5 czerwca 2014

W świecie dawnych parasoli

Gignese (Verbania) to mała górzysta miejscowość  w Piemoncie, położona nieopodal Stresy, słynnego kurortu nad jeziorem Maggiore. 

W 1939r. w miasteczku powstało pierwsze na świecie, i jedyne jak do tej pory, naprawdę wyjątkowe Muzeum Parasola (od słońca i od deszczu) - Museo dell'Ombrello e del Parasole. 


W 1976r. muzeum przeniosło się do nowej siedziby wzbogacając swoje cenne zbiory. Obecnie można podziwiać ok. 300 eksponatów, wystawianych na przemian z 1500 dostępnych w katalogu. 


Muzeum przeniesie was w przepiękny, tajemniczy świat ręcznie robionych parasoli,  damskich i męskich, które są świadectwem kultury i zwyczajów minionych epok, od początku XIXw. aż po współczesność. Muzeum posiada również ciekawe zdjęcia, plakaty, rysunki i malowidła przedsawiające zastosowanie i kulturę noszenia parasoli w różnych epokach.Ciekawe są eksponaty z zabawnymi, fantazyjnymi rączkami parasoli...
Drugie piętro muzeum zadedykowane jest profesji ombrellaio - parasolnika, czyli  rzemieślnikom wyrabiającym parasole, z których miasteczko Gignese niegdyś słynęło. 
To stąd pochodziły prawdziwe "dynastie" parasolkarzy, aż 170-180 rodzin zajmowało się wyrobem i naprawą eleganckich parasoli, "eksportując" swoje umiejętności do wielkich metropolii Włoch, Europy i Ameryki.


Z kroniki powojennej: A wam, z czym się kojarzą dziś parasole? O parasolach czytaj też:
Rossano (Kalabria) w kolorowych parasolkach
Ginkgo - włoski parasol przyszłości


4 komentarze:

 1. Mi kojarzy się czymś ładnym,mimo deszczu i wiatru, te włoskie to pewnie bardziej chroniły od słońca.
  Czego były świadkami? Lubię takie miejsca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie przedmioty mają w sobie coś magicznego, kiedyś były symbolem arystokratycznego świata, a potem tyle lat przeleżały gdzieś zapomniane, porzucone na półce...

   Usuń
 2. Niezwykłe muzeum, muszę się tam wybrać. Kiedyś parasol był o wiele bardziej znaczącym dodatkiem niż dzisiaj ;)
  Ciekawe, ile kosztuje bilet?

  alessandra
  http://studia-parla-ama.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bilet wstępu jest niedrogi, 2.50 euro. Pozdrawiam

   Usuń