9 czerwca 2015

Pałac królewski w Monzy

13 km od Mediolanu, w Monzy, można wreszcie zwiedzać majestatyczny, niedawno odrestaurowany, pałac królewski Villa Reale di Monza (zwana również Reggia).
Pałac powstał pod koniec XVIIIw. z inicjatywy Ferdynanda Habsburga, przedostatniego syna cesarza Franciszka I Lotaryńskiego i Marii Teresy Habsburg. Ferdynand został mianowany gubernatorem Lombardii, i to właśnie w Monzy wybrał sobie siedzibę na prawdziwie cesarski pałac.Najazd wojsk Napoleona zmusił Habsbórgów do opuszczenia pałacu, a po upadku Napoleona pałac w Monzy przeszedł w ręce austriackie. W XIX pałac zmieniał jeszcze wielokrotnie swoich właścicieli, aż trafił w ręce króla Umberto I rodu Savoia, który zresztą tu właśnie został zamordowany w 1900r. przez anarchistów.


Obecnie Reggia di Monza należy do władz miejskich.


Ogród różany


Dzisiaj, po kilku latach prac konserwatorskich, można zwiedzać nie tylko zabytkowe wnętrza pałacu, ale przy okazji obejrzeć bardzo interesujące wystawy i ekspozycje organizowane w salach na piętrze.
loża królewska w teatrze przy pałacu


2 komentarze:

  1. Pięknie tam i nie znałam tego miejsca :) Dziękuję za spacer, lubię pałce

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pałac nie jest co prawda słynny tak jak Reggia di Caserta, jest też o wiele "skromniejszy", ale bardzo majestatyczny i warto tam pojechać, poza tym wokół rozciąga się ogromny park otwarty dla wszystkich. Pisałam o tym we wpisie: http://wloskicafe.blogspot.it/2013/08/monza-idealna-wycieczka-na-piknik.html Pozdrawiam, Mażeno

      Usuń