1 grudnia 2014

Włoski kosz przysmaków świątecznych - uniwersalny prezent dla każdego

Cesto natalizio, czyli kosz przysmaków świątecznych to tradycyjny podarunek we włoskim domu.


fot.eflorashop.comKosz przysmaków jest o tyle wygodnym i uniwersalnym prezentem, że można go podarować każdemu, może być prezentem oficjalnym i prywatnym, dla znajomych, przyjaciół, bliskich i dalekich krewnych, przełożonego lub pracownika,  w podziękowaniu za pomoc, przysługę, za dobrze wykonaną pracę, lub poprostu za dobre serce.


W zależności od naszych możliwości finansowych na rynku włoskim znajdziemy gotowe kosze pełne smakołyków, mniej lub bardziej wystawne.

Zawartość kosza
Nie ma tu konkretnych reguł. Wszystko zależy od waszej wyobraźni i gustu: tradycyjny panettone/pandoro (ciasto drożdżowe), lub jakiekolwiek lokalne ciasto świąteczne, szampan na Nowy Rok lub dobre wino, lokalne słodkie przysmaki, suszone owoce, czekolada, marmolady i konserwy, dobrej marki kawa, herbata a oprócz słodkości i używek, dobrej jakości kiełbasy, wędliny (raczej w dużych kawałkach, niekrojone), niespotykanej formy lub smaku makarony, a także owoce tropikalne, suszone grzybki,  rośliny strączkowe, które przynoszą pomyślność w Nowym Roku np. lenticchie (soczewica), itd.
Zawsze bardzo cenione są smakołyki własnej roboty (ciasteczka, marmolady, konserwy owocowe, nalewki, itp.).

Ciekawym prezentem są także kosze pełne kosmetyków, pod warunkiem, że dobrze znamy upodobania  obdarowanej osoby.

Czego nie wkładać do kosza
Lepiej unikać tzw. soprammobili, czyli różnego rodzaju figurek do postawienia na regale, lub zabaweczek i maskotek, które nie zawsze pasują...

Oczywiście cesto natalizio można przygotować we własnym zakresie. W dużych supermarketach znajdziemy wszystko co potrzebne, od koszy wiklinowych w różnych rozmiarach, po serwety papierowe, folie plastikowe, wstążki i kokardy do opakowania. Osoby kreatywne będą miały tu duże pole do popisu...
Na pewno miłym i ważnym dodatkiem, o którym lepiej nie zapominać, będzie karta lub bilecik z osobistymi życzeniami.

A jak powinien wyglądać dobrze zrobiony kosz smakołyków pokażą nam włoscy eksperci, poniżej kilka wybranych przykładów:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz