9 marca 2012

Tańsza podróż po Włoszech


Foto:cosafaccio.it

Kryzys ekonomiczny i coraz droższe paliwo zmuszają Włochów do szukania nowych form oszczędzania. Ostatnio dużą popularnością cieszy się trend przybyły z innych krajów Europy, tzw. car pooling, czyli „dzielenie się” samochodem i kosztami bemzyny. I tak zamiast jechać do pracy, czy na wakacje w pojedynkę, można się zorganizować w 3-4 osoby, a podróż wyniesie znacznie taniej.

Według statystyk, w ciągu ostatnich 2 lat zainteresowanie ofertami podziału kosztów transportu potroiło się.
Car pooling najpopularniejszy okazuje się w regonach: Lazio, Veneto i Emilia Romagna, i ogólnie w dużych metropoliach: Roma, Milano, Torino, Bologna.  Najmniej zainteresowania tą formą podróży rejestruje się na południu kraju.   

Najwięcej ofert dotyczy tras: Milano-Roma, Bologna –Roma, Torino-Roma. Na takich trasach można sporo zaoszczędzić, np. w grupie 4-osobowej na trasie Mediolan-Rzym przypada ok. 30 euro na osobę, podczas gdy bilet na pociąg Frecciarossa 2 klasy kosztuje 90 euro, a bilet lotniczy 100 euro.

Foto:cadoinpiedi.it
Najczęściej korzytają z ofert car-pooling  młodzi pracownicy, w wieku 25-34 lat, jak również studenci (18-24 lat), a ponad jedna trzecia użytkowników to kobiety, które szukają bezpiecznych ofert w systemie, takich jak „viaggio rosa” – podróż przeznaczona wyłącznie dla kobiet.

Najpopularniejsze portale oferujące car-pooling we Włoszech to: postoinauto.it, drivebook.com, carpooling.it.
(ciekawostki z prasy: buonenotizie.it, 8/03/2012)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz