28 grudnia 2011

Włoskie zabawy z fajerwerkami


Fuochi d'artificio (fajerwerki, sztuczne ognie), petardi, castagnole, mortaretti (petardy), botti (petardy hukowe), girandole-bengala (wiatraczki, sztuczne ognie), razzi (rakiety, wyrzutnie), fumogeni-torce (flary, świece dymne), i inne wybuchowe gadżety z efektami dźwiękowymi i wizualnymi...

Sztuczne ognie powstały w starożytnych Chinach, a do krajów Europy Śródziemnomorskiej przybyły dopiero w XII wieku przywiezione przez Arabów. Już w pierwszej połowie XVIw. włoscy kronikarze opisywali eksplozje sztucznych ogni z okazji zwycięstw militarnych, a później świąt religijnych i procesji. Natomiast autorami pierwszych spektakularnych kolorowych pokazów pirotechnicznych w XVIIIw. była rodzina Ruggieri z Bolonii.

Obecnie znana na całym świecie „szkoła neapolitańska” specjalizuje się w produkcji sztucznych ogni i wybuchów kolistych o średnicy dochodzącej nawet do 30 metrów.

We Włoszech najpiękniejsze pokazy choreograficzne świateł i kolorów można oglądać co roku podczas Światowych Mistrzostw Sztucznych Ogni w Omegna (Verbano - Piemonte) na przełomie lipca i sierpnia, oraz podczas Światowych Mistrzostw Autorskich Sztucznych Ogni Caput Lucis w Valmonte (Roma) w pierwszej połowie września.

Jak dobrze i bezpiecznie bawić się we Włoszech w Sylwestra? 
Na rynku pojawiają się wciąż nowe wersje sztucznych ogni i petard o orginalnych i zaskakujących nazwach, takich jak: cobra, rambo, vulcano, mefisto, libellula (ważka), cipolla (cebula), itd. W poprzednich latach szczególnie modne były np.: „pallone di Maradona” (piłka Maradony), czy „razzo Bin Laden” (rakieta Bin Ladena), a w tym roku prawdziwym hitem w Neapolu ma być “`o spread” (lo spread).

Władze włoskie jednak surowo przestrzegają przed zabawami z petardami, sztucznymi ogniami i innymi ładunkami wybuchowymi. W zeszłym roku podczas świętowania Nowego Roku zarejestrowano wiele przypadków pożarów i zatruć dymem spowodowanych przypadkowo wrzuconą do mieszkania petardą, 500 osób zostało rannych z obrażeniami na rękach i twarzy przy odpalaniu fajerwerków, a 1 osoba zmarła tragicznie trafiona na balkonie kulą wystrzeloną z broni palnej.


Od września tego roku  zaostrzyły się także przepisy dotyczące sprzedaży artykułów pirotechnicznych. Będą one dostępne w sprzedaży tylko dla osób pełnoletnich, a niektóre artykuły, typu: fontane (fontanny), bottigliette a strappo lancia coriandoli (buteleczki z konfetti), girandole (wiatraczki) sprzedawcy mogą oferować klientom tylko w przypadku gdy zakupili je hurtowo przed 11 września 2011. Sprzedaż materiałów wybuchowych bez odpowiednich atestów i pozwoleń będzie karana do 18 miesięcy pozbawienia wolności (Newsrimini.it, 18/12/2011).


Legalne artykuły wybuchowe muszą posiadać metkę z numerem dekretu ministerialnego, który autoryzuje jego sprzedaż, nazwę i kategorię artykułu, nazwę producenta,  i instrukcję obsługi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz