31 grudnia 2011

Jak się bawią Włosi w Sylwestra


Pomimo kryzysu propozycji sylwestrowych jest jak zwykle wiele i przystępnych na każdą kieszeń, począwszy od tych na wielką skalę, na głównych placach, po zabawy w barach, dyskotekach, czy wreszcie  przyjęcia w restauracjach i hotelach.

CAPODANNO LOW COST
W dyskotekach i większych barach króluje na ogół cena a buffet, czyli tzw. bufet szwedzki, ostatnio bardzo modne jest także finger food party, czyli cena con spuntini e stuzzichini, aperitivi, cocktail..., a więc impreza na stojąco, gdzie ciepłe i zimne przekąski serwowane są tak aby można je było swobodnie jeść palcami. Niektóre lokale oprócz typowej musica da discoteca (muzyki dyskotekowej) organizują musica dal vivo (muzyka na żywo), zapraszają artisti di strada (artystów ulicznych) i inne band (zespoły).

CENE ELEGANTI
Elegancka kolacja to na ogół cena servita (kolacja podana przez kelnerów)  lub cenone con open bar  (wykwintna kolacja i bar, gdzie wszystkie napoje i alkohole są wliczone w koszt), serata danzante (wieczór taneczny) e musica live (muzyka na żywo). Niektóre lokale organizują też tradycyjne loterie noworoczne i estrazione di premi (losowanie nagród).

CENE A TEMA
Coraz bardziej popularne stają się kolacje „tematyczne”,  czyli np. con menu a tema (menu z tematem przewodnim), niektóre lokale specjalizują się w cena con delitto (kolacja, podczas której wszyscy goście są świadkami tajemniczego morderstwa i wspólnie prowadzą dochodzenie aby znaleźć winnego); wreszcie modne są także kolacje urządzane w specyficznej atmosferze, np. cena con Burlesque, kolacja - spektakl kabaretowo muzyczny na żywo w stylu lat 20 i 30-tych.

Nie pozostaje więc życzyć wszystkim Buon divertimento! (dobrej zabawy!)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza