30 września 2013

Rzymowi grozi bankructwo

Burmistrz Wiecznego Miasta, Ignazio Marino, na konferencji prasowej 28 września desperacko wzywał polityków włoskiego parlametu o pomoc, przyznając, że Rzymowi grozi bakructwo


Długi administracji miejskiej osiągnęły już 867 milionów euro. Burmistrz przekonuje, że nie ma zamiaru podnosić podatków Irpef i Tares, ale tak dużej dziury w budżecie miasta nie jest w stanie "załatać" nawet znacznie ograniczając wydatki administracyjne, rozwiązując umowy z firmami, na które dziś miasta nie stać i masowo wyprzedając budynki miejskie...

29 września 2013

Addio sklepy na Placu Cudów w Pizie

Wiadomość szok: budki z souvenirami wynoszą się na zawsze z Placu Cudów (Piazza Miracoli) w Pizie. Juś niejednokrotnie była o tym mowa, jednak myślałam, że mercatari (sprzedawcy)  „przeżyją”.

A jednak wygrał ten, kto wpadł na pomysł wywalenia ich z Piazza Miracoli. Dlaczego? Po co? Budy z pamiątkami stały tam od 70 lat. Wryły się niejako w panoramę placu.

28 września 2013

Niezwykła wystawa sztuki w parku Sella (Trentino)

Niezwykłą wystawę sztuki można podziwiać w parku Sella w Valsugana (Trentino).
3-kilometrowy spacer po parku  Percorso Arte Natura to wspaniała wycieczka dla całej rodziny o każdej porze roku. 

fot. panoramio.com
Park gości gigantyczne dzieła sztuki współczesnej wykonane przez artystów z wielu krajów, wtopionych w leśne zaułki i polany. Dziwaczne konstrukcje i rzeźby nie tylko inspirują, emocjonują i stymulują wyobraźnię dorosłych i dzieci, ale także "zapraszają" do wspólnej eksploracji i zabawy.

27 września 2013

Przedszkola i żłobki rolnicze we Włoszech?

Agro-asili, przedszkola ukierunkowane na rolnictwo, przyrodę, ekologię.

To projekt edukacyjny, który brzmi dość utopijnie, tym bardziej, że we Włoszech mówi się o tym dopiero od dziesięciu lat, podczas gdy w krajach skandynawskich, a także we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech takie rozwiązania są już od dawna.

fot.adnkronos.com


Wbrew pozorom taka inicjatywa nie ma w sobie nic absurdalnego. Chodzi o to, żeby dzieci jak najdłużej przebywały w ogrodzie/sadzie i przy pomocy instruktorów zajmowały się roślinami, które później spożywają w posiłkach. Nauczą się hodować kwiaty, przyprawy, sałaty, owoce, warzywa, itd. Będą obserwować zmiany sezonów i wpływ pogody na przyrodę.

fot.ilcittadinooline.it

Niestety kontakt z jakimikolwiek zwierzętami na terenie przedszkoli jest wciąż niemożliwy - skarżą się nauczyciele - ze względu na surowy regulamin higieny. Jedyne dopuszczalne rozwiązania to wycieczki do gospodarstw  agroturystycznych i tzw. gospodarstw dydaktycznych.

Targi Turystyki Sportowej - Latina



W dniach od 27 do 29 września w Latinie odbywają się Targi Turystyki Sportowej  Fiera del Turismo Sportivo

Na targach, zarówno wewnątrz rozległych pawilonów, jak i na terenie otwartym będzie można obejrzeć sportowy sprzęt nowej generacji, asystować testom i pokazom sportowców, a nawet spróbować własnych sił w niektórych dyscyplinach. Ponadto, w programie przygotowano dużo muzyki i spektakli. 

Wstęp wolny, z wyjątkiem konferencji tematycznych.

26 września 2013

Październikowe święta na Sycylii

W październiku warto wybrać się na Sycylię!





Jak co roku, w miejscowości Zafferana Etnea (prov. Catania), położonej u stóp Etny, we wszystkie niedziele października odbywa się słynna Ottobrata Zafferranea - święto zadedykowane typowym produktom lokalnej gastronomii. 

Miasteczko zawdzięcza swoją nazwę prawdopodobnie od uprawianego tam niegdyś szafranu. Utrzymywała się z tej uprawy większość ludności okolicznych terenów.

25 września 2013

Nowy portal dla poszukujących dodatkowej pracy we Włoszech

Jeszcze niedawno pisałam o bezpłatnym portalu Tabbid.com (Drobne prace i dodatkowe zlecenia we Włoszech), czyli social network oferującego wymianę ogłoszeń drobnych zleceń, a okazuje się, że taka formuła ma coraz więcej nowych zwolenników we Włoszech. 

W Toskanii, powstał następny taki portal DoAnBe. Nazwa pochodzi od imion trzech młodych mam, które postanowiły wyjść na przeciw potrzebom innych koleżanek i znajomych borykających się z pogodzeniem pracy, opieki nad dziećmi, szukaniem zleceń dorywczych w dogodnych godzinach, i same stworzyły taką sieć kontaktów dla klientów i pracowników: nowy bezpłatny social (net)work dodatkowej pracy, tzw. lavoro occasionale -  www.doanbe.it


RomaEuropa Festival - taniec, muzyka, teatr i literatura

Przez dwa miesiące, od 25 września do 24 listopada 2013 Rzym gościć będzie 28 edycję prestiżowego festiwalu tańca, sztuki wizualnej, muzyki, teatru i literatury: RomaEuropa Festival, pod tytułem The Art Reacts,


24 września 2013

Język włoski, w jakim sensie?

Nawyki językowe, przerywniki, tzw. intercalari występują nagminnie w języku potocznym zarówno w konwersacjach, jak i mononologach, i służą zazwyczaj do zebrania myśli przed wypowiedzią, sprecyzowania opinii, itd. Więcej na ten temat pisałam już w artykule Włoskie przerywniki i nawyki językowe.


Niektóre przerywniki przeżywają prawdziwe "wzloty i upadki", jeszcze kilkanaście lat temu lingwiści i dziennikarze rozpisywali się z irytacją na temat młodzieżowego cioè, wtrącanego co trzy-cztery słowa, a dzisiaj, wygląda na to, że na podium intercalari zastąpiły je NEL SENSO CHE...; IN CHE SENSO? - w sensie, że...; w jakim sensie?..., i tym podobne wyrażenia, z tą tylko różnicą, że tym razem rozmówcy mają złudzenie, że ich wypowiedź brzmi nieco bardziej "górnolotnie".

Lingwiści obserwują obsesyjne nadużycie tego wyrażenia zarówno w mediach, jak i w języku potocznym, do tego stopnia, że czasem mamy do czynienia z tzw. "masłem maślanym", np.:

"In questo senso, anche i test Invalsi, pur con le loro imperfezioni, forniscono indicatori in tal senso." (tuttoscuola.com - fragment wypowiedzi Stefanii Giannini, responsabile scuola di Scelta Civica, ex rettore dell'Università di Perugia)

23 września 2013

Najlepsze strony web we Włoszech

Portal ANSA.it (Agenzia Nazionale Stampa Associata), jedna z głównych agencji prasowych we Włoszech został uznany za najlepszy serwis informacyjny w kraju otrzymując prestiżową nagrodę 'Macchianera Award' (włoski "Oscar" internetu) na festiwalu internautów BlogFest w Rimini zakończonym 22 września br. 


fot.ilfattoquotidiano.it


21 września 2013

Rolli Days w Genui

fot. quotidianoarte.it
Rolli Days - 21-22 września -to wyjątkowa okazja aby zwiedzić pałace arytokracji genueńskiej, spisane na tzw. rolli, czyli listę zwijaną niegdyś w rulony. Lista zawierała najbardziej luksusowe i wyrafinowane siedziby miasta, które mogły gościć arcybiskupów, papieży, władców, i inne osobistości arystokracji. 

Dziś pałace Rolli są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i otwierane są dla turystów tylko  kilka razy w roku.

20 września 2013

Awangardowe fakultety na włoskich uczelniach

Kryzys sprzyja kreatywności na włoskich uczelniach. W tym roku powstało kilka ciekawych kierunków studiów, a na szczególną uwagę zasługują:

- Attività Motorie applicate alle Arti Circensi (Università Tor Vergata di Roma) - wydział zadedykowany sztuce cyrkowej. Nowy kierunek powstał min. z inicjatywy Associazione dei Giocolieri e Dintorni (stowarzyszenie żonglerów). Studentów obowiązują takie przedmioty jak pedagogika trzeciego tysiąclecia, "clowneria" w ośrodkach opieki zdrowotnej i społecznej, edukacja komiko-społeczna, akrobatyka dla dzieci i młodzieży...

19 września 2013

Wycieczka do renesansowej rezydecji w Lombardii


Villa Cicogna Mozzoni di Bisuschio (Varese) w Lombardii należy do tych perełek renesansowych, które może nieco już zapomnianych (freski dawno już straciły oryginalne kolory, park i las miejscami zaniedbany), a jednak wciąż przenikających majestatycznym urokiem rezydencji i 8 hektarów ogrodów all'italiana położonych na zielonych wzgórzach z widokiem na jezioro.





Willę wybudowano w 1530r.  Miała wówczas pełnić rolę rezydencji letniej rodu Mozzoni z Mediolanu, jako że były to tereny świetnie nadające się na polowania dzikiej zwierzyny, głównie niedźwiedzi. 

Festiwal "Smaki Morza" w Lacjum

Na koniec sezonu letniego, w weekend od 20 do 22 września w nadmorskiej miejscowość Sperlonga (Latina), na słynnym Wybrzeżu Odyseusza (Riviera di Ulisse), odbędzie się dziesiąty enogastronomiczny Festival Sapori di Mare - Festiwal Smaków Morza 2013.


18 września 2013

Nowe zawody antykryzysowe we Włoszech

Jak podaje włoski portal Ecoseven,net wielu młodych ludzi nie czeka na "ciepłą posadę" za biurkiem, ale szuka nowych pomysłów na zarabienie na życie. 



17 września 2013

Saviano: język polityki i język mafii

Roberto Saviano, pisarz i dziennikarz z Neapolu, niepodważalny autorytet w dziennikarstwie dochodzeniowo-śledczym przeciwko mafii, na zakończonym właśnie Festiwalu literatury w Mantui wyraźnie ostrzegł opinię publiczną, że sposób argumentowania Silvia Berlusconiego jest dokładnie taki, jakim posługują się członkowie włoskiej mafii, kiedy są postawieni przed sądem.


Saviano twierdzi, że niepokojącym faktem jest, że budowa wypowiedzi, słownictwo i frazeologia lidera partii politycznej, S. Berlusconiego i jego obrońców po ogłoszeniu wyroku skazującego go za oszustwa podatkowe, opiera się na tej samej logice i tych samych zasadach co obrona kryminalistów: "Usano lo stesso linguaggio delle organizzazioni criminali" (używają tego samego języka co organizacje kryminalne). 

Podręczniki z włoskiego dla początkujących i zaawansowanych

Dla początkujących, którzy jednak już zetknęli się z włoskim w wakacyjnej podróży lub w pobieżnych kontaktach z włoskimi rozmówcami, i chcieliby lepiej poznać ten język polecam pierwszą część podręcznika Nuovo Progetto Italiano 1  (A1 –A2)


Książka zawiera krótkie dialogi  z życia codziennego we Włoszech, teksty o kulturze, tradycjach i sposobach spędzania wolnego czasu. Znajdziecie tu także porady praktyczne i ciekawostki dotyczące transportu, zakupów, posiłków, itd.

Reguły gramatyczne są wdrażane w sposób, można by powiedzieć, „bezstresowy”.  Nie ma tu wyczerpujących kolumn ćwiczeń utrwalających reguły gramatyczne, a materiał jest podsumowany w ćwiczeniach na zrozumienie tekstu. 

Autorzy proponują zwykle jedno ćwiczenie gramatyczne, natomiast koncentrują się na ćwiczeniach ze słuchu, na propozycjach zagadnień do konwersacji w grupie, oraz do krótkich  wypowiedzi pisemnych. Dla samouków, na końcu każdego rozdziału, przewidziane są krótkie testy samooceny z przerobionego materiału.

16 września 2013

Zaprojektuj własną maszynkę do kawy

W tym roku przypada 8o-lecie maszynki do kawy Moka Bialetti. 
Z tej okazji można wziąć udział w konkursie Express yourself na maszynkę do kawy waszych marzeń. 


Na stronie www.concorsobialetti.it można pobrać podstawowy schemat maszynki do kawy, a następnie zmienić go według upodobania, udekorować ręcznie lub przy pomocy programów graficznych. Projekty można przesyłać do 20 października 2013 (link)

Dla autorów najlepszych projektów przewidziano w prezencie Moka Express 50 filiżanek, a także dostawę kawy na cały rok.

Zobacz projekty z poprzednich lat: link

Na grzyby we Włoszech

Nadchodzi jesień, okres o którym marzy każdy grzybiarz przez cały rok. Wychodząc na poszukiwanie grzybów we Włoszech należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do Polski, by móc oddać się swojej pasji, należy posiadać legitymację grzybiarza.



Pozwolenie potrzebne jest prawie we wszystkich regionach i jego cena waha się od 20 do 50 euro. Legitymacja ma roczną ważność, a w niektórych miejscowościach uczęszczanych przez turystów można nabyć ją na jeden dzień. Coraz więcej regionów wprowadza także, oprócz legitymacji, obowiązek posiadania zaświadczenia o odbyciu kursu mikologicznego.

14 września 2013

Najdłuższa ścieżka rowerowa we Włoszech i Europie

Najdłuższa ścieżka rowerowa we Włoszech i Europie to projekt uczelni Politecnico di Milano, który ma być ukończony w ciągu trzech lat, na inaugurację Milano EXPO 2015. 

Ciclovia o nazwie VenTo (Venezia-Torino) ma ciągnąć się przez cztery regiony Włoch (Veneto, Emilia-Romagna, Lombardia, Piemonte), 12 prowincji, 242 miejscowości (min. Venezia, Ferrara, Mantova, Cremona, Pavia, Valenza, Casale Monferrato, Torino...), łącznie trasa ma wynosić 679 km.


fot.architetturaecosostenibile.it


13 września 2013

Caorle i włoskie chaty kryte strzechą

Caorle (akcent na pierwszej sylabie), w regionie Veneto, ok. 50km od Wenecji, dzisiaj typowa miejscowość turystyczna, ma ponad dwutysięczną historię. 

Kilka kilometrów z dala od 15-kilometrowej plaży nad Adriatykiem i zgiełku turystów, na tutejszej lagunie znajduje się słynna Isola dei Pescatori - wyspa rybaków,  gdzie zachowały się typowe chaty kryte strzechą, tzw. cason, po włosku "casoni" skonstruowane z kłoci wiechowatej (canna di falasco).

fot.limosa.it
Ponoć historia regionu Veneto zrodziła się właśnie tutaj w IIw. n. e., kiedy to Eneti, przodkowie dzisiejszych Veneti osiedlili się tu w poszukiwaniu terenów spokojnych i bogatych w żywność. Stopniowo tereny zasiedlali następne ludy uciekające przed Barbarzyńcami. Później  ludność rybaków z laguny powoli przenosiła się dalej zakładając następne osady, na terenie dzisiejszej Wenecji...

Nauka języka włoskiego dla głuchoniemych



Instytut Głuchych w Turynie - Istituto dei Sordi di Torino - zajmuje się dydaktyką dzieci i dorosłych z wadami słuchu, a od ok. 10 lat prowadzi kursy dla głuchoniemych obcokrajowcówna które uczęszcza średnio około 20 młodych ludzi w roku.




We Włoszech mieszka znacznie więcej głuchoniemych imigrantów niż można by było się tego spodziewać, a takie osoby potrzebują odpowiednich materiałów aby mogły w miarę szybko przyswoić język włoski i  zintegrować się z ich rówieśnikami, przyznają autorzy podręcznika "Manuale di Lingua Italiana per sordi stranieri" (Simona Bonanno, Francesca Delliri, Enrico Dolza, Enrica Maglione, ed. Cartman, 2013), napisanego specjalnie z myślą o cudzoziemcach głuchoniemych uczących się języka włoskiego.

12 września 2013

Włoskie miasta bezpieczne dla turystów

Włoski portal ilvelino.it bazując się na ostatnich badaniach statystycznych, podaje, że włoskie miasta należą do najbezpieczniejszych miast na świecie dla turystów. I tak na przykład, okazuje się, że Rzym jest o wiele bezpieczniejszy od Paryża czy Londynu.

fot.dreamstime.com

11 września 2013

Włochy znów niestabilne?

Rząd włoski wisi na przysłowiowym włosku trzymany w szachu przez Berlusconiego i PDL, w parlamencie coraz większy chaos, deputowani wykrzykują wzajemne oskarżenia i obelgi, i atmosfera raczej nie sprzyja wprowadzaniu konstruktywnych reform... 

fot.today.it
Napięcie przenika także do gazet: w jednym z głównych włoskich dzienników Corriere della Sera pojawia się tytuł: "Orlo del precipizio" (krawędź przepaści), w którym autor snuje czarne perspektywy "co by było gdyby..."; w katolickim tygodniku Famiglia Cristiana autor wzywa desperacko polityków “Fermiamo questa follia, salviamo il Paese” (zatrzymajmy to szaleństwo, ratujmy kraj); portal 7per24.it przestrzega: "Verso il caos: la crisi è sempre più vicina" (w stronę chaosu: kryzys jest coraz bliżej)...

Festiwal orkiestr dętych w Bolzano

Od 13 do 15 września 2013 Bolzano zaprasza na Festiwal Orkiestr Dętych - Festival delle Bande Musicali.

Musikkapelle Kortsch
fot.bandamusicale.it

Występy w typowych kostiumach z Alto Adige rozpoczną cztery lokalne orkiestry na piazza della Mostra i na piazza  Municipio. Imprezie towarzyszyć będzie przegląd tradycyjnego folkloru i gastronomii z Alto Adige.

10 września 2013

Włoskie pogaduszki ze ścianą

Parlare al muro/ai muri - mówić do ściany, czyli w znaczeniu potocznym "niepotrzebnie strzępić sobie język".


fot.blog.libero.it
Czy wiecie, że podobno jest wiele wyrażeń pochodzących z żargonu karciarzy, a które potem stopniowo zostały zaadoptowane  do potocznego języka włoskiego?

9 września 2013

Sport dla każdego w Mediolanie

W Mediolanie powstał nowy projekt MIMuovo, który promuje wspólne bezpłatne zajęcia sportowe na świeżym powietrzu na placach, publicznych terenach zielonych, w parkach, a nawet na podwórkach. Zajęcia odbywają się przy współpracy wielu stowarzyszeń sportowych, oraz władz administracyjnych miasta Mediolanu. 

fot.progettomimuovo.wordpress.com
Zajęcia są otwarte dla wszystkich chętnych, wystarczy przyjść na umówione miejsce w podanych terminach.

Po czerwcowym sukcesie, od września zaczynają się nowe grupowe spotkania sportowe, min:


fot.vivimilano.corriere.it

Wynajem mieszkania we Włoszech - ceny 2013

Według ostatnich danych statystycznych, wraz z wyeliminowaniem podatku IMU, wzrosła oferta wynajmu mieszkań w dużych miastach o 13%, przy czym ceny spadły nawet o 8,8% (rekord w Rzymie). Tylko w Turynie ceny wciąż utrzymują się na tym samym poziomie.



Sondaże na włoskim portalu idealista.it wskazują poniższe średnie ceny mieszkań 2- i 3- pokojowych:

7 września 2013

Historia słynnych skrzypiec z Cremony

14 września 2013 w Cremonie odbędzie się inauguracja nowego Muzeum skrzypiec - Museo del Violino, uroczystość, która rozpocznie także Stradivarifestival trwający do 13 października. W programie festiwalu przewidziane są liczne koncerty zadedykowane największym lutnikom wszech czasów i sztuce lutnictwa. 

fot.mondopadano.it

Cremona od pięciu wieków słynie z produkcji instrumentów smyczkowych, to tutaj wyrabia się słynne na świecie skrzypce szkoły Stradivariusa. 
Zabytkowy instrument może kosztować dzisiaj nawet ponad milion dolarów. Największą cenę jaką do tej pory zapłacono za jego skrzypce to 1milion 790tys. funtów w Londynie w 2006r,

Ponoć Antonio Stradivari (1644 - 1737) pokrywał swoje instrumenty werniksem,  jak to czynili niegdyś malarze z obrazami. Do konserwacji drewna stosował także wiele innych substancji i preparatów, aby zachować nienaruszoną doskonałość instrumentów przez wieki. Ale to tylko niektóre z wielu tajemnic kunsztu legendarnego mistrza lunika z Cremony. 

6 września 2013

Pies Camillo - samotny turysta autobusowy z Sanremo

Camillo, 12-letni kundelek podróżnik, codziennie przychodzi na przystanek autobusowy w Sanremo, sam wsiada, przejeżdża kilka przystanków, robi sobie coraz to inną wycieczkę po różnych dzielnicach miasta, czasami nawet wysiada na peryferiach, po czym wsiada w powrotny autobus i wraca do domu. Wysiada zawsze na via Roma, do swojej pani, właścicielki sklepu. 

Decoded Fashion dociera do Włoch

Decoded Fshion to pierwsze Forum Międzynarodowe, które ma na celu połączenie przemysłu odzieżowego i nowoczesnych środków medialnych promujące nowe firmy start-up w hermetycznym świecie mody, powstałe dzięki zaangażowaniu wielkich autorytetów i spcjalistów tego sektoru.

fot.pittimmagine.com

Po ostatnim wielkim sukcesie w Nowym Yorku, Decoded Fashion dociera do Włoch. Impreza odbędzie się 16 października w Mediolanie.

5 września 2013

Morskie kolosy u wybrzeży Wenecji

Włosi jeszcze nie nie otrząsnęli się po ostatniej katastrofie Costa Concordia, a tymczasem przez cały sezon podobne manewry, tzw. "pokłony", wykonują kapitanowie innych kolosów wycieczkowych w Zatoce Weneckiej

Prasa włoska wielokrotnie zwracała na to uwagę opinii publicznej, ale  wydaje się, że władze portowe  i administracyjne Wenecji minimalizują sprawę, twierdząc, że problem tkwi jedynie na ograniczeniu emisji substancji zanieczyszczających morskie środowisko. 



Żywa szachownica - historyczna partia kostiumowa w Veneto

W dniach od 7 do 9 września w miejscowości Marostica (Vicenza) w regionie Veneto odbędzie się historyczna partia żywych szachów.


fot.aleabiglietti.it


Tradycja żywych szachów w Marostice pochodzi z 1454r. 
Jak podaje legenda, dwóch rycerzy Rinaldo d'Angarano i Vieri da Vallonara zakochali się w pięknej córce kasztelana, Lionorze. Młodzieńcy chcieli rozwiązać spór wzywając się na pojedynek, ale kasztelan nie chciał stracić żadnego z rycerzy i zadecydował, że rękę Lionory otrzyma ten, który wygra partię w szachy. A jego rywal poślubi młodszą siostrę Lionory, Oldradę.


Kasztelan zarządził grę na głównym placu, na oczach całego dworu i mieszkańców, a pionkami szachowymi miały być żywe postacie ubrane w  kostiumy odpowiadające poszczególnym figurom w grze.

4 września 2013

Pikantny Festiwal czerwonej papryczki 2013 w Kalabrii

W dniach od 11 do 15 września odbędzie się słynny Peperoncino Festival - festiwal ostrej czerwonej papryczki w nadmorskiej miejscowości o pięknej nazwie Diamante (Cosenza) w Kalabrii.


Festiwal czerwonej papryczki to nie tylko święto lokalnej gastronomii, ale i kultury. 

Oprócz degustacji, przewidziane są konferencje, spektakle satyryczne i kabarety, pokazy, wystawy, imprezy muzyczne i folklorystyczne, konkursy, min. Master Peperoncino, Red hot dress peppers (pokaz mody inspirowanej ostrą papryczką), a także Piccante Film Festival, i wiele innych atrakcji.

Język włoski dla nastolatków

Już od września polecam Progetto Italiano Junior (Edilingua, dostępny w wydawnictwie Nowela.pl), nowoczesny kurs multimedialny dla młodzieży rozpoczynającej naukę języka włoskiego w gimnazjum, na kursach, czy też samodzielnie.

Publikacja zawiera trzy podręczniki z płytami CD, przeznaczonymi do nauki języka na poziomach A1, A2 (podstawowy), B1 (średnio-zaawansowany).




SŁOWNICTWO
Głównym atutem tego kursu jest zdecydowany nacisk na szybkie wzbogacenie słownictwa przy pomocy dialogów, historyjek komiksowych, quizów, krzyżówek, itd., a wszystko opatrzone nowoczesną kolorową szatą graficzną, zdjęciami znanych postaci włoskiego show-biznesu, piosenkarzy, aktorów, sportowców, itd. i oczywiście włoskich nastolatków.

Teksty dotyczą podstawowych aspektów życia codziennego młodzieży: szkoła, sport, muzyka, shopping, TV i rozrywka. 

Co warto podkreślić, w dialogach dominuje język potocznytypowe wyrażenia kolokwialne, żargonowe, wykrzykniki i wyrażenia onomatopeiczne, popularne idiomy, skróty..., słownictwo, które pozwoli nastolakom na łatwiejsze "rozgadanie się" i  integrację z włoskimi rówieśnikami.

3 września 2013

Zniżka 30% na włoskie mandaty dorgowe

Z dniem 20.08.2013 (Gazzetta Ufficiale del 20.08.2013, n. 194, della legge di conversione del D.L. 21 giugno 2013, n. 69,we Włoszech weszła nowa ustawa dotycząca mandatów za wykroczenia drogowe

fot.motorioggi.it

Nowa ustawa daje możliwość redukcji mandatu o 30% za niektóre wykroczenia drogowe, jeśli kierowca pojazdu wniesie opłatę w ciągu 5 dni (roboczych) od jego otrzymania zarówno bezpośrednio od funkcjonariusza policji, jak i wysłanego pocztą. Stosowne pouczenie kierowca znajdzie na zawiadomieniu.

2 września 2013

Kto ma problem z "piuttosto che"?

Od kilku a nawet kilkunastu lat, językoznawcy obserwują tendencję błędnego użycia spójnika piuttosto che w potocznym języku włoskim. 
Ta rażąco niepoprawna "moda" językowa rozpowszechniła się szczególnie w północnych Włoszech poprzez dziennikarzy i prezentatorów telewizyjnych.



Piuttosto che ma bardzo stare tradycje w języku włoskim. Można je odnaleźć już w tekstach z XIIIw. w Toskanii. Było to połączenie trzech elementów: più, tosto, che. Połączenie pierwszych dwóch w "piuttosto" pochodzi dopiero z XVIIIw., chociaż jeszcze na początku XXw. w dziełach D'Annunzio można wyczytać zdania typu «I mendicanti pativano la fame più tosto che mangiare la carne cotta in quelle pentole», a także w tekstach Luigi Pirandello.
(źródło: www.affaritaliani.it/culturaspettacoli/splendori-e-miserie-del-piuttosto-che.html?refresh_ce) 

I jak do tej pory, piuttosto che  zawsze pełnił funkcję spójnika przeciwstawnego, który NIE ZASTęPUJE  "o"/"oppure" (czyli polskie lub/albo/bądź)...