31 sierpnia 2011

Południe Włoch w rękach lichwiarzy?



Jak wskazują Badania CGIA (Associazione Artigiani Piccole Imprese Mestre) przeprowadzone na bazie danych z 2010r., w dobie kryzysu, wzrostu bezrobocia, upadłości prywatnych przedsiębiorstw, redukcji dochodów na głowę członka rodziny (28,6% rodzinom brakuje środków aby utrzymać się do końca miesiąca), lichwiarstwo, czyli nielegalne pobieranie wygórowanych procentów za pożyczone pieniądze, przejmuje rynki finansowe we Włoszech. 

Chociaż na północy Włoch zjawisko to powoli zanika (w prowincjach Trento i Bolzano rejestruje się najmniej przypadków), to już na południu kraju zdecydowynie wzrasta. Największy problem z plagą lichwiarzy ma region Campania (66,1% powyżej średniej krajowej), zaraz potem Molise (58,3 powyżej średniej krajowej), Calabria (46,3% powyżej średniej krajowej), Puglia (46,1% powyżej średniej krajowej) i Sicilia (34,9% powyżej średniej krajowej). 
(Ciekawostki z prasy: cgiamestre.com, 23/08/2011)

Usura – (z łac.) - lichwa/lichwiarstwo
- lichwiarz:
1. usuraio
2. strozzino (od czasownika “strozzare” – dusić)
3. cravattaro (w dialekcie rzymskim: ten, kto ci zakłada "krawat", czyli sznur na szyję)

30 sierpnia 2011

Włoscy politycy na targu rybnym

Jak donosi  prasa w parlamencie włoskim “sezon rybny” w pełni. A najwyraźniej wybór towaru jest tak duży, że tutejszym politykom wyjątkowo trudno zdecydować się na coś konkretnego...  
- Non saper che pesci pigliare (prendere) – stać przed dylematem i nie móc się zdecydować, nie wiedzieć jak postąpić, co zrobić:

29 sierpnia 2011

Turyści w Wenecji muszą płacić podatek za pobyt


Władze Wenecji wprowadziły podatek od pobytu turystycznego. Od 3 eurocentów wliczonych w cenę miejsca kempingowego do 5 euro w cenie pokoju w hotelu pięciogwiazdkowym będą musiały zapłacić osoby, które zatrzymają się w ty mieście.
Pieniądze z nowego podatku mają wspomóc utrzymanie weneckich zabytków - poinformowały władze Wenecji na stronie internetowej.
Zarządzenie dołączające do ceny pokoju "tassa soggiorno" (podatek od pobytu), które weszło w życie w  24 sierpnia, ma jeszcze w tym roku wspomóc kasę miejską ok. 8 mln euro. Na dwa kolejne lata władze Wenecji zaplanowały przychód z tytułu opłaty w wysokości 23 mln euro. Pieniądze mają być przeznaczone na rozwój turystyki i prace konserwatorskie.

Władze miejskie oświadczyły, że opłata musi być uiszczana jedynie za pierwsze pięć dni pobytu w Wenecji.
źródło: www.naszswiat.net


27 sierpnia 2011

Mini pizze ziemniaczane


W mojej domowej biblioteczce znalazłam włoską książkę kucharską sprzed 17 lat. Zaciekawił mnie przepis na małe pizze zrobione z ziemniaków. Podzielę się z Wami przepisem:

Składniki:
  • 300 gram mąki pszennej
  • 2 ziemniaki
  • kilka liści bazylii
  • 150 ml przecieru lub sosu pomidorowego
  • 1mozzarella
  • 5 łyżek oliwy z oliwek
  • sól i pieprz

26 sierpnia 2011

Zajrzyj do włoskiej astrologii...

Któż z nas nie lubi czytać horoskopów, i choć mało znas tak naprawdę w nie wierzy, to chętnie do nich zaglądamy w wolnej chwili choćby dla zabicia czasu i lekkiej rozrywki.  Zapewne znacie więc już swój włoski odpowiednik znaku zodiaku, czyli segno zodiacale i jego ascendent ascendente. Spójrzmy więc jakie przypisuje im się tradycyjne symbole, podstawowe cechy, oraz sprzyjające właściwości we włoskich poradnikach astrologicznych...

25 sierpnia 2011

We Włoszech najwięcej bezrobotnych młodych ludzi w Europie


Prymat bezrobocia wśród młodych Europejczyków należy do Włoch. 
Jak podaje Ufficio Studi di Confartigianato, aż 29,6%, czyli praktycznie jedna trzecia Włochów, w przedziale wiekowym od 14 do 35 lat jest bez pracy, podczas gdy na rynku europejskim średnia ta wynosi ok. 21%. 
Bezrobocie młodych ludzi dotyczy szczególnie południa kraju: Sycylia, Kampania, Bazylikata. 

Ciekawostki z prasy: La Repubblica, 24/08/2011

24 sierpnia 2011

Włoskie firmy poszukują rzemieślników i techników



Wyniki sondażu Talent Shortage 2011 przeprowadzonego w 40 tysiącach włoskich firm przez międzynarodową agencję pośrednictwa pracy Manpower podają, że aż 29% przedsiębiorstw we Włoszech ma problemy ze znalezieniem pracowników na stanowiska: stolarzy, elektryków, hydraulików, tokarzy, mechaników, techników różnych specjalności, kontrolerów technicznych, robotników, oraz pracowników biurowych, kierowników sprzedaży, księgowych, informatyków, i inżynierów. 


Według ekspertów 36% przedsiębiorców narzeka na zdecydowany brak kandydatów, a 25% firm ma problemy ze znalezieniem odpowiednio doświadczonych, starszych pracowników (zwłaszcza w działach technicznych), którym można by powierzyć odpowiedzialne stanowiska. 

Ciekawostki z prasy: il Sole24ore, 05/08/2011

23 sierpnia 2011

Florencja i Rzym: jedne z najatrakcyjniejszych miejsc na ziemi 2011

Według sondażu przeprowadzonego wśród czytelników amerykańskiego czasopisma “Travel & Leisure” (punkt odniesienia na światowym rynku turystycznym) w klasyfikacji na najatrakcyjniejsze miejsce na ziemi 2011,  drugie i trzecie miesce, zaraz po Bangkoku, zajęły Florencja i Rzym. Włoskie miasta prześcignęly nawet przereklamowany od lat Paryż, który zajął zaledwie dziesiąte miejsce. Sondaż przewiduje konkretne pytania dotyczące atrakcji kulturalnych, piękna dzieł sztuki, jakości kuchni, gościnności mieszkańców, cen produktów i usług, itd... 
Według statystyk, Włochy są piątym najczęściej odwiedzanym przez turystów krajem na świecie (prymat należy do Francji, USA, Hiszpanii i Chin).

Ciekawostki z prasy: Il Tempo, 22/08/2011

22 sierpnia 2011

Włoski “slang”


Wszystkich zainteresowanych włoskim językiem kolokwialnym, żargonowym a nawet wulgarnym proponujemy nietypowy słownik Augusty Forconi La mala lingua. Dizionario dello “slang” italiano (wyd. SugarCo, 1988).
Autorka bada i tłumaczy specyficzną terminologię i wyrażenia żargonowe, którymi posługują się określone środowiska, tzw. margines społeczny, czyli narkomani i handlarze narkotyków, złodzieje i bandyci mafii, prostytutki, itd.
Wbrew pozorom żargony środowisk „zamkniętych” osiągają coraz to szerszy zasięg dzięki ingerencji internetu, blogów, czatów czy nawet kina, telewizji i literatury,  z upływem czasu wiele wyrażeń i terminów przenika najpierw do języka młodzieżowego i stopniowo do potocznego. 

12 sierpnia 2011

Włoskie życie „na kocią łapę”

Jak wynika z danych statystycznych Istat,  5%  par żyjących pod jednym dachem we Włoszech nie jest małżeństwem (ok 2% na południu; ok. 7% na północnym-wschodzie; ok. 5% w środkowych Włoszech). W rzeczywistości jednak takich par jest o wiele więcej ponieważ większość z nich decyduje się na zarejestrowanie związku partnerskiego w urzędzie miasta tylko wtedy, kiedy zmuszą ich do tego wymogi administracyjne, takie jak podatek od wywozu śmieci czy zapisanie dziecka do szkoły.
W ostatniej dekadzie  liczba zawieranych formalnie  małżeństw, zarówno cywilnych jak i kościelnych,  zredukowała się prawie o połowę. Jeśli utrzyma się taka tendencja, a wszystko na to wskazuje, prognozy socjologów i statystyków  przewidują, że w 2015r. liczba związków nieformalnych przewyższy liczbę małżeństw (taka sytuacja istnieje już w dużych miastach na północy kraju).

10 sierpnia 2011

Czereśniowe ravioli


Składniki na ciasto:

  • 300 gram mąki
  • 150 gram masła
  • 120 gram cukru
  • sok z 1 cytryny
  • 1 jajo
  • szczypta soli

Składniki na farsz:

  • 500 gram bardzo ciemnych czereśni
  • 2 łyżki cukru
  • starta skórka z 1 cytryny
  • 150 ml likieru czereżniowego lub wiśniowego 
Pozostale składniki:

  • cukier puder do posypania
Przygotowanie:
Ze wskazanych wyżej składników zagniatamy ciasto. Tworzymy z niego kule, owijamy w celofan i wkładamy do lodówki na  30 minut. Obieramy czereśnie z pestek, kroimy na połowę, mieszamy z cukrem, startą skórkó z cytryny oraz likierem. Pozostawiamy na 1 godzinę. Wyjmujemy ciasto z lodówki, rozwałkowujemy je grubo na posypanej mąką stolnicy. Z ciasta wykrawamy prostokąty, na każdym z nich kładziemy po 2-3 czereśnie. Kształtujemy ravioli. Rozkładamy je na blasze pokrytej papierem do pieczenia. Wkładamy do pieca na 10-15 minut, nagrzanego do 180 stopni. Gotowe ravioli posypujemy cukrem pudrem.
źródło: Moja Toskania http://aleksandraseghi.blogspot.com 

3 sierpnia 2011

Gdzie znaleźć pracę w Unii Europejskiej

EURES – Europejski Portal Mobilności Zawodowej (il portale europeo della mobilità professionale) 
http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=it - to portal działający pod patronatem Komisji Europejskiej, który ma na celu ułatwianie swobodnego przemieszczania się pracowników wewnątrz Unii Europejskiej, informowanie, ukierunkowanie i doradzanie pracownikom w zakresie ofert pracy, oraz warunków życia i pracy w krajach europejskich. Partnerami sieci Eures są publiczne biura pośrednictwa pracy i służby do spraw zatrudnienia,  związki zawodowe, oraz organizacje i zrzeszenia pracodawców. Portal jest dostępny w wielu językach, również po polsku.

Na portalu można znaleźć ponad pół miliona ofert pracy w sektorach publicznych i prywatnych dostępnych nie tylko w Unii Europejskiej, ale w całym Europejskim Obszarze Gospodarczym i Szwajcarii. Według danych Obserwatorium Europejskiego w ostatnim roku rejestruje się znaczny wzrost ofert pracy na rynku europejskim.
Najwięcej ogłoszeń (ponad 800 tys.) oferujących zatrudnienie zarówno na czas określony jak i na nieokreślony dotyczy Niemiec i Wielkiej Brytanii; prawie 100 tys. ofert w Belgii,  40 tys. we Francji i w Holandii,  20 tys. w Szwecji, 15 tys. w Czechach...

Najbardziej poszukiwani są pracownicy sektora finansowego, tylko w Niemczech oferuje się 12 tys. miejsc, w Belgii, oraz  we Francji ok. 3 tys.
Na drugim miejscu plasują się miesca pracy w handlu, w Niemczech można znaleźć aż 6200 ofert, w Belgii 1800, we Francji 1300.
Duże zapotrzebowanie rejestruje się w sektorze opieki nad innymi osobami: w Niemczech poszukuje się aż 21 600 pracowników, w Belgii 12 500, we Francji 1200.

Wiele ofert dotyczy również kasjerów, urzędników, ekspertów od marketingu, pomocy domowej, pracowników sektora restauracyjnego, mechaników, elektryków i elektroników...

Ciekawostki z prasy: la Repubblica.it, 1/08/2011 

Wartościowa Przyjaźń

W pierwszą niedziele sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Jest to doskonała okazja do tego, aby zastanowić się nad tym czym jest przyjaźń i jak bardzo jest nam potrzebna we współczesnym świecie.