29 listopada 2012

Adwokaci ulicy – bezpłatna pomoc prawna we Włoszech


Już w ponad 30 włoskich miastach działają Avvocati di stradaadwokaci ulicy, prawnicy wolontariusze, bezpłatnie udzielający prawnej pomocy wszystkim, których na to po prostu nie stać.  

Pierwsze takie grupy adwokatów powstały ok. 2000r. w Bolonii, później w 2002r. w Mediolanie, aż wreszcie narodziło się ogólnokrajowe stowarzyszenie Associazione Avvocato di strada.

Należy do nich tysiące młodych adwokatów (większość ma ok. 30 lat), służą nie tylko poradą prawną, ale i wszczynają procesy, mając na koncie wiele sensacyjnych zwycięstw w sądzie.


Ich klienci to głównie cudzoziemcy, imigranci, ale także tzw. vittime della crisi e nuovi poveri – „ofiary kryzysu i nowi biedni”, a więc zwolnieni z pracy, zadłużeni, osoby żyjący w separacji, rozwodnicy, pracownicy free-lance, pracownicy na nietypowych kontraktach, emeryci na pograniczu ubóstwa, i bezdomni...

Imigrantom zazwyczaj potrzebna jest podstawowa pomoc w zdobyciu zameldowania w danym mieście (residenza), bez tego nie mogą dostać pracy, nie mają możliwości bezpłatnego leczenia, starać się o mieszkanie komunalne, zasiłek, itd. Praktycznie bez zameldowania dla miasta taka osoba „nie istnieje”.

Obywatelom Włoch i z Unii Europejskiej, adwokaci ulicy na ogół służą pomocą w składaniu skarg i zażaleń do pracodawcy, rozwodnikom w walce o dom i majątek, itd.

Wykaz miast i szczegółową listę punktów, gdzie można zgłaszać się po takie porady prawne znajdziecie na stronie: http://www.avvocatodistrada.it/

9 komentarzy:

 1. Popdoba mi się taka tendencja rozwojowa, kiedy każdy będzie pógł bezproblemowo skorzystać z pomocy prawnej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kaspzyk Marian po26 sierpnia 2015 08:32

  szukam pomocy w odzyskaniu moich pieniędzy za pracę we Włoszech .pracowałem legalnie posiadam wszystkie dokumenty . pracodawca żąda świadków czy muszę ich mieć ,czy nie wystarczą same dokumenty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. JEZELI MASZ DOKUMENTY ZE PRACOWALES NIC WIECEJ CI NIE POTRZEBA

   Usuń
 3. To jest dobre tym bardziej, że teraz oszustów jest dużo i tak na prawdę pomysły są coraz bardziej wymyślę, coraz więcej osób się na to nabiera.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak dostana pare strzslow na otrzezwienie to wkoncu sie zatrzyma ta skorumpowana karuzela.

  OdpowiedzUsuń
 5. A mi się to podoba. Bo ludzie się boją iść do prawników, czy adwokatów. Myślą, że się nie dogadają, a przecież my to też ludzie. Nie bójcie się, to nie są ogromne pieniądze. na prawdę można korzystać z naszych usług.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem przekonany, czy taka droga jest dobra. Można się łatwo naciąć na oszustów. Wolę korzystać z usług kancelarii o nieposzlakowanej opinii i wiadomym pochodzeniu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam mam pytanie .. mieszkam we wloszech 11 lat mam dwoje dzieci (ojciec polak) gdy nasze dzieci sie urodzily na terenie wloch my rodzice niemielismy meldunku wiec dzieci tez nie dostaly lecz po pewnym czasie udalo nam sie miec wszystkie dokumenty zgodne z prawem na pobyt we wloszech,..(mamy zezwolenie na pobyt staly ,mamy lekarza,kontrakt na mieszkanie .itd) dzieci nasze maja 8 i 10 lat lecz urzad niechce zrobic meldunku .. za karzdym razem gdy sie zjawiamy wymyslaja cos innego .. ze jakies dokumenty z polski sa potrzebne , a to paszport,a to wykaz zarobkow rocznych .. co tak naprawde jest potrzebny by zameldowac dzieci urodzone tutaj we wloszech ,chodza tutaj do szkoly ,maja opieke mwdyczna .my rodzice wszystkie dokumenty ,zezwolenie na pobyt staly .. prosze o pomoc .. dziekuje !!

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniale, że coraz więcej osób ma dostęp do pomocy czy porady prawnej.

  OdpowiedzUsuń