11 czerwca 2014

Liberty all'italiana

Początek XX-go wieku zapisał się w sztuce i architekturze jako Art nouveau, Stile Liberty..., znany również we Włoszech pod nazwą Stile Floreale (styl kwiecisty), w Wielkiej Brytanii: Modern Style, w Niemczech: Jugendstil, w Holandii: Nieuwe Kunst, Velde Stile w Belgii, Arte Modernista w Hiszpanii, Style Sapin w Szwajcarii, a w Polsce: Styl Młodej Polski, itd.Nad jeziorem Como wiele pałacyków i eleganckich rezydencji wybudowano właśnie w stylu Liberty.

Na pewno jest to jeden z ciekawszych, bogatych, eleganckich i zaskakujących trendów architektury. Jednym z ewidentnych przykładów tego stylu jest Villa Bernasconi w Cernobbio nad jeziorem Como, wybudowana na przełomie 1905/1906r. Rezydencja Davida Bernasconiego, przemysłowca, producenta jedwabiu, została zaprojektowana przez architekta Alfredo Campanini, autora wielu innych budowli w stylu Liberty w Mediolanie.


Pałacyk to prawdziwy klejnot tutejszych rzemieślników, charakteryzuje się bogactwem ozdób, różnorodnością materiałów (ceramika, kute żelazo, beton formowany, kolorowe witraże, malowidła ścienne...

Może dlatego, że rezydencja była przez wiele lat restaurowana i niedostępna dla zwiedzających, jeszcze dziś w jej wnętrzu można poczuć specyficzną atmosferę początku XXw., trochę charlestona, trochę burlesque...Poniżej przykłady stylu Liberty w Mediolanie:

4 komentarze:

 1. Lubię takie cudeńka architektoniczne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też, bardzo! Można sobie powyobrażać jak ciekawie toczyło się tu życie...

   Usuń
 2. Piękne lata dwudzieste XX wieku- blichtr i splendor, wspaniała sceneria dla "Wielkiego Gatsbiego".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? Ja też mam takie skojarzenia :)

   Usuń