18 maja 2013

Ravello - wymarzone miejsce na ślub


Ravello (prowincia Salerno) - małe średniowieczne miasteczko na Wybrzeżu Amalfitańskim, liczące zaledwie 2.5tys. mieszkańców, którego bajkowe pejzaże, historyczne wille i artystyczne ogrody co roku przyciągają tysiące turystów z całego świata.

W 1996r.  Ravello zostało wpisane na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ravello od wieków zachwycało i inspirowało swoim urokiem artystów, muzyków, czy kompozytorów.   

Bywali tu Giovanni Boccaccio, Richard Wagner, Virginia Woolf, Greta Garbo i Igor Stravisnkij, Churchill i Truman Capote, Curzio Malaparte, Ingrid Bergman i Roberto Rossellini, Gore Vidal


Do dziś władze miasteczka starają się kultywować tradycje artystyczne tego miejsca organizując co lato słynny już na całym świecie Ravello Festival, który promuje muzykę klasyczną, kino, literaturę, i inne działy kultury i sztuki przyciągając międzynarodowej sławy artystów. W 2009r. otwarto tu Auditorium  Oscar Niemeyer, gdzie koncertują wielkie orkiestry z wielu krajów.
Ale to właśnie romantyczne widokimagiczna atmosfera tego miejsca sprawia, że upodobały je sobie młode pary na śluby i przyjęcia weselne.
Śluby stały się „specjalnością” miejscowych willi, hoteli i restauracji. Co roku organizowanych jest ponad 100 ceremonii. 

Tak więc wybierając się do Ravello w sezonie letnim, najlepiej zaplanować wycieczkę na dzień powszedni, bo może się zdarzyć, że w weekend większość zabytkowych atrakcji będzie po prostu niedostępna.
Tym bardziej, że większość ślubów zamawiają tu sławni aktorzy, hollywoodzcy filmowcy, piłkarze i sportowcy, a nawet włoscy politycy: Angelina Jolie i Brad Pitt, Helen Hunt,  Scarlett Johanson, Tom Hanks,  Beverly Mitchel, Alessandro Nesta  Gary Lineker, były minister Renato Brunetta  i  Tommasa Giovannoni (Titti)... 

Na śluby i wesela przyjeżdżają tu pary głównie z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, ale także z Indii, Japonii, Chin, czy też magnaci z Rosji, przywożąc ze sobą setki gości.  A miasto zapewnia im całkowitą prywatność i dyskrecję.
Ceremonie ślubne odbywają się przede wszystkim w kościołach Santa Chiara, Sant’Agostino, San Francesco, oraz w Katedrze (Duomo),  a także w Villa Rufolo,  Villa Episcopio,  Villa Cimbrone...

Katedra (Duomo)


Po prawej stronie Katedry znajduje się mały sklepik z przepiękną biżuterią z korala. Warto zwiedzić zaplecze sklepiku, gdzie właściciele zorganizowali małe Museo del Corallo (Piazza Duomo, 9). Ekspozycja jest naprawdę zachwycająca - prawdziwe dzieła sztuki! wstęp wolny. Torre maggiore di Villa Rufolo
Sklepiki z ceramiką  i pamiątkami
 Villa RufoloWidok na Zatokę SalernoUliczki Ravello8 komentarzy:

 1. Zaiste, niezwykłe to miejsce na śluby. Przepiękne zakątki, szczególnie te kwiatowe z widokiem na wybrzeże. Miasteczko także urokliwe jak owa dama na kamiennej ławeczce wśród kolorowych cynii :))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ech, jak wracam pamięcią do tego wrześniowego dnia spędzonego w Ravello, to aż się błogo robi na duszy..., Tam każda kobieta czuje się "damą", nawet te zmęczone z ciężką torbą turystyczną czy plecakiem...:)))
   dziąki za przemiły komentarz!

   Usuń
 2. Przepiękne miejsce! Zazdroszczę pobytu wśród tych mających swój klimat kamiennych murów oraz kolorowych kwiatów :)Przy okazji zapraszam na swojego bloga, który ma na celu pomóc mi w nauce języka włoskiego :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa i za zaproszenie:) Chętnie do ciebie zajrzę, wymienię się linkami i logo:) Napisz do mnie na mail!
   pozdrawiam serdecznie, Agnieszka

   Usuń
  2. To raj na ziemi. Prosze podaj swojego bloga, chetnie zajrze:)
   Agnieszka

   Usuń
  3. http://unrossettorosso.blogspot.com/
   serdecznie zapraszam :)

   Usuń
 3. Tak, masz rację! Wymarzone miejsce!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :))) no, tak, można pomarzyć..., pozdrawiam ciepło

   Usuń