25 kwietnia 2017

Słynne uzdrowisko termalne Salsomaggiore i Galleria Warowland hrabiego Tyszkiewicza z Landwarowa

Dziś proponuję wycieczkę do Salsomaggiore Terme i pałacyku hrabiego Władysława TyszkiewiczaSalsomaggiore Terme (Parma) w Emilii Romagni to niewielkie miasteczko, które zasłynęło z organizowanego tu przez wiele lat konkursu Miss Italia. Jednak przez wieki było to przede wszystkim  słynne uzdrowisko termalneDo Salsomaggiore Terme zjeżdżała się arystokracja z całej Europy. Do dziś zachowały się niezwykle piękne hotele i pałace w stylu Liberty (Belle Epoque), czego najwspanialszym świadectwem jest olbrzymia budowla w centrum miasta - Termy, gdzie przepych i nastój epoki Déco zachwyca na każdym kroku...
Polskich turystów zaciekawi z pewnością inny osobliwy budynek z początku XX wieku, Galleria Warowland usytuowana na Piazza Lorenzo Barzieri, na rogu via Roma, gdzie obecnie mieści się Informacja Turystyczna.
Pałacyk był zaprojektowany w 1911 i wybudowany w 1914 r, przez architekta Orsino Bongi na zamówienie polskiego hrabiego Władysława Tyszkiewicza (1865-1936). 

źródło: wikipedia - By М. М. Боиович - Плакат "Члены Государственной думы" Портреты. Первый созыв, 1906-1911 г.: сессия продолжалась с 27 апреля по 9 июля 1906 г. / сост. М. М. Боиович. - Москва: Тип. Т-ва И. Д. Сытина, 1906.

Tyszkiewicz był bogatym ziemianinem z Wileńszczyzny, gdzie posiadał znaczne majątki, był też działaczem politycznym, stał na czele Towarzystwa Popierania Przemysłu i Handlu Polskiego i członkiem Rady Towarzystwa Rolniczego Wileńskiego. Był też działaczem Polskiego Czerwonego Krzyża. Jednak jego działalność patriotyczna przyczyniła się do represjonowania go przeze władze carskie i hrabia był zmuszony na kilka lat wyjechać za granicę. 


Przyjechał więc do Mediolanu, gdzie dał się poznać jako wybitny antykwariusz, otworzył tam także znaną galerię sztuki antycznej o nazwie "Warowland" (nazwa, która wyraźnie nawiązywała do rodzinnej miejscowości na Litwie - Landwarowa).Tyszkiewicz postanowił otworzyć filię Galerii właśnie w Salsomaggiore Terme. Podobnie jak w Mediolanie nazwał ją Galleria Warowland.  Jednak już w 1919 roku pałacyk odsprzedał markizie Zampelli, której tak spodobała się budowla, że postanowiła tam zamieszkać. Po latach pałacyk przeszedł w posiadanie władz miejskich, częściowo go także przebudowano dołączając m.in Biuro Propagandy w 1932 roku. A obecnie Galleria Warowland hrabiego Tyszkiewicza gości Informację Turystyczną.

Hrabia - jak mawiano we Włoszech -"Ladislao" Tyszkiewicz po latach powrócił do ojczyzny i został pochowany w rodzinnym Landwarowie na Litwie

Pałacyk Tyszkiewiczów w Landwarowie
fot. polona.pl/item/1406062/0/
2 komentarze: