23 lutego 2013

Cernobbio - perełka nad jeziorem Como


Zapraszam na spacer po małym uroczym miasteczku Cernobbio położonym nad jeziorem Como, oddalonym zaledwie 5 km od miasta Como. Można tu dotrzeć rowerem, samochodem, autobusem, ale najprzyjemniej stateczkiem...
Ruch na jeziorze jest duży praktycznie o każdej porze roku:

Wokół jeziora można podziwiać wiele pięknych zabytkowych willi i luksusowych hoteli:Poniżej słynna VILLA D'ESTE - pałac powstał w 1568r. na fundamentach starego klasztoru, niegdyś siedziba arystokratycznych rodów, a od 1873r. jeden z najbardziej luksusowych hoteli na świecie. W 2009r. słynny periodyk Forbes przyznał siedzibie d'Este tytuł najlepszego hotelu na świecie. Jeden z portali turystycznych podaje, że najniższa cena pokoju za noc, poza sezonem, wynosi 677euro. Jednakże niektórzy goście, np. arabscy szejkowie, wynajmują tu zazwyczaj całe piętro, aby pomieścić w pokojach swoje żony, osobisty personel, itd. 


Villa d'Este była świadkiem niejednych skandali, miłosnych intryg, a nawet morderstw. Tutaj odbywają się nie tylko pokazy mody, zjazdy gwiazd i osobistości showbiznesu (o których pisałam w artykule link), ale i międzynarodowe kongresy naukowe, światowe szyczyty polityczne i gospodarcze. Chociażby w 1939r. spotkali się tu   ministrowie spraw zagranicznych Ciano i Von Ribbentrop, po czym dołączyli do nich ambasaborowie japońscy z Włoch i Niemiec, ogłaszając później na konferencji prasowej przyłączenie Japonii do sojuszu niemiecko-włoskiego. 

Corocznym niezwykle ważnym punktem programu w małym miasteczku Cernobbio jest szczyt ekonomiczny Międzynarodowe Forum Ambrosetti, na którym uczestniczą przywódcy wielu państw, ministrowie, politycy, bankierzy, naukowcy nagrodzeni Noblem i światowej sławy ekonomiści dyskutując nad globalną sytuacją ekonomiczną.
Park rozciągający się wokół Villa d'Este (tylko do dyspozycji gości hotelowych)

a to już przystań stateczków w Cernobbio dla "zwykłych" turystów:Poniżej park i pałac XIX-wieczny VILLA ERBA. Na teren parku można wejść tylko przy okazji organizowanej tu imprezy kulturalnej, koncertu, wystawy lub kongresu. W samym pałacu znajduje się blisko 90 bogato udekorowanych pokoi. Obecnie sale na pierwszym  piętrze pałacu wynajmuje się na bankiety, wesela, koncerty, i inne eleganckie imprezy na wielką skalę, drugie piętro zarezerwowane jest na biura i ekspozycje muzealne.

Choć to nie Villa d'Este, tutaj także można  poczuć się "dostojnie":Stuletnie platany w parku wyglądają wyjątkowo imponująco: 

Nowoczesny kompleks kongresowy na terenie parku:


Wychodząc, spójrzmy jeszcze raz na wieczorny urok jeziora...
A ciekawych lokalnego folkloru zapraszam na  organizowaną co roku we wrześniu paradę w historycznych kostiumach - Palio di Cernobbio

Warto jeszcze pospacerować po centrum Cernobbio, gdzie można podziwiać inne zabytkowe domy, kamienice i wille:


Zobacz też: Najpiękniejsze jezioro świata
                  Zielony szlak nad jeziorem Como
                  Ogrody klasztornego pałacu nad jeziorem Como
                  Vip-y i gwiazdy filmowe nad jeziorem Como

3 komentarze: