13 kwietnia 2013

Zakupy w zamian za pracę w Modenie

W Modenie (Emilia-Romagna) powstaje pierwszy we Włoszech solidarny supermarket, gdzie będzie można zrobić  zakupy w zamian za pracę. Projet jest koordynowany przez Associazione Servizi per il Volontariato Modena - ONLUS.


Każdy kto chce zrobić zakupy żywnościowe zamiast pieniędzy zaoferuje kilka godzin pracy w supermarkecie, przynajmniej raz w tygodniu. Taka forma sklepu powstaje specjalnie z myślą o rodzinach w trudnej sytuacji finansowej i o bezrobotnych.


Cena artykułów nie jest podana w euro,  ale w punktach. Każda osoba, czy rodzina otrzyma kartę z punktami, za które będzie mogła zrobić zakupy. Co miesiąc karta będzie "doładowana" na bazie zaświadczenia o dochodach ISEE i ilości członków w rodzinie.


Supremarket Portobello zostanie otwarty w maju, ale dyrekcja już ma wiele zgłoszeń chętnych. Pomysłodawcy mają nadzieję, że zainteresują tym projektem całą społeczność miasta, wolontariuszy, studentów, firmy i przedsiębiorstwa, które zaoferują swój czas gratis "dona il tuo tempo", zakupy "dona una spesa" dla przygodnego klienta, lub  dotacje na konto supermarketu. Więcej info:link1 komentarz:

  1. Ciekawa inicjatywa. Ale coś mi mówi, że banki będą usiłowały skolonizowac i tę formę ludzkiej aktywności.

    OdpowiedzUsuń