9 czerwca 2011

Średnia pensja imigranta we Włoszech to 987 euro

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Fundację Leone Moressa cudzoziemcy zatrudnieni w Italii zarabiają średnio 987 euro miesięcznie, prawie 300 euro mniej od pracownika z włoskim obywatelstwem.
W badaniu zostały wzięte pod uwagę miesięczne wynagrodzenia pracowników zagranicznych za czwarty kwartał 2010 roku.
Z danych Fundacji wynika ponadto, że pracownicy zagraniczni zatrudnieni w północno-wschodnich regionach Włoch (Friuli Venezia Giulia, Trentino Alto Adige i Veneto) zarabiają więcej od swoich rodaków z południa kraju i różnica w wynagrodzeniach pomiędzy cudzoziemcami a pracownikami włoskimi w  północnych regionach jest niewielka. Okazuje się, że kobiety imigrantki zarabiają mniej niż mężczyźni i otrzymują średnio co miesiąc zaledwie 797 euro. Na wysokość wynagrodzenia obcokrajowców zatrudnionych w Italii nie wpływa także ich wyższe wykształcenie.
W Friuli Venezia Giulia przeciętna pensja cudzoziemca wynosi 1.159 euro miesięcznie. Natomiast ten sam pracownik w Kalabrii zarabia 674 euro. Ale południe kraju wyróżnia się też pod względem różnic zarobków pomiędzy cudzoziemcami a pracownikami włoskimi. Na północy Włoch różnica ta wynosi około 300 euro, natomiast na południu aż 500 euro.
„Różnica w zarobkach pomiędzy imigrantami a Włochami nie wypływa jedynie z samego pochodzenia pracownika – twierdzą naukowcy z Fundacji Leone Moressa – lecz także od zawodu wykonywanego przez cudzoziemców, ich niskich kwalifikacji, zatrudnienia w sektorach o bardzo niskiej wydajności oraz od ich młodego wieku, który świadczy o małym doświadczeniu”.
Źródło: Stranieri in Italia
www.naszswiat.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz