4 czerwca 2012

Rekord niepalących we Włoszech. Propozycja podwyżki cen papierosów


fot.salute24ilsole24ore.com

Z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu, 31 maja, na kongresie w Rzymie ogłoszono wyniki badań przeprowadzonych przez włoski Instytut Zdrowia, Istituto superiore della Sanità,z których wynika, że we Włoszech maleje drastycznie liczba palaczy papierosów.

W 2011 roku po raz pierwszy zanotowano „tylko” 20,8% palących w wieku powyżej 15 lat, tj. 10,8mln osób. Jest to rekordowo mała liczba, podają eksperci.

Tylko w ciągu ostatniego roku liczba palących kobiet zredukowała się aż o 2,4%.
O 8,5% zmniejszył się handel papierosów paczkowanych na rzecz tytoniu w liściach, tańszego i preferowanego głównie przez  młodzież.  

Tymczasem statystyki Światowej Organizacji Zdrowia są nadal alarmujące: co roku umiera 6mln czynnych palaczy i 600tys. palaczy pasywnych. We Włoszech szacuje się, że rocznie umiera 70-80tys. palaczy, w tym ponad 10tys. w regionie Lazio.
Europe no smoking” to nowe hasło Unii: sondaże wykazują, że aż 60% obywateli Unii Europejskiej zgadza się na coraz to surowsze normy regulujące sprzedaż, reklamę i eksponowanie w sklepach produktów tytoniowych.

Przewodniczący Istituto superiore della Sanità na kongresie w Rzymie zaapelował o podwyżkę cen papierosów o 1euro za paczkę. Zebrane fundusze, 3mld euro rocznie więcej,  zostałyby przeznaczone na koszty leczenia palaczy i badania naukowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz