6 czerwca 2015

Afoso i torrido, czyli włoskie upały

Upały w klimacie śródziemnomorskim dzielą się na caldo torrido i caldo afoso. Czy wiecie jaka jest różnica?Chyba każdy kto znalazł się w lato na północy Włoch spotkał się z określeniem: afa lub tempo afoso
Afa, czyli parny upał, to rodzaj pogody, a raczej niepogody (jak czytamy we włoskiej wikipedii: una condizione di maltempo)

charakteryzujący się wysokimi temperaturami (od +35°), wysokim stopniem wilgotności (przynajmniej 35%) i brakiem wiatru. W związku z tym temperatury są bardzej odczuwalne przez organizm (co najmniej jako +40°C). Nasz organizm nie może sobie poradzić z wyparowaniem potu.

Natomiast caldo torrido to upał suchy, o temperaturze co najmniej + 35°C, o małej wilgotności powietrza, stąd łatwiejszy do zniesienia.

W klimacie śródziemnomorskim parny upał zwykle panuje w miejscowoścach nadmorskich, ale także na Nizinie Padańskiej, w miastach takich jak Mediolan, Bolonia, Florencja, gdzie wilgotność może sięgać od 50 do 70%! Tymczasem miejscowości w głębi kraju, np. w Rieti wilgotność sięga średnio 20%, przy temperaturze powietrza 37°C.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz