24 listopada 2012

Twierdza alpejska i największy mur obronny w EuropieDla miłośników górskich krajobrazów i pieszych wycieczek proponuję wyprawę do FenestrelleTu właśnie można przekonać się, że Włosi także mają swój Wielki Mur, i chociaż  nie aż tak imponujący jak Wielki Mur Chiński, to jednak tak rozległa konstrukcja obronna  robi na każdym ogromne wrażenie...


fot. ilventodellest.blogspot.com
Grande Muraglia Piemontese, czyli Wielki Mur Piemoncki z XVIII/XIXw. w Fenestrelle, Val Chisone (Torino) to największy system obronny, sieć fortów i wież w Europie. fot. ultramaratonemaratonedintorni.com

Struktura: 
3km długości (1.300.000m kw.); ok. 4tys. schodków, i tzw. Scala Reale (Schody Królewskie) - 2,5tys. schodków; różnica poziomów 635m; 14 mostów łączących; 5 mostów zwodzonych..., większość trasy przebiega na otwartym powietrzu, ale są też i odcinki w tunelach.

fot.oggiviaggi.it
Tę strategiczną budowlę militarną w Val Chisone, dolinie alpejskiej na zachodzie graniczącej z Francją, ukończono w 1850r. na terenie ówczesnego Królestwa Sardynii, za panowania dynastii Savoia. Fortecę i mury obronne zaprojektowali inż. Ignazio Bertola wraz z synem,  budowa ich dzieła zajęła conajmniej 70 lat, a do pełnego jej zakończenia upłynęło w sumie ponad 100 lat. 


fot.rete.comuni-italiani.it


Twierdza i mury budowane były z myślą o strategicznej obronie przed wojskami francuskimi, ale później wykorzystywano je również do innych celów militarnych aż do zakończenia II Wojny Światowej, min. jako więzienie i obozy dla więźniów politycznych i religijnych, w których w zginęło tysiące ludzi z zimna i wykończenia.

fot.rete.comuni-italiani.it

Jedno z najmniejszych punktów obserwacyjnych na murach, to mała okrągła wieżyczka osadzona na wys. 1400m, na szczycie skały nad przepaścią. Wieżyczka nosi legendarną nazwę Garitta del Diavolo ("budka diabła"), i przypomina o nadludzkim wysiłku ludzi, zesłanych tu przez złe moce, którzy musieli się wspinać nie zważając na niebezpieczeństwo, aby zbudować tutaj solidny punkt obserwacyjny.

Kilka lat temu odrestaurowano zabytkowe pasmo murów obronnych,  udostępniając je tysiącom turystów. Mury można zwiedzać  tylko z przewodnikiem wybierając jedną z trzech proponowanych tras:  jedno-godzinna (cena 5 euro), trzy-godzinna (cena 10 euro) i, dla wytrwałych, siedmio-godzinna (cena 15 euro). 


fot.comitatolombardo.wordpress.com


Turyści mogą zwiedzić również Museo del 3° Regimento Alpini - Muzeum trzeciego pułku wojsk piechoty górskiej Alpini, wstęp wolny. W Fenestrelle organizowane są także zawody sportowe - biegi po schodach murów -; oraz spektakle, pokazy i okresowe wystawy.


fot.corsainmontagna.it

fot.podisticanone.org                         

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza