22 czerwca 2012

Gorące serca Sycylii


Quannu l'amuri tuppulìa, unn'u lassari ammenzu a via” – kiedy miłość puka do twoich drzwi, nie zostawiaj jej na ulicy.
„L'amuri è comu a tussi, nun si ppò ammucciari” – miłość jest jak kaszel nie można jej ukryć
 „Fimmina senza amuri, è fiore senza oduri” – kobieta bez miłości, to kwiat bez zapachu

Nie tylko przysłowia ludowe ale i statystyka potwierdza, że wszystkie drogi miłości prowadzą na Sycylię... Tak przynajmniej wynika z sondażu przeprowadzonego na portalu Speed Vacanze, operatora turystycznego specjalizującego się w organizowaniu podróży dla samotnych singli szukających nie tylko letnich romansów ale i prawdziwej miłości.

fot.souvenirssiracusa.it

To właśnie Sycylia zdobyła pierwszą pozycję wśród idealnych miejsc na szukanie partnera. Według ankietowanych, Sycylijki w pełni odzwierciedlają kanony włoskiej piękności, a Sycylijczycy potrafią  okazać kobiecie poczucie bezpieczeństwa i są wyjątkowo namiętni i fascynujący.

piosenkarka Giusi Ferreri z Palermo
fot.ok-salute.it
Na drugim miejscu znalazła się Sardynia, ponoć głównie ze względu na dużą liczbę regularnie przebywających tam Vipów,  a na trzecim miejscu Apulia, której magiczna atmosfera sprzyja romantycznym spotkaniom.

Co takiego ma w sobie Sycylia, że przyciąga tutaj rzesze turystów w poszukiwaniu przygód miłosnych, które nierzadko przeradzają się w dozgonne miłości?

Od lat pisze i mówi się o wyspie jako o ojczyźnie upartych, zazdrosnych i zaborczych kochanków, skorych zarówno do miłości jak i zdrady, do zemsty i honorowych zabójstw (delitti d’onore).

aktor Beppe Fiorello z Catanii
fot.gossipetv.com
Roberto Alajmo pisze w d.repubblica.it (9/11/99), że gdy kobieta tylko zejdzie z promu na ziemię Sycylii czuje na sobie „sguardi concupiscenti, del genere che fa sentire una donna effettivamente nuda” -  spojrzenia pożądania, które sprawiają, że czuje się jakby była naga. Wbrew pozorom jednak, precyzuje autor, “la femmina viene mantenuta sempre, in Sicilia, sull'altare dell'intangibilità” – kobieta na Sycylii stawiana jest zawsze na ołtarzu “nienaruszalności”.

fot.dilinger.it

Oprócz romantycznych pejzaży Sycylii, innym ważnym sojusznikiem tutejszych kochanków  jest ich dialekt.
Z sondażu przeprowadzonego przez grupę sessuologów wynika, że dla kobiet najbardziej „męskie” i erotyczne wydają się być dialekty: toskański, genueński i właśnie sycylijski (imitazione di Fiorello). W 38% przypadkach dialekt ten działa na płeć piękną jak afrodyzjak.  Najmniej erotyczny okazał się dialekt rzymski. Tymczasem mężczyzn najbardziej  ekscytują dialekty: wenecki, sardyński i mediolański.

Oto przykład gorącej sycylijskiej miłości w przepięknej piosence "Brucia la terra" (temat przewodni z filmu Ojciec Chrzestny):
Brucia la luna n'cielu - pali się księżyc na niebie
e ju bruciu d'amuri.- a ja spalam się z miłości
Focu ca si consuma - ogień się spala
comu lu me cori. - tak jak moje serce
L'anima chianci, -  dusza płacze
addulurata, - zbolała
non si da paci.- nie daje sobie spokoju
Ma cchi mala nuttata! - jaka okropna noc
Lu tempu passa - czas płynie
ma non agghiorna. - ale nie nadchodzi dzień
Non c'e mai suli - nie będzie nigdy słońca
s'idda non torna.- jeśli ona nie powróci
Brucia la terra mia - Pali się moja ziemia
e abbrucia lu me cori.- i pali się moje serce
Cchi siti d'acqua idda - jak spragniona wody jest ona
e ju siti d'amuri. - a ja spragniony miłości
Acu la cantu - Komu zaśpiewam
la me canzuni - moją piosenkę
si no c'e nuddu - jeśli nie ma nikogo
ca se affacia a lu barcuni. - kto wyjrzałby z balkonu
Brucia la luna n'cielu - Pali się księżyc na niebie
e ju bruciu d'amuri.... - a ja spalam się z miłości...
A skoro już była mowa o afrodyzjakach, trudno ominąć włoską kuchnię. Okazuje się, że i tu przoduje Sycylia.  Według sondaży to nie czekolada, ostra czerwona papryczka, czy ostrygi najbardziej podniecają mieszkańców Włoch, ale cannolo siciliano, czyli sycylijska rurka z kremem z sera ricotty. A kuchnia sycylijska w sposób perfekcyjny potrafi rozpalić wszystkie zmysły i namiętności...

cannoli siciliani
fot. sicilia.cucinaregionale.net


Gdzie szukać partnera na Sycylii? Mieszkańcy twierdzą, że tak jak za dawnych czasów, najbardziej popularny jest spacer po głównej ulicy (il corso), tradycyjnie w sobotę lub w niedzielę. 

5 komentarzy:

 1. Ech..., po przygodę na Sycylię nie jechałam, ale przygodę przeżyłam i chociaż nie była to przygoda romantyczna, bo takiej nie szukałam, to do dziś nie mogę Sycylii zapomnieć. Zaiste gorąca to wyspa, pełna niespodzianek. Każdy jej zakątek wciąga i czaruje... Polecam i pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam po północy!
  Arcyciekawy blog i bodaj najpiękniejszym kraju Europy.
  Gratuluję i pozdrawiam! :)
  Artur

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam i dziękuję za miłe słowa:) Zapraszam! Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mogłam nie przetłumaczyć tego mojemu Siciliano... Oczywiście jak zwykle w przypadkach wychwalających jego wyspę, stwierdził że autorka tekstu to bardzo mądra kobieta ;) Ja od siebie mogę dodać, że wiele racji jest w tej "nienaruszalności" kobiet, kiedy poznawałam mojego Siciliano, nigdy nie przekraczał granic jakie ustalałam, zawsze powtarzał 'non voglio spingermi in oltre'. Faktycznie Sycylijczycy mają ogromny szacunek do kobiet, ale kiedy dostaną odpowiednie przyzwolenie wszelkie namiętności biorą górę.
  Pozdrawiam serdecznie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. O jak to miło dostać taki komentarz i taki komplement od rodowitego Siciliano! :) Dzięki za potwierdzenie tych skromnych obserwacji! Pozdrawiam gorąco!

  OdpowiedzUsuń