27 września 2012

Włoscy emeryci uciekają za granicę

Coraz więcej włoskich emerytów decyduje się na emigrację i jak zapewniają za granicą żyje im się o wiele lepiej.
Z najnowszych danych INPSu wynika, że pół miliona osób pobiera emeryturę na stałe przebywając za granicą. Okazuje się, że włoski odpowiednik ZUS najwyższe świadczenia wysyłane są do Azji, gdzie ponad tysiąc osób otrzymuje co miesiąc ponad 1300 euro. Ci z najniższymi świadczeniami, wynoszącymi kilkaset euro, osiedlili się w Ameryce Południowej.


Część z włoskich emerytów-emigrantów to ludzie, którzy pracowali przez jakiś czas we Włoszech, a następnie emigrowali. Zauważa się jednak, że ogromna grupa seniorów, którzy po przejściu na emeryturę postanowili zacząć nowe życie w innym kraju.
Oprócz emerytów na emigrację coraz częściej decydują się naukowcy, którzy z powodu panującego we Włoszech kryzysu i cięć w nakładach z budżetu nie widzą szansy kontynuowania pracy badawczej.
Dziennik „Il Messaggero”, podając przykłady seniorów-emigrantów zauważył, że częstym celem podróży jest przykładowo Brazylia, Senegal, gdzie panują doskonałe warunki klimatyczne, a do tego koszty życia są bardzo niskie. Kanadę czy Tajlandię wybrali ci, którym emerytura włoska w euro pozwala żyć na znacznie wyższym poziomie niż we Włoszech.
opr. am   
źródło: www.naszswiat.net


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz