14 kwietnia 2014

Włoskie social-bombardowanie w sieci

Socialbombing.org to pierwsza we Włoszech witryna, która przeznacza swoją przestrzeń w sieci na masowe wysyłanie haseł, apelów i protestów Tweeterem o bardzo różnorodnej tematyce: politycznej, społecznej, itd. 

http://socialbombing.org/

Każdy potencjalny użytkownik może wziąć udział w "social-bombardowaniu" i dołączyć swój Tweeter, dzięki czemu adresat otrzyma nieskończoną ilość takich samych apelów, których nie może zablokować.Administratorzy tweetera twierdzą, że jest to praktyka na marginesie legalności działająca jak spam i mają zamiar nałożyć sankcje na pomysłodawcę portalu, C. Calzolari, mediolańczyka z siedzibą w Londynie. 

Tymczasem aktywiści socialbombing bronią się twierdząc, że są to swojego rodzaju misje społeczne. Nie mają nic wspólnego ze spamami, które napływają wielokrotnie od jednego użytkownika. Przeciwnie: hasło, wysyłane jest przez dużą liczbę aktywistów, którzy chcą osiągnąć zrealizowanie danej misji dla dobra całej społeczności.  Apele można wysyłać także poprzez Facebook i Google+Takie kampanie odnoszą dziś coraz większy sukces w sieci. A o witrynie głośno już w większości włoskich dzienników.Przykładowe hasła i apele wysyłane na socialbombing.org to: "peacenobelforpope" (premio Nobel dla papieża) wysyłane do Nobelprize_org; "StarbucksinItaly" wysyłane do Starbucs Coffee; "ulivipatrimoniounesco" (drzewa oliwne dziedzictwem Unesco) wysyłane do Nichi Vendola, prezydenta regionu Apulii; i wiele innych, również politycznych żądań i protestów.2 komentarze:

  1. Jest to rodzaj napaści na działające instytucje, ale przecież wszystko ma służyć społeczeństwu i poprawie jakości życia człowieka. Socialbombing zastępuje w przestrzeni wirtualnej wyjście ludzi na ulicę w realu, tak jak w realu protesty mają duży ładunek emocji i nigdy nie wiadomo w co się może wydarzyć, tak podobnie w przestrzeni wirtualnej istnieją obawy o wymiar i kształt wysyłanych apeli, w tej materii nie da się chyba zachować ostrożności, bo rzadko się zdarza, aby społeczeństwo było jednomyślne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Absolutnie się z tobą zgadzam, to jest rodzaj mobbingu również w bardzo pozytywnych sprawach, takie anonimowe, wirtualne wychodzenie z transparentem, zdecydowanie bezpieczniejsze i, kto wie, może nawet skuteczniejsze...

      Usuń