5 kwietnia 2013

Młodzi Włosi stawiają na rolnictwo


Biały kołnierzyk, krawat i marynarka czy zielone rękawice i gumowce?

fot.2.coldiretti.it
Wygląda na to, że młodzież we Włoszech zaczyna coraz bardziej doceniać życie zgodne z rytmem natury, decydując się na ciężką, lecz pewną i niezależną pracę rolniczą i łatwo rezygnują z marzeń o wychuchanym fotelu za biurkiem w czterech ścianach z klimatyzacją.

Według ostatnich  sondaży Coldiretti (Confederazione Nazionale Coltivatori Diretti – krajowe stowarzyszenie producentów rolnych) ponad połowa osób w wieku 18-35 lat chciałaby założyć własne gospodarstwo agroturystyczne na wsi. Młodzież wspierają także rodzice: aż 85% doradza dzieciom studia rolnicze, tym bardziej, że w najbliższych trzech latach przewiduje się zapotrzebowanie  na 100tys. ludzi, głównie w sektorze ekologicznym.


Nic dziwnego, że zwiększyły się zapisy na wydziały rolnicze i zootechniczne aż o 26%, przy czym 40% studentów to kobiety.
fot.italianfoodnet.com

W ostatnich czasach zmienił się radykalnie tradycyjny model rolnika: 15% osób ma ukończone studia wyższe, a 68% jest po maturze. Większość z nich świadomie porzuca miejskie życie. W regionach Piemonte, Lombardia, Liguria, Trentino Alto Adige, Veneto i Friuli jedna dziesiąta właścicieli gospodarstw ma poniżej 40 lat.

Zmienia się także forma i styl pracy gospodarstwa rolnego: ponad połowa gospodarstw ekologicznych ma swoje strony web, facebook, twitter, reklamują się w agencjach turystycznych, itd., a ich wyniki są bardzo obiecujące. Według danych Istat (włoski urząd statystyczny) gospodarstwa prowadzone przez młodych ludzi osiągają o 79% większe dochody od średniej krajowej.
(Ciekawostki z prasy: huffingtonpost.it, 03/04/2013)

2 komentarze:

  1. Ciekawy trend. U nas na wsi większość młodych jest w Anglii, Irlandii, Holandii. Ale są i tacy, którzy postanowili zostać.Ale mało...
    Asia

    OdpowiedzUsuń