31 marca 2011

Florencja: 1-3 kwietnia dni Unicef – ciekawostki z prasy

Unicef: oltre 3.500 volontari a meeting di Firenze

Ansa, 30/03/2011

 

W związku z Europejskim Rokiem Wolontariatu (European Year of Volunteering) w dniach  1-3 kwietnia we Florencji odbędzie się spotkanie 3500 wolontariuszy z całych Włoch z osobistościami świata polityki, muzyki i rozrywki. W spotkaniu będą uczestniczyli min. włoski minister spraw wewnętrznych Roberto Maroni, aktor Lino Banfi, baletmistrz Roberto Bolle, autor piosenek Roberto Vecchioni, oraz laureatka Pokojowej Nagrody Nobla  w 1976 r. Elisabeth (Betty) Williams.
1 kwietnia  o godz. 21 na Placu Santa Croce będzie można obejrzeć pokaz tradycyjnych lalek „Pigotta” promujących Unicef, min. firmową lalkę Gucci, oraz lalkę rekordowej wysokości 2,5m.
Późnym wieczorem odbędą się również spektakle tańca klasycznego i nowoczesnego, min. z udziałem znanego tancerza Kledi Kadiu.   
W sobotę program przewiduje spotkanie z reporterem wojennym Franco Di Mare, politykami Walterem Veltroni i ministrem Roberto Maroni, oraz piosenkarzem Roberto Vecchioni. Zaprezentuje się także nowy ruch młodych wolontariuszy Younicef.
3 kwietnia inicjatywę przejmą przedstawiciele miejscowej Straży Pożarnej oferując bogaty program również dla najmłodszych.
Inicjatywę wspierają  min. Comune e Provincia di Firenze, Regione Toscana, Ansa i  Current Tv.

29 marca 2011

Rynek pracy we Włoszech 2011 – ciekawostki z prasy

LA STAMPA,  28 MARZO 2011
Le piccole imprese sono tornate ad assumere
Previsti 99 mila ingressi. I più richiesti giovani, tecnici e operai specializzati

Raport Excelsior-Unioncamere z pierwszych miesięcy 2011 roku jest dosyć optymistyczny. Małe i średnie przedsiębiorstwa przewidują zatrudnienie 99 tysięcy pracowników. Dotyczy to szczególnie produkcji przemysłowej i sektoru budownictwa: 45 tysięcy, z czego prawie 10000 w regionach północno-zachodnich, 7500 w części północno-wschodniej kraju i 9600 osób w środkowych Włoszech.
Zatrudnienie wzrasta również w sektorze usług: przewiduje się przyjęcie do pracy 54 tysięcy pracowników, w tym 16 tysięcy w handlu.
Umowa o pracę
Z Raportu wynika, że pracodawcy powracają  powoli do kontraktów na czas nieokreślony (42,5%), natomiast umowy na czas określony stanowią tylko 39,6% ofert.
Wykształcenie
Ponad połowa ofert pracy (53,2%) dotyczy łącznie osób z wykształceniem wyższym (8,4%) i średnim (44,8%), natomiast 11% dotyczy ofert dla osób z wykwalifikowaniem zawodowym.
Kandydaci
Na rynku pracy głównie poszukuje się osób młodych (54,3%); ponad jedna piąta ofert skierowana jest do cudzoziemców, szczególnie w sektorze opieki zdrowotnej (30,6%), co czwarta oferta dotyczy budowlańców, a 27,2% kandydatów znajdzie pracę w turystyce i na rynku restauracyjnym. 
Poszukiwane zawody
Najwięcej ofert skierowanych jest do techników działów administracyjnych i finansowych (7300), ekspertów od marketingu (3500), techników przemysłowych i budowlanych oraz kreślarzy i rysowników (3300).
Nie brakuje też ofert dla sekretarek i asystentów (4900), oraz dla sprzedawców (5700).
Dobrą koniunkturą cieszą się także kucharze i kelnerzy – 3300 ofert.
Najwięcej ofert, bo aż 46,4% znajdziemy jednak dla opiekunek i opiekunów, czyli „badanti”.   

28 marca 2011

Podwyżki wydatków mieszkaniowych we Włoszech – ciekawostki z prasy

Corriere della sera, 26 marzo 2011

Comprare casa costa 18 anni di stipendi

Na zakup 90-metrowego mieszkania w większym mieście trzeba odłożyć przeciętnie 18 lat zarobków.

Włoskie stoważyszenia konsumentów Federconsumatori e Adusbef alarmują: wydatki mieszkaniowe rosną z miesiąca na miesiąc. W porównaniu do roku 2001, dzisiaj statystyczny lokator wynajmujący mieszkanie musi wydać miesięcznie aż o  707 euro, a  właściciel lokalu o 241 euro wiącej na rachunki za prąd, gas, raty mieszkaniowe, podatki, itd...

Według badań, w ostatnim dziesięcioleciu wydatki na utrzymanie mieszkania (łącznie z ogrzewaniem, czy opłatą za wywóz śmieci) wzrosły o 308% na mieszkanie wynajmowane i o 260% na mieszkanie własnościowe. Jedynie opłaty telefoniczne spadły o 9% (chociaż tylko w ciągu ostatniego roku wzrosły aż o 7%).

27 marca 2011

Oryginalne wakacje we Włoszech

Wakacje tuż tuż i pora aby pomyśleć o urlopie. Jeżeli możemy pozwolić sobie na odrobinę luksusu i wybrać się na nietypowy urlop we Włoszech, a może przy okazji uczcić jakąś szczególną okazję, warto poszukać czegoś naprawdę oryginalnego, czegoś co się wspomina bardzo długo...

Z bajki o Jasiu i Małgosi
Czekolada dobra na wszystko o każdej porze roku. W Perugii, kolebce niebiańskich „baci perugina”, znajduje się trzygwiazdkowy hotel dla czekoladowych łasuchów. Pokoje ulokowane są na piętrach: Piano al Latte, Piano Gianduia, Piano Fondente. Hotelowa restauracja oferuje kakaowe menu od przystawki do deseru, a w przyhotelowym „chocostore” można kupić produkty z czekolady z całego świata, książki, kosmetyki i gadżety poświęcone czekoladzie.

24 marca 2011

Praca wakacyjna w turystyce włoskiej – ciekawostki z prasy

Sembra una vacanza, ma è un lavoro
Famiglia cristiana, 23/03/2011

Jedno z czołowych biur podróży na włoskim rynku, Valtur, organizuje nabór 1500 osób w wieku od 18 do 35 lat do pracy w ośrodkach wypoczynkowych na sezon letni 2011. Kandydaci muszą posiadać dyplom maturalny i wykazać się dobrą znajomością przynajmniej jednego języka obcego, w niektórych kategoriach zawodowych wymagane jest wykształcenie wyższe i doświadczenie w hotelach lub innych ośrodkach wypoczynkowych.
Oferta skierowana jest do: kosmetyczek, fryzjerów, masażystów, osteopatów, fizjoterapeutów, muzyków, wokalistów, choreografów, tancerzy, scenografów, DJ, techników audio-video, showman, animatorów, instruktorów sportowych, ratowników, opiekunów dzieci, kucharzy, cukierników, rzeźników, barmanów, księgowych, administratorów hotelowych, menadżerów, recepcjonistów, pielegniarzy, i wielu innych...
Tzw. "Recruting Day" odbędzie się w wielu miastach Włoch, a także na Targach Turystycznych w Rzymie od 6 do 9 kwietnia. Aby wziąć udział w naborze należy wypełnić formularz dostępny on-line  na stronie www.valtur.it/lavoro dołączając CV i zdjęcie. 

info:http://travelling.travelsearch.it/2011/03/11/valtur-e-iniziata-la-campagna-di-recruiting/30770

OBLICZA WŁOSKICH POLITYKÓW

Włoska prasa chętnie pokazuje wiele aspektów tutejszej polityki. Niestety nie są to zbyt przychylne opinie, tym bardziej, że w dyskusjach medialnych politycy przyjmują bardzo różne oblicza. Podobnie jak w innych krajach liderzy partii mogą być zakłamani, fałszywi, wykrętni, nieobliczalni... Jednakże  na włoskiej arenie politycznej w ostatnich latach zdecydowanie dominuje tzw. faccia tosta, czyli typ z tupetem, zuchwały i bezczelny, arogancki i bezwstydny:   

23 marca 2011

Czy japońskie sushi we Włoszech jest skażone? – ciekawostki z prasy

Ma si può mangiare giapponese?

L’Espresso, 21 marzo 2011
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła alarm możliwości skażenia substancjami radioaktywnymi japońskich produktów żywnościowych. Czy we Włoszech wzrasta niepokój dotyczący napromieniowania żywności importowanej z Japonii?

Z sondażu opublikowanego w L’Espresso  wynika, że surowe ryby serwowane w barach i restauracjach sushi we Włoszech pochodzą z Morza  Śródziemnego, ewentualnie ze Skandynawii. Ryzyko zwiększonego poziomu radioaktywności dotyczyć może jedynie soi, wasabi, octu, herbaty zielonej i dań przyżądzanych z wodorostów, ale i te produkty na ogół sprowadzane są z Chin i Korei.  

Klientela chińskich i japońskich lokali w Mediolanie, a jest ich około 300, jak na razie nie potwierdza żadnej fobii wobec kuchni japońskiej.

16 marca 2011

Największa atrakcja turystyczna Włoch – ciekawostki z prasy

Quotidiano.net, 3/03/2011

"Colosseo monumento più amato d'Italia" Boom di visitatori

Według sondaży, największą atrakcją turystyczną we Włoszech jest Colosseum. Prawie co trzeci  turysta, Włoch czy cudzoziemiec, przybywa do Rzymu, a aż 5 milionów zwiedzających wybiera się właśnie do Colosseum. Potwierdzają to również statystyki ekonomiczne, prawie połowa, t.j. 41 milionów euro na całkowitą sumę 97 milionów wydaną przez turystów, przeznaczona jest na Rzym, z tego aż 30 milionów na zabytki archeologiczne: Colosseo – Foro – Palatino. 

15 marca 2011

Niezwykłe kliniki dla niezwykłych pacjentów

Termin “clinica” pochodzi z greckiego „klinike” (nauka medyczna związana z bezpośrednią obserwacją chorego) kojarzy się jednoznacznie ze szpitalem klinicznym lub oddziałem szpitalnym wyższej uczelni lub instytucji naukowej, gdzie oprócz leczenia pacjentów prowadzi się szkolenia lekarzy i studentów oraz prace naukowo badawcze.  

Jednakże od kilku lat, najwyraźniej zaispirowani powagą tego terminu, włoscy właściciele prywatnych punktów usługowych prześcigają się w oryginalnych nazwach swoich firm.

12 marca 2011

Smog powyżej normy w 22 włoskich miastach - ciekawostki z prasy

Panorama, 10 Marzo 2011
Smog: in 22 città già superati i limiti annuali di PM10

Legambiente alarmuje: minęło zaledwie dwa i pół miesiąca roku 2011, a już 22 miasta włoskie przekroczyły 35-dniowy roczny limit zanieczyszczenia atmosferycznego sięgającego powyżej normy PM10  (particulate matter), czyli zanieczyszczenia powietrza cząstkami stałymi (pyłem PM10).

Według danych, na czarnej liście przoduje Mediolan (56 dni), zaraz potem plasuje się Turyn (54 dni), a na trzecim miejscu znalazły się ex-aequo Brescia i Monza (51 dni). W skali regionów, najgorsza sytuacja panuje w Lombardii (8 miast przekroczyło roczny limit) i w Piemonte (5 miast).  Do podobnych rekordów zbliżają się Frosinone (48 dni powyżej normy), Neapol i Pescara (36 dni), a na pograniczu  przekroczenia limitu są Modena, Pavia i Wenecja (34 dni), oraz Rzym (29 dni) i Florencja (28 dni).

11 marca 2011

Lekarze chirurdzy poszukiwani we Włoszech – ciekawostki z prasy

ANSA, 08/03/2011
Sanità: entro 2015 – 60mila medici
E per la chirurgia si parlerà di vera propria crisi

Do roku 2015 sześćdziesiąt tysięcy włoskich lekarzy przejdzie na emeryturę i trudno będzie wypełnić tak ogromną lukę – zapewniają specjaliści z Università Cattolica w Rzymie. Największe zapotrzebowanie na wyspecjalizowany personel medyczny rejestruje się na oddziałach radiologii, intensywnej terapii, otorynolaryngologii, pediatrii, ale największy kryzys przeżywa chirurgia. Młodych aspirantów lekarzy odstrasza wzrastająca tendencja składania przez pacjentów skarg i doniesień do sądów.

10 marca 2011

Uwaga kierowcy, pieszy ma zawsze rację! – ciekawostki z prasy

Il Sole 24ore, 09/03/2011
Per la Cassazione il pedone che attraversa sulle strisce ha sempre ragione

Według wyroku nr. 5540 Włoskiego Sądu Kasacyjnego (Corte di Cassazione) pieszy na pasach ma zawsze rację, nawet jeśli przechodzi w pośpiechu i nie zwraca uwagi na intencje kierowców.  Sąd wyklucza możliwość obarczenia winą i odpowiedzialnością za ewentualny wypadek nieuważnego czy roztargnionego pieszego, który znajduje się  na przejściu dla pieszych.   

9 marca 2011

Czary, uroki i złorzeczenia

Czy Włosi są przesądni? Chociaż trudno im się do tego przyznać otwarcie, nie są szczególnie zdziwieni gdy czytając codzienną prasę natykają się na sugestywne wzmianki o zabobonach, prześladujących pechach i złorzeczeniach. Pisze się o nich w kronikach przestępstw, w artykułach  sportowych czy nawet politycznych. Najczęściej występują terminy złożone z popularnego przedrostka „mal-” („zło-„), który wskazuje na negatywną konotację w języku włoskim:
Malocchio/maleficio – czar, urok, klątwa

8 marca 2011

Głąby i buraki, czyli warzywne epitety

Warzywne wyzwiska w języku włoskim? Wydaje się, że język włoski  wykazuje pewną  tendencję kojarzenia warzyw z negatywnymi cechami osób. Wskazują na to liczne stereotypy, porównania czy metafory. Oto kilka najpopularnieszych epitetów, chociaż na pewno ich dialektalny zasób jest znacznie większy:

GŁUPIEC
Najczęściej warzywa symbolizują głupotę, otępiałość, ograniczenie umysłowe... Zazwyczaj dotyczy to warzyw o charakterystycznej długiej (przypominającej seksualny organ męski) lub pękatej formie. I tak do tej kategorii można zaliczyć:

7 marca 2011

Tamara Łempicka (De Lempicka) – wystawa w Rzymie – ciekawostki z prasy

La stampa 07/03/2011

La seduzione della modernità


Tamara Rosalia Gurwik-Gorska, z męża Łempicka, (ur. w Warszawie prawdopodobnie w 1898r., zmarła w 1980 w Cuernavaca w Meksyku), polska malarka epoki Art-déco zasłynęła najpierw w Paryżu w Salon d’Automn, a później już w całej Europie i Ameryce. Ekscentryczną artystkę, wyzwoloną piękność lat 20-30tych, nazywano wówczas „królową nowoczesności”, malowała przede wszystkim portrety, erotyczne akty i martwą naturę, ale interesowała ją również moda, grafika reklamowa i kino.  Jej charakterystyczny styl geometrycznych postaci zdobył ogromny sukces wśród krytyki na całym świecie.

Prace Tamary Łempickiej i innych 13 polskich malarzy tamtej epoki będą wystawione w Rzymie:  
COMPLESSO DEL VITTORIANO
od 11/03/2011 do 03/07/2011

http://www.romeguide.it/schedamostre.php?id=3837

4 marca 2011

Rynek nieruchomości we Włoszech – ciekawostki z prasy


Casaeclima.com, 24/02/2011
FIAIP: lenta ripresa del mercato immobiliare nel 2010


Jak czytamy w raporcie FIAIP (Federazione italiana degli agenti immobiliari professionali – włoskiej Federacji Profesjonalnych Agentów Rynku Nieruchomości), opracowanego na bazie danych z całego kraju, w ostatnich miesiącach rejestruje się niewielkie ożywienie rynku  w porównaniu do roku 2010, w którym ceny mieszkań spadły średnio o 4,5%, lokali komercyjnych o 6%, lokali biurowych o 6,6%, lokali przemysłowo-magazynowych o 6,3%.
Według raportu, w zeszłym roku  ceny mieszkań generalnie obniżyły się w 12 analizowanych włoskich miastach, z wyjątkiem Wenecji (+2,22%) i Sieny (+0,2%). Niższe ceny  byly  w Neapolu (-1,56%), Bolonii i Turynie (-3%),  Genui (-3,64%), Rzymie (-4%), Florencji (-5%), Salerno (-6%), Mediolanie (-6,2 %), Bergamo (-7%), a największy spadek cen odnotowano w Palermo (-11%).

W ubiegłym roku  liczba tranzakcji kupna i sprzedaży mieszkań zmalała o 2%. Średni okres sprzedaży nieruchomości mieszkaniowej szacuje się na 6-9 miesięcy.

W 2011 roku przewiduje się wzrost zainteresowania na mieszkania 70-80m2 (trzylokalowe) w centrum miasta lub bliskich okolicach.

3 marca 2011

“Potworne” media

Nie trzeba przenosić się w świat filmów i literackiej fikcji aby otoczyła nas ponura atmosfera zła, okrucieństwa i zbrodni niczym w fatazyjnych horrorach. Codzienna kronika przestępstw, ale także rubryka aktualności stała się prawdziwym „bestiarium”. W  prasowych wiadomościach z kraju i ze świata mnożą się dramaty i zbrodnie w afekcie, tajemnicze zabójstwa, masakry i sceny dantejskie, których bohaterami są najczęściej potwory, bestie, barbarzyńcy, prześladowcy i kaci.

2 marca 2011

8 marca - muzea i wystawy gratis

W związku z międzynarodowym Dniem Kobiet, 8 marca MiBAC (Ministero per i Beni e le Attività Culturali – Ministerstwo
 Dziedzictwa i Działalności Kulturalnych) oferuje wstęp wolny wszystkim paniom  do muzeów i na wystawy poświęcone sztuce, w której kobietę kontempluje się  jako muzę malarzy, rzeźbiarzy, muzyków.

Lista muzeów, które przyłączyły się do tej inicjatywy znajduje się na oficjalnej stronie MiBAC

1 marca 2011

Globalne ocieplenie powoduje wzrost poziomu Morza Śródziemnego – ciekawostki z prasy

La stampa, 28/02/2011

Aiuto, il mare ci ruba le spiagge


Naukowcy alarmują: badania potwierdzają znaczne zwiększenie poziomu Morza Śródziemnego. W związku z globalnym ociepleniem klimatu, wody morza systematycznie zwiększają swoją objętość, temperaturę i nasolenie.  Prognozy przewidują, że proces ten będzie stopniowo się nasilał. Tylko na początku XXI wieku, poziom wód Morza  Śródziemnego wzrósł aż o 20 cm! Badania zapowiadają ponure wizje: w 2090 roku poziom wody wrośnie o 18-30cm, co w praktyce oznacza zalanie plaż i wybrzeży w obrębie 4500km kwadratowych. Zagrożenie dotyczy głównie Wenecji, niskich wybrzeży Adriatyku, terenów lagunowych, północnej Apulii, itp. (dane z ENEA- Włoska Agencja Narodowa Nowych Technologii, Energii i Środowiska).