24 marca 2012

“Czerwone złoto”, czyli korale Morza Śródziemnego


fot.antoninodesimone.it
Od czasów antycznych wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego, w rejonach Kalabrii, Kampanii, Lacjum, Toskanii, czy Ligurii, ale w szczególności wokół Sycylii i Sardynii, tutejsza ludność zajmowała się połowem i obróbką koralowców (Corralium Rubrum).
Koral z Morza Śródziemnego występuje  na ogół w kolorze ciemno czerwonym, a rzadziej blado różowym.
Tutejsze koralowce osiągają nawet 60cm wysokości, mogą ważyć 1500g. i znajdują się na głębokości od 30-50 metrów (gorsza jakość) do ponad 150 metrów.
Koral z okolic Sciacca (Sicilia), łowiony na gębokości 150-200 metrów, to koral koloru różowo-łososiowego, z żółtymi, brązowymi czy nawet czarnymi zabarwieniami. Natomiast koral z okolic północnej Sardynii (Riviera del Corallo), poławiany na głębokości ok. 100m, może występować w tonacjach od czerwieni do pomarańczowego, chociaż tylko kolor czerwony przedstawia wartość komercyjną.


fot.antoninodesimone.it 
Wyrób biżuterii koralowej w południowych Włoszech rozwinął się na szeroką skalę w połowie XIXw.
Tutejsi corallieri  lub pescatori "corallini", czyli poławiacze koralowców od wieków byli wykorzystywani i bardzo słabo opłacani (jeszcze w 1881 r. za kilogram korala płacono 115 lirów, a już dwa lata później tylko 80 lirów), powoli zastępowali ich przybysze z północnej Afryki (Algierii, Tunezji).
Jednakże tradycja włoskiej obróbki korala do dzisiaj ceniona jest na świecie do tego stopnia, że 90% korala czerwonego poławianego na świecie obrabia i szlifuje się właśnie tutaj, dzięki rzemieślnikom ze słynnej szkoły rodziny Liverino z Torre del Greco (Napoli), a także rzemieślników z Alghero i Bosa (Sardegna).
Pasjonaci podwodnych wypraw mogą wybrać się z przewodnikiem w okolice Punta del Giglio lub Capo Caccia na głębokość 7-15 metrów aby podziwiać przepiękne kolonie koralowców.

Inni turyści muszą zadowolić się zbiorami w muzeach, min:


   Museo del Corallo - Alghero, ex Villa Costantino in via XX 

<Museo del corallo Camo - Ravello (Salerno), piazza Duomo, 9
<Museo del corallo – Torre del Greco (Napoli), Piazza Palomba, 6
  Museo Liverino del Corallo e dei Camei – Torre del Greco (Napoli), Montedoro, 61
  Museo della Conchiglia e del Corallo – Palmariggi (Otranto), Piazza Garibaldi


Obróbka korala:
Corallieri - poławiacze koralowców:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz