Nad jeziorem Como w malowniczo położonej miejscowości Chiavenna (prov. Sondrio) znajduje się klasztor pochodzący prawdopodobnie jeszcze z Vw. - Collegiata di San Lorenzo z zabytkową chrzcielnicą z XIIw.
To właśnie tu zaczniemy nasze zwiedzanie ponieważ lokalne muzeum Museo del Tesoro kryje w sobie prawdziwe skarby kultury.
portyk z XVII-XVIIIw, |
Najcenniejszym skarbem jest tzw. Pace di Chiavenna, czyli oprawa ewangeliarza - ozdobnej księgi liturgicznej. Oprawa pochodzi z XIw., wykonana jest ze złota i udekorowana wspaniałymi kamieniami szlachetnymi.
fot. valchiavenna.com |
fragment oprawy pod szkłem powiększającym |
Ponadto, Muzeum w Chiavennie konserwuje niezwykle cenny pierwotny kod muzyczny z XIw, dzięki któremu możemy prześledzić jak powstały dzisiejsze nuty.
Otóż autor zapisu rysował znaki odzwierciedlające na papierze ruchy ręki kantora klasztornego chóru gregoriańskiego, stąd pochodzi nazwa z greckiego: znaki cheironomiczne. Od tego czasu członkowie chóru nie musieli już uczyć się na pamięć jak wykonać każdy fragment pieśni, mogli teraz śledzić tak oto zapisany kod muzyczny.
powyżej: schemat pierwotnych i nieco późniejszych znaków graficznych |
Porównanie zapisu nut tej samej pieśni w starym i w nowszym już wydaniu |
gama muzyczna utworzona przez słynnego teoretyka muzyki, Guido d'Arezzo |
Do dalszej wędrówki po Chiavennie i odkrywaniu jej skarbów zapraszam w kolejnym artykule już wkrótce...
Piękne miejsce i ile ciekawych wiadomości.
OdpowiedzUsuńTak, to być może mało znana miejscowość, ale pięknie położona i kryje w sobie bardzo ciekawe historie... Pozdrawiam, Mażeno.
Usuń