4 kwietnia 2013

Solidarni Neapolitańczycy w dobie kryzysu

Kawa płacona za przygodnego klienta (caffè pagato lub caffè sospeso) 
czy pizza na kredyt (pizza oggi a otto) ...? 
To powrót do starych zwyczajów Neapolitańczyków na przetrwanie kryzysu.
fot.stella-ilbeneinnoi.blogspot.com


Od jakiegoś już czasu do Neapolu pwrócił jeszcze przedwojenny zwyczaj zwany CAFFè PAGATO lub CAFFè SOSPESO, czyli zamiast napiwku, klient zostawia równowartość następnej kawy dla przypadkowego przechodnia, który nie może sobie pozwolić na filiżankę kawy w barze.  Taki mały gest, a jakże solidarny i szlachetny! Jednym z pierwszych inicjatorów tej oferty było Caffé Gambrinus.

fot.ticinolive.ch

Inna stara i prawie zapomniana już inicjatywa przywrócona do Neapolu to PIZZA OGGI A OTTO, czyli pizza najpierw konsumowana, a zapłacona dopiero po 8 dniach.
Taką solidarną ofertę kilkudniowego kredytu dla wszystkich, których nie stać na podstawowy posiłek dnia, wprowadził niedawno właściciel pizzerii Gino Sorbillo. Był on świadkiem zaskakującej scenki przed pizzerią, która wstrząsnęła nim do głębi: zamaskowany złodziej z bronią w ręku napadł klienta wychodzącego z lokalu z czterema opakowaniami pizzy. Złodziej jednak nie szukał pieniędzy, wyrwał tylko pudełka z pizzą tłumacząc w ucieczce: 'Stasera mangeranno i miei figli' (dziś wieczorem będą jadły moje dzieci)...

fot.dissapore.com
Jeszcze za czasów jego dziadka, wspomina właściciel, większość biednych ludzi, czy studentów tak właśnie kupowała, i wszyscy brali sobie za punkt honoru zwrócenie długu po 8 dniach. 
(Ciekawostki z prasy: lettera43.it, 2/04/2013)
Przypomnijmy, że Pizzeria Sorbillo jest zresztą dobrze znana w Neapolu z prowokacyjnych inicjatyw, min. jeszcze dwa lata temu przyłączyła się do akcji "prezzi alle stelle per gli onorevoli italiani" (super wysokie ceny dla włoskich deputowanych i senatorów).

4 komentarze:

 1. piękny i szlachetny gest

  OdpowiedzUsuń
 2. Godne nasladownictwa

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem, czy w Polsce taka idea by "wypaliła". Ale spróbowac warto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z tego co wiem w Warszawie juz ponad 20 barów wprowadziło kawę "zawieszoną" :)

   Usuń