Syrakuzy, czwarte pod względem wielkości miasto na Sycylii, położone na wybrzeżu południowo -wschodnim, stanowi idealny przykład wielonarodowościowej kultury wyspy.
Plac zadedykowany Archimedesowi, wybitnemu Grekowi z Syrakuz |
Od wieków Sycylię zamieszkiwały ludy różnego pochodzenia, tradycji i języka, a tutejsza cywilizacja powstała właśnie z połączenia i współżycia wielu kultur: Siculi, Sicani, starożytnych Greków i Rzymian, Chrześcijan, muzułmańskich Arabów, Żydów, czarnoskórych Afrykańczyków, Normanów, Hiszpanów, Francuzów, Austriaków...
Do Sycylii i Syrakuz (wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO) jeszcze nie raz powrócę, ale tym razem zwróćmy uwagę na świadectwa tej niesamowitej mieszanki kulturowej, która daje się zauważyć nie tylko w architekturze i sztuce, ale choćby w nazwach placów i ulic miasta.
Most prowadzący na wysepkę Ortigia |
Zapraszam więc na krótki spacer po charakterystycznej wysepce Ortigia, najstarszej części Syrakuz:
Napisy po hebrajsku:
Palazzo Bellomo - epoka Normanów:
Ech, obudziłaś moje wspomnienia..., słonce, zapachy...
OdpowiedzUsuńBuziaki
Oj! I już cała sobota z głowy. Teraz nie usiedzę spokojnie w pracy. Cały czas będę myślał o tym, że jak najszybciej muszę jechać do Sarakuzy. ;)
OdpowiedzUsuńP.S. Czy mogę skopiować i udostępnić na Facebooku ostatnie zdjęcie z kotem? ;)
UsuńRadzę wybrać się po sezonie, bo tam gorąco było nawet teraz w październiku, a w upałach trudno zwiedzać :)
UsuńTak, zgadzam się na udostępnienie zdjęcia, proszę tylko o podanie źródła, dobrze? Pozdrawiam serdecznie i życzę aby jak najszybciej udało się wybrać na Sycylię!