11 kwietnia 2013

Cytrusowy Ogród w Toskanii


W samym sercu zielonych wzgórz Toskanii, w małej miejscowości Pescia pamiędzy Luccą i Pistoją, znajduje się przepiękny Cytrusowy Ogród, czyli Giardino degli Agrumi, zwany także Hesperidarium.

fot.ilparcopiubello.it

Podobno przedstawiciele słynnego florenckiego rodu Medyceuszy z XVIw. uwielbiali cytrusy, a ich ogrody  pełne były przeróżnych rzadkich gatunków kolorowych i pachnących owoców.


Tradycję Medyceuszy podtrzymuje się do dziś właśnie w ogrodzie hesperidarium, w którym można podziwiać 200 rodzajów owoców z rodziny rutowatych (popularnie nazywanych cytrusami), jadalnych i ornamentalnych z całego świata, min. cedry, pomarańcze, cytryny, bergamoty, mandarynki, tzw. pomarańcze gorzkie, limy, kumkwaty, grejpfruty, kalamondiny,  i wiele innych. 

fot.giardini.biz
Rosną tu owoce o przeróżnych kształtach, kolorach i zapachach, gigantyczne i miniaturowe, wydłużone, pękate, pozaginane, a nawet tzw. Mani di Buddha, czyli „ręce Buddy”...

Mano di Budda
fot.tellusmeter.blogspot.com

Cytrusowy Ogród rozciąga się na powierzchni 2tys. m.kw., drzewka rosną wzdłuż wijących się alejek w szklarniach i tunelach.

Przy wejściu można też nabyć słoiczki z marmoladami, dżemy  i pachnące cytrusami miody.

Pescia (Pistoia), Via del Tiro a Segno, 55 – wstęp  € 4,50 link


1 komentarz: