22 kwietnia 2013

Polacy na włoskich plantacjach bazylii

Przyjeżdżają do Prà (nieopodal Genui) na plantacje bazylii we Włoszech z całego świata, jednak Polacy są najbardziej cenieni.
fot.agronotizie.imagelinenetwork.com

Pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwie R&C Ruggero Rossi w Prà, zajmującym się uprawą bazylii to przede wszystkim Polacy zatrudnieni od kilkunastu lat na umowy na czas nieokreślony.


Pracę na plantacji rozpoczyna się o godzinie 7.00, a kończy nawet o 21.00. Okres letni jest najlepszym momentem dla zbiorów, jednak dla pracowników oznacza to pracę w gorących i wilgotnych szklarniach.

W rozmowie z dziennikiem La Repubblica (wydanie genueńskie) 38-letni Rafał z Krakowa powiedział: “Przyjechałem do Włoch 10 lat temu po zamknięciu w Polsce fabryki, w której pracowałem”. Mężczyzna w przedsiębiorstwie pana Rossi zajmuje się przede wszystkim przygotowaniem gruntu do siewu.
Zbieranie bazylii, z której następnie powstaje znane na całym świecie Pesto Genovese polega wyłącznie na ręcznej pracy. Zarówno właściciel przedsiębiorstwa, jak i Rafał przyznają zgodnie, że przy tego rodzaju pracy zatrudniają się najczęściej cudzoziemcy, ponieważ dla Włochów jest to “praca zbyt ciężka”. (maw)
źrłdło: naszswiat.net 

1 komentarz:

  1. proszę o informacje na ten temat jeżeli można na email skalar76@gmail.com

    OdpowiedzUsuń