21 maja 2013

Turyści niepełnosprawni we Włoszech

Pani Anna zwróciła się do mnie z zapytaniem: "czy  osoba niepełnosprawna - mająca orzeczenie o niepełnosprawności wydane w Polsce, wyjeżdżając do Włoch na wycieczkę może liczyć tam na jakieś ulgi, zniżki zwiedzając tamtejsze zabytki, muzea - państwowe i niepaństwowe?"

fot.sanremobuonenotizie.it


Zgodnie z dekretem n. 239 Włoskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki - Ministero Beni e Attività Culturali (MiBac) z dn. 20 kwietnia 2006r. we Włoszech obowiązuje wstęp wolny do państwowych muzeów, galerii, bibliotek, archiwów, parków archeologicznych, itp. dla osób niepełnosprawnych pochodzących z krajów Unii Europejskiej (oraz dla osoby towarzyszącej z rodziny lub opiekuna), będących w posiadaniu aktualnej legitymacji dokumentującej niepełnosprawność. Taki dokument trzeba zazwyczaj okazać w kasie biletowej. link

Natomiast jeśli chodzi o wstęp na prywatne imprezy, wystawy, czy do zabytków, a także do teatrów, kin, sal koncertowych, kompielisk, itd., jak podaje włoski portal dla niepełnosprawnych www.superabile.it, nie regulują tego dekrety czy normy prawne, tak więc wszystko zależy od dobrej woli zarządzających daną placówką czy właściciela zabytku.
Jednakże zwyczajowo przyznaje się niepełnosprawnym (i ewentualnie ich opiekunom) ulgi w zakupie biletów, czy też bilety bezpłatne.

7 komentarzy:

 1. Czy ON może liczyć na zniżki w komunikacji miejskiej we Włoszech?

  OdpowiedzUsuń
 2. W tym celu należy się udać do urzędu miasta, ponieważ transportem publicznym zarządza zwykle administracja miejska. Niepełnosprawny otrzymuje wtedy odpowiednią legitymację uprawniającą go do zniżki lub bezpłatnego przejazdu. Niestety nie znalazłam żadnych informacji na temat zniżek dla turystów niepełnosprawnych, obawiam się, że otrzymanie takich zniżek dla przyjezdnych może być trudne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zniżki zniżkami, bardziej zastanawiałabym się, czy miejsca, które chcecie odwiedzić będą dostosowane do wymagań osób niepełnosprawnych - jeżeli tak, raczej na pewno wstęp będzie bezpłatny lub tańszy. Co z tego, że wejście jest za darmo, jeżeli trzeba pokonać kilkadziesiąt schodów? Chociaż na Włochów nie ma co aż tak bardzo narzekać - można znaleźć oferty wyjazdów dostosowanych do indywidualnych potrzeb osób niepełnosprawnych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czyli legitymacja po polsku lub orzeczenie na którym nie ma znaczka unii europejskiej bo takiego tam nie ma będzie uznane ? Czy lepiej przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że samo tłumaczenie nie jest odpowiednim dokumentem. Według mnie trzeba zgłosić się do kompetentnego organu w Polsce, który wydaje takie zaświadczenia, i poprosić również o wersję międzynarodową ważną w krajach UE.

   Usuń
  2. Z doświadczenia wiem ze wystarczy Polska legitymacja plus tłumaczenie przez tłumacza przysieglego. Nikt nie wymaga dodatkowych specjalnych dokumentów bo...takich po prostu nie ma ;-) Przyjemności

   Usuń
 5. Też mam taką legitymację, ale nie ma tam żadnego opisu po angielsku ani znaczka Unii Europejskiej. Ciekawe, czy to uznają...

  OdpowiedzUsuń