12 lipca 2013

Niezwykłe konstrukcje architektoniczne w Reggio Emilia

Włochy to nie tylko bezcenne zabytki historii. Niektóre miasta postawiły sobie za punkt honoru inwestowanie w super nowoczesną  architekturę o oryginalnym charakterze.

9 czerwca w Reggio Emilia zainaugurowano niezwykłą stację kolejową Reggio Emilia AV Mediopadana zaprojektowaną przez światowej sławy hiszpańskigo architekta Santiago Calatrava Valls. (Warto przypomnieć, że Calatrava jest także autorem mostu Ponte della Costituzione w Wenecji, otwartego w 2008r.)

fot.urbanfile.org

Na tej stacji zatrzymują się pociągi dużej prędkości na linii Mediolan - Bolonia, w związku z czym przewiduje się średnio przepływ 2 mln pasażerów. 
Stacja znajduje się w odległości 4 km od centrum miasta i zarazem kilkaset metrów od stacji poboru opłat na Autostradzie del Sole. 


fot.bologna.repubblica.it

Stacja skonstruowana jest  z 19 śnieżnobiałych geometrycznych segmentów połączonych ze sobą na kształt sinusoidalnej fali o długości 483 metrów.

Wokół stacji zaprojektowano tereny zielone wzdłuż linii kolejowych i przed głównym wejściem, a parkingi znajdują się w podziemiach.

fot.municipio.re.it

Oprócz stacji kolejowej, Santiago Calatrava zaprojektował dla miasta także trzy równie okazałe mosty wznoszące się ponad Autostradą del Sole i linią kolejową.  Budowę mostów ukończono oficjalnie w 2007r.

fot.visititaly.it

Mosty, zwane Le Vele, czyli "żagle" sprawiają wrażenie wyjątkowo lekkich i smukłych łuków. W rezultacie konstrukcje są ogromne, o wysokości 50m.-70m, i są widoczne z odległości kilku kilometrów.

fot.panoramio.com


1 komentarz: