14 lipca 2013

Zamki i fortece w regionie Marche

Włoski region Marche, przez wieki uważany za ziemie graniczne, przez które systematycznie przelewały się wojska możnych rodów i władców (min. Malatesta, Sforza, Borgia, Della Rovere...), położony jest na terenach bardzo zróżnicowanych geograficznie: wzgórza, doliny, wybrzeże morskie (zobacz), co sprzyjało budowaniu murów defensywnych i zamków obronnych. 

Rocca Roveresca w Senigallia z epoki Renesansu

Niektóre miasteczka do dziś doskonale zachowały nie tylko średniowieczne i renesansowe budowle, bogato udekorowane i umeblowane wnętrza, ale i atmosferę tamtych stuleci... 

Poniżej zaledwie namiastka tego nadzwyczaj bogatego dziedzictwa historycznego w Marche...


Jednym z takich magicznych miejsc jest Roccaforte di Gradara (Pesaro) z poł. XIIw. Należała niegdyś do potężnego rodu De Griffo, później do Malatesta, wreszcie do Sforza. Mury otaczające miasteczko to jedne z najlepiej zachowanych takich zabytków we Włoszech. Turyści mogą przebyć wzdłuż nich niemal całą trasę na wysokości kilku metrów podziwiając nawet bardzo odległe położone wokół wzgórza i doliny. 
Nazwa Gradara pochodzi od słów "grata aura", czyli dobre powietrze/klimat.
Według podań, Dante w Boskiej Komedii opisał tutejszą legendę o tragicznej miłości Paolo (Malatesta) i Franceschi (da Rimini): 

“Amor condusse a noi ad una morte.
Caina attende chi a vita ci spense”

Kierując się na południe od Gradary, warto zwiedzić także Mondavio z fortecą Rocca Roveresca z XVw.. Forteca robi ogromne wrażenie, a szczególnie wystawione wzdłuż murów do dziś funkcjonujące średniowieczne machiny wojenne, np. masywne katapulty. 
Wysokie wieże połączone wysokimi murami zachowały w pełni swoją oryginalną strukturę, ponieważ nigdy tak naprawdę nie były obiektem napaści czy oblężenia.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz