16 lipca 2015

Magiczne lato w Wenecji

W weekend 18-19 lipca Wenecja świętuje lato obchodząc jak co roku w trzecią niedzielę lipca Festa del Redentore na wysepce Isola del Giudecca.

Najbardziej spektakularny moment święta rozpoczyna się o zachodzie słońca, kiedy to tysiące łodzi udekorowanych specjalnie na tą okazję we wstążki i kolorowe baloniki przepływa przez zatokę San Marco i kanał Giudecca. 


fot. veneziaunica.it

Na łodziach serwowana jest kolacja złożona z typowych weneckich potraw a o 23.30 niebo nad Wenecją oświetlają sztuczne ognie i huczne fajerwerki. 
Program na stronie: www.redentorevenezia.com/tutto-sulla-festa-del-redentore-di-venezia.lasso


Obchody święta związane są z rocznicą uwolnienia miasta od zarazy (dżumy), która w latach 1575-77 spowodowała śmierć jednej trzeciej mieszkańców. W 1577r. wybudowano kościół Chiesa del Redentore powierzony tej intencji i od tej pory mieszkańcy co roku świętują to wydarzenie dekorując most z łodzi, tzw. ponte votivo, a zwierzchnik kościoła Wenecji błogosławi miasto ze schodków Chiesa del Redentore, a następnie ludność przechodzi procesją na wyspę Giudecca.

Zobaczmy jak to wyglądało rok temu:


2 komentarze:

  1. Wenecja jest tak piękna,że chce się wracać;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wenecja to piękne miasto, chce się do niego wracać. Ma swój specyficzny klimat i czuć w nim epokę renesansu. Pokaz sztucznych ogni robiłby tam wrażenie.

    OdpowiedzUsuń