3 czerwca 2013

Hotele "rozproszone" - nowa forma turystyki we Włoszech

Nazywają się alberghi diffusi, czyli hotele "rozproszone" - to sieć odrestaurowanych budynków już istniejących na danym terytorium, które  dostosowuje się do potrzeb turystów. W ten sposób wykorzystuje się autentyczne zabytkowe domostwa czy historyczne lokale rozproszone po małych miasteczkach i wsiach, a przyciągając potencjalnych turysów nie narusza się oryginalnej architektury środowiska poprzez stawianie nowych anonimowych hoteli. 

Turyści mieszkają w sąsiedztwie zwykłych mieszkańców, wtapiają się w powszednie życie miasteczka, mają dostęp do tradycyjnej kuchni, sklepów,  usług, itd., mogą brać czynny udział zarówno w codziennych jak i odświętnych czynnościach mieszkańców.

Taką formę turystyki wybierają zazwyczaj turyści, którzy szukają wypoczynku zgodnego z naturą i tradycją danego terytorium, i którym ciężko odnaleźć się w bezosobowych gmachach nowoczesnych hoteli oferujących atmosferę sztucznego luksusu.

Pierwsze alberghi diffusi narodziły się we Włoszech na początku lat 80-tych z myślą o ratowaniu opuszczonych, zanikających małych miasteczek, niszczejących lokalnych historycznych budynków i domostw. Jako oficjalna forma oferty turystycznej hotele rozproszone zostały zerejestrowane w 1998r.
Więcej info: www.albergodiffuso.com/
                   www.alberghidiffusi.it/

3 komentarze:

 1. Wspaniała inicjatywa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy pomysł, tylko czy dostepny dla dwóch osób, czy trzeba całej rodziny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno są oferty dla każdego (bez względu na ilość osób) i na każdą kieszeń :)

   Usuń