12 czerwca 2014

Powieść graficzna - sposób na utrwalanie języka na urlopie

Jak poprawić swoje umiejętności językowe na wakacjach: na plaży, na kanapie, czy w samolocie? 


Tym, którzy już jako tako radzą sobie z językiem włoskim, lecz chcieliby "mimowolnie" utrwalić sobie struktury gramatyczne,  poszerzyć słownictwo i poćwiczyć zrozumienie dialogów, zamiast żmudnych ćwiczeń polecam miłą i przyjemną, a zarazem lekką lekturę tzw. graphic novels, czyli powieści graficznych, czasami zwanych też romanzi a fumetti (powieść komiksowa).

"Orgoglio e pregiudizio" - Jane Austen, Marvel, 2013


Powieść graficzna to stosunkowo nowy format książki, skrzyżowanie komiksu i popularnego w latach '80-tych fotoromanzo (historyjek opowiadanych sekwencją zdjęć i prostych dialogów). Komiksy były dotychczas uważane za "podkategorię" literatury, dedykowaną gównie dzieciom i młodzieży, a nawet w pewien sposób dyskryminowaną. 

Tymczasem w takiej właśnie postaci: poważnej powieści dla dorosłych (nie tylko fantasy, ale i kryminału, dramatu wojennego, komedii, powieści miłosnej, itd.) dociera do szerokiej rzeszy czytelników. 

Co ciekawe, komiks był ignorowany przez żeńską część odbiorców dopóki nie pojawiła się właśnie powieść graficzna w uproszczonej, ale bardzo komunikatywnej formie. Dzięki temu świetnie sprawdza się jako lektura w najbardziej "niewygodnych" i zatłoczonych środkach transportu, w przerwie obiadowej, na plaży, w parku na spacerze z dzieckiem, w poczekalni u lekarza, itd.

Dlaczego więc nie wykorzystać takiej formy lektury do udoskonalania języka obcego. Włoska oferta wydawnicza jest coraz większa. Wystarczy wybrać rodzaj literatury, który nas najbardziej wciąga i zabrać ją koniecznie ze sobą na urlop!

"L'impero del goal. Soldi e scommesse: così il pallone è finito nella rete" - Massimo Basile, Gianluca Monastra; Feltrinelli, 2014
2 komentarze:

  1. Graphik novels - wydaje mi się bardzo ciekawą propozycją do "mimowolnego" utrwalania języka. Będę się rozglądać w księgarniach za ciekawym tytułem dla mnie. Dziękuję za informację.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że graphic novel spodobała się jako propozycja utrwalania języka, to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym :)

      Usuń