fraie Universitat w Berlinie płaci się rocznie 200 euro, a  na słynnej Sorbonne w Paryżu – 500 euro.
Najtańsze uczelnie są na południu kraju, a najdroższe na północy, gdzie opłaty wynoszą o 13,1%  więcej od średniej krajowej, np. na Politecnico di Milano opłata może wynieść nawet 1700 euro (bez żadnych ulg socjalnych).
Do tego dochodzą ceny książek, w zależności od wydziału: średnio trzeba wydać 454 euro na rok, przy czym książki do nauk ścisłych mogą kosztować nawet o 17% więcej.
Nic więc dziwnego, że procent włoskich maturzystów, którzy zapisują się na studia jest coraz mniejszy – zaledwie 32%.
Ciekawostki z prasy: Consumatori, 6/7 2011

6 września 2011

Barszcz ukraiński all'italiana


Barszcz ukraiński to smaczna i pożywna zupa, którą można bez problemu przygotować z produktów dostępnym we włoskim supermarkecie. Świetnie sprawdza się też jako popisowe danie przed włoskimi przyjaciółmi, nawet tymi, którzy nie przepadają za zupami.
Podaje wskazówki jak przygotować barszczyk w wersji light (dla np. odchudzających się) i pożywniejszej, dla głodnych po całym dniu pracy.

5 września 2011

Opera na lodzie – Werona 2011

1 października 2011 największy teatr operowy na świecie, Arena di Verona, gościć będzie  „Opera on Ice”, wspaniały występ największych mistrzów jazdy figurowej na lodzie.
Gwiazdą spektaklu będzie oczywiście włoska mistrzyni Carolina Kostner, a obok niej wystąpią inni światowej sławy mistrzowie: Stephane Lambiel ze Szwajcarii, włoska para Anna Cappellini i Luca Lanotte, włoska grupa łyżwiarstwa synchronicznego Hot Shivers, para Delobel i Shoenfelder z Francji, para Qing Pang i Jian Tong z Chin, para rosyjska Tatiana Totmianina i Maxim Marinin, oraz Emanuel Sandhu z Kanady.  Artyści zinterpretują  na lodzie arie z najpiękniejszych oper: Don Giovanni, Aida, Carmen, Romeo i Julia, Turandot, Tosca, Rigoletto, La Traviata…
Przygotowanie areny na ten jedyny w swoim rodzaju występ lodowy wymaga ogromnego wysiłku ze strony organizatorów: chór i orkiestra składać się będą łącznie ze 180 osób, a na skonstruowanie lodowiska o imponującej wielkości 800 metrów kwadratowych potrzebnych będzie 35 tysięcy litrów wody oziębianej przez instalacje ziębnicze  o mocy 650kw. 


info: www.operaonice.eu