To właśnie na tym rozległym na 300 km kw. terenie arystokraci, bankierzy, a także bogaci handlarze jedwabiu osiedlali się budując eleganckie pałace otoczone majestatycznymi renesansowymi parkami.
Villa Torrigiani Camigliano Santa Gemma (Lucca) |
Okres pomiędzy 1400 a 1800 r. to bujny rozkwit tutejszej architektury pałacowej i ogrodowej. Do dziś można podziwiać przepych i luksusy rezydencji letnich na trasie "Strada del Vino e dell'Olio delle Colline Lucchesi" (Droga wina i oliwy z oliwek na wzgórzach Lukki):
Villa Bernardini, Villa Garzoni, Villa Grabau, Villa Mansi, Villa Oliva, Villa Reale, Villa Torrigiani, Villa Spada...., to tylko niektóre z tutejszych perełek turystycznych, które trzeba koniecznie odwiedzić.
Villa Torrigiani Camigliano Santa Gemma (Lucca) |
Villa Oliva San Pancrazio (Lucca) |
Villa Spada San Colombano (Lucca) |
Villa Reale Marlia (Lucca)
Niestety większość zabytkowych rezydencji wciąż należy do prywatnych właścicieli, spadkobierów lub nowych nabywców, tak więc nie wszystkie można zwiedzać wewnątrz. Parki i ogrody są jednak na ogół do dyspozycji turystów.
Dziś zapraszam na krótki spacer po parku Villi Reale w Marlii.
Pałac był rezydencją wielu arystokratycznych rodów i mecenasów sztuki, min. należał do siostry Napoleona, Elisy (Marii Anny) Bonaparte Baciocchi, księżniczki Lukki i Piombino, a później władczyni Toskanii (1777-1820).
Rezydencję przed laty odwiedzali przedstawiciele rodzin królewskich z całej Europy, artyści i muzycy, min. kompozytor Paganini.
Można tu podziwiać piękne fontanny, pasaż cytrynowy, teatr wycięty z żywopłotów (Teatro di Verdura), aleję kameliową, i wiele innych przepięknych zakątków.
Na spacer po Villi Olivie zapraszam tutaj
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz