15 marca 2011

Niezwykłe kliniki dla niezwykłych pacjentów

Termin “clinica” pochodzi z greckiego „klinike” (nauka medyczna związana z bezpośrednią obserwacją chorego) kojarzy się jednoznacznie ze szpitalem klinicznym lub oddziałem szpitalnym wyższej uczelni lub instytucji naukowej, gdzie oprócz leczenia pacjentów prowadzi się szkolenia lekarzy i studentów oraz prace naukowo badawcze.  

Jednakże od kilku lat, najwyraźniej zaispirowani powagą tego terminu, włoscy właściciele prywatnych punktów usługowych prześcigają się w oryginalnych nazwach swoich firm.
Nie dziwi na przykład już fakt, że centrum stomatologii, czy nawet zwykły gabinet dentystyczny przyjmuje nazwę „La clinica del sorriso” (klinika uśmiechu)

Podobnie, instytucja, która zajmuje się medycyną pracy przy Università degli Studi di Milano, to dziś „Clinica del Lavoro L. Devoto”; a firma, która prowadzi usługi i konsultacje z dziedziny psychologii i pedagogiki w szkołach to „Clinica della formazione” (klinika szkolenia) 

Prywatne centrum haloterapii w San Benedetto del Tronto to „ Clinica del Sale” (klinika soli), a z kolei salon piękności lub małe spa przyhotelowe w Volterra to już „Clinica del benessere” (klinika dobrego samopoczucia). Nawet pospolite salony fryzjerskie reklamują się jako „La Clinica del Capello” (klinika włosa).

O ile nie dziwi nas fakt nowego zastosowania tego terminu, jeśli pacjentem jest człowiek, o tyle zaskoczeniem może być jego użycie w stosunku do „leczenia” rzeczy martwych. I tak, mnożą się portale w internecie promujące naprawę sprzętu komputerowego, pod nazwą: „La clinica del computer” (klinika komputera) lub „La clinica del PC”. W jednym z nich czytamy nawet „recenzje pacjentów”, lub raczej ich opiekunów : „il dottore è fantastico”; „grazie dott.!”  
Równie łatwo znajdziemy hasło „La clinica del telefono” (klinika telefonu), która zapewnia usługi techniczne „uzdrawiające” wszelkiego rodzaju telefony, faxy, itp. Natomiast naprawę instrumentów muzycznych i sprzętu hi-fi proponuje „La clinica del suono” (klinika dźwięku) w Modenie.

W Bolonii reperuje się  rowery w „La clinica del ciclo” (klinika roweru); a w Como naprawą karoserii samochodowych zajmują się specjaliści z „Car Clinic”.

Jak widać „leczenie” przedmiotów to poważna sprawa, nie wystarczają już normalne punkty usługowe czy naprawcze. Leczyć dziś można tak naprawdę wszystko we Włoszech:
- krany i sprzęt hydrauliczny – „la Clinica del Rubinetto” (klinika kranu) w Como
- kominy, kanały wentylacyjne, itp. – „La Clinica del Camino” (klinika komina) w Parmie
- dywany – „La Clinica del Tappeto” (klinika dywanów) w Weronie
- malowidła ścienne, obrazy, freski, ikony, ramy, itp.  “La clinica del Restauro” (klinika renowacji) w Neapolu

Jednak prawdziwym hitem na rynku jest punkt gastronomiczny w Parmie o nazwie „La Clinica del Panino” (klinika kanapki), jak sama reklama wskazuje „La Clinica dove i pazienti fanno Slurp!” (klinika, gdzie pacjenci robią "mniam").
Cóż, nic dodać nic ująć..., czyli jak mówią Anglosasi: „no comments”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz