26 kwietnia 2013

Najpiękniejsze Ogrody Florencji

Giardino di Boboli, to nie tylko najpiękniejszy park we Florencji, ale także jeden z najpiękniejszych parków we Włoszech. 
Już przy samym wejściu urzeka widok na Starówkę miasta, katedrę ze słynną kopułą Brunelleschiego z XVw...

W upalne dni, kiedy zmęczenie chodzeniem po mieście daje się we znaki, najlepiej zaszyć się gdzieś w cieniu drzew, nie rezygnując bynajmniej z dalszego zwiedzania dziedzictwa artystycznego Florencji. 


Grotta del Buontalenti

Ogrody Boboli w stylu włoskim - giardino all'italiana - zwane "płucami" Florencji, powstały na tyłach renesansowej letniej rezydencji Pałacu Pitti (Palazzo Pitti)  na zamówienie Medyceuszy, na ogromnym terenie  ponad 30 ha, a niektórzy twierdzą, że teren rozciąga się nawet na 45 ha.
W parku spaceruje się szerokimi alejkami wysypanymi żwirkiem, część z nich prowadzi nas przez rozległe otwarte przestrzenie, a inne znów są zacienione i wiodą przez ogrodowe pergole.

Amfiteatr z egipskim obeliskiem


Spacer uprzyjemniają fontanny i sztuczne jeziorka. Woda czerpana jest z rzeki Arno.

Fontanna Neptuna

Cytrusowe drzewka ustawione w poprzek jeziorkaNa spacerze po parku napotykamy się co i rusz na którąś z 180 rzeźb i posągów  zarówno antycznych jak i tych z XVI/XVIIw.


Choć nie wolno spacerować po regularnych symetrycznych trawnikach, zmęczeni turyści gdzieniegdzie rozkładają się w cieniu rozłożystych drzew, tym bardziej, że tylko w niektórych rejonach parku są dostępne ławki. 

Na terenie parku znajdziemy toalety i automaty z dystrybutorem ciepłych i zimnych napojów.
Wstęp do Ogrodów Boboli 7 euro.7 komentarzy:

 1. Ponieważ Florencja leży poza granicą moich marzeń, nie wiedzieć czemu, pewnie jakimś zbiegiem okoliczności tam trafię. Wiem to z doświadczenia. To co często w ręce wpada i szczytem marzeń nie jest, często się realizuje. Piękny ogród!
  Uściski :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak cię znam, to trafisz tam szybciej niż myślisz...i tego ci życzę!

   Usuń
  2. Pewnie tak!
   Dzięki:)

   Usuń
 2. W ogodach nie byłem. Zostały na kolejny wypad do Florencji, który mam nadzieję nastąpi już niebawem. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. W te wakacje udało się nam odwiedzić te piękne miasto. W ogrodach byliśmy naprawdę warto. Namówiłem rodzinkę na odwiedziny w muzeum piłki nożnej :) Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! muzeum piłki nożnej we Florencji? I jak wrażenia? Warto?
   Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka

   Usuń