7 września 2012

Arabski świat w Palermo

La Kalsa to arabska dzielnica Palermo, niegdyś al-halisah (wybrana, czysta), później Khalisa, powstała za czasów dominacji Arabów na Sycylii w IX-XI w., kiedy to Palermo było jednym z największych i najbogatszych miast Europy liczącym 350tys. mieszkańców. 


słynne marionetki z Sycylii: pupi siciliani


Niewiele zabytków z tamtego okresu dotrwało do naszych czasów, ale do dziś  jeszcze można poczuć specyficzną atmosferę tej dzielnicy, spróbować arabskiej kuchni, czy usłyszeć arabskie naleciałości w lokalnym dialekcie... Palermo było i pozostało do dziś miastem wielokulturowym.
cassata siciliana
Wiele ze słów pochodzenia arabskiego dotyczy rolnictwa, ponieważ to właśnie Arabowie wprowadzili tu innowacyjne jak na tamte czasy techniki nawadniania terenów i ich uprawy, ale dużo terminów arabskich zachowało się też w nazewnictwie produktów spożywczych. Arabowie sprowadzili do Palermo min. migdały, mandarynki, cytryny i cytrony, cukier trzcinowy, itd., przykładowo słynny sycylijski deser cassata ma pochodzenie arabskie (od Cashta, lub qas'at), czy  też zafferano (szafran) pochodzący od arabskiego safar (żółty). 


Krótki spacer po arabskiej dzielnicy Palermo:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza