26 maja 2011

Podróż po najpiękniejszych ogrodach Włoch

Jeśli wybieracie się w podróż po Włoszech, warto wyrwać się z zatłoczonych parków rozrywki, parków wodnych/zoologicznych/dinozaurów/miast w miniaturze/lunaparków i innych masowych uciech aby udać się na rajski odpoczynek dla duszy i ciała... Zapraszam na spacer wśród cudownych zapachów kwiatów, malowniczych alejek, bajkowych zakątków najpiękniejszych ogrodów Italii.Praktycznie każdy region Włoch ma swoje zabytkowe „perełki” wzbudzające zachwyt zwiedzających o najwybredniejszych gustach. Aby się o tym przekonać wystarczy skonsultować portale:  http://grandigiardini.it lub http://www.gardenvisit.com/gardens/in/italy

Jednakże na szczególną uwagę zasługują oryginalne i niesamowite wręcz miejsca, o których chyba wciąż zbyt mało pisze się w przewodnikach turystycznych: 


LOMBARDIA
fot.claudiano.blogspot.com
-          Il giardino verticale presso Fiordaliso di Rozzano (Milano). Największy w Europie ogród pionowy, tzw. Greenwall, został zaprojektowany przez architekta Francesco Bollani. Ogród rozciąga się na wysokiej ścianie o powierzchni 1250m² pokrytej 44 tysiącami roślin pochodzących z 200 różnych gatunków obficie kwitnących na przemian.
Struktura ścienna utrzymuje 11 tysięcy lekkich metalowych skrzynek odpornych na korozję wody, wyłożonych specjalnym mchem, w który wrastają korzenie roślin. Ogród utrzymywany jest przez precyzyjny system irygacyjny, wspomagany przez dwie cysterny wody deszczowej, dozujący krople wody bezpośrednio przy samych korzeniach. Info: link


TOSCANA
Fot.itinerari.toscana.to
-          Il giardino dei Tarocchi. Capalbio (Grosseto)  – to „magiczny” ogród o tematyce ezoterycznej, w którym „bohaterami” są ogromne kolorowe i symboliczne rzeźby przedstawiające 22 karty tarota (Wielkie Arkana) o wysokości 12-15 metrów. Rzeźby wykonane są z miejscowego tufu (skały wulkanicznej) i pokryte mozaikami różnokolorowego szkła i ceramiki.

Ogród powstał w 1979 r. z inicjatywy francuskiego rzeźbiarza Niki de Saint Phalle i przypomina słynny park Guell autorstwa Antonio Gaudiego w Barcelonie. 

LAZIO
fot.blogvacanza.com
-       Il parco dei Mostri. Bomarzo (Viterbo) – ogród potworów, zwany także “bosco sacro”, czyli “świętym lasem”, powstał w 1552 roku z inicjatywy architekta Pirro Ligorio (projektanta min. Villi d’Este i Tivoli, oraz zastępcy Michelangelo w Fabryce San Pietro).
Park w Bomarzo to swojego rodzaju labirynt ogromnych kamiennych rzeźb potworów, zwierząt, bajkowych i mitologicznych postaci, min. sfinksów, smoków, Neptuna, syren, i wielu innych. Info: link 


Jeśli jednak zdecydujecie się na zwiedzanie ogrodów i parków bardziej „tradycyjnych”, wybór jest naprawdę imponujący, lepiej więc zdać się na ekspertów. Jak co roku  FAI (Fondo per l'Ambiente Italiano) i AIAP (Associazione Italiana di Architettura del Paesaggio) rozstrzygają prestiżowy konkurs o najpiękniejszy ogród Włoch. Oto lista 10 finalistów 2011 roku:

LIGURIA
-          Giardini botanici Hanbury - Ventimiglia (Imperia)
Info: link   lub link 

-         Giardino di Villa Durazzo Pallavicini  - Pegli (Genova)
Info: link 


LOMBARDIA
-          Vittoriale degli Italiani -  Gardone Riviera (Brescia - Lago di Garda) 
Info: link


TOSCANA
-          Giardini della  Villa Medicea del Castello – Castello (Firenze – Accademia della Crusca)
Info: link  lub link 
Villa Gamberaia - Settignano (Firenze)
Info: link 

LAZIO

-          Giardino di Villa Lante -  Bagnaia (Viterbo)
Info: link  lub link 

-          Giardino di Ninfa - Cisterna di Latina (Latina)
Info: link  lub link 


CAMPANIA
-          Giardino di Villa Rufolo – Ravello (Salerno)
Info: link 
Giardino di Villa San Michele - Anacapri  (Capri)
Info: link 


SICILIA
-          Giardino della Kolymbetra – Agrigento
Info: link 

2 komentarze:

  1. Niki de Saint Phalle była KOBIETĄ!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za poprawkę, i przepraszam za ten błąd w tekście. Agnieszka

      Usuń