23 czerwca 2014

Włochy na drodze do ciszy?

"Włochy to nie jest kraj dla cichych ludzi" tak brzmi tytuł artykułu na portalu viaggi.corriere.it, w którym jest mowa o ogromnym zanieczyszczeniu akustycznym we Włoszech w porównaniu z innymi krajami Europy zachodniej. Otóż wygląda na to, że Włochy nie przestrzegają norm unijnych.
Szacuje się, że rocznie szkody wyrządzone przez zanieczyszczenie akustyczne we Włoszech wynoszą 20 miliardów euro, 70% Włochów jest narażonych na niedopuszczalne hałasy, siedem milionów osób cierpi na problemy ze słuchem, lub na inne powikłania zdrowotne związane z tym problemem (udar mózgu, zawał serca...)


fot.liceoberchet.it

Podstawowym źródłem tych hałasów jest ruch uliczny (56%), następnie samolotowy i kolejowy, a 33% zanieczyszczenia akustycznego pochodzi z hałasów wytwarzanych podczas spędzania czasu wolnego.

Jednak powoli zmienia się  stosunek do "kultury antyhałasowej" również we Włoszech. W miastach, gdzie wprowadzono rejony przeznaczone tylko dla pieszych sklepikarze odnotowują nawet 20%-wy wzrost zysków, coraz częściej mówi się o "planowaniu akustycznym", o zwiększeniu kontroli, zakazów, wprowadzaniu licencji, barrier antyhałasowych, budowaniu domów fonoisolati (z izolacją akustyczną), i innych podobnych rozwiązaniach.

Projekt Stazioni silenziose (Ciche stacje): według statystyk tylko 3% pasażerów preferuje informacje podawane przez megafon, natomiast ponad 70% woli korzystać z tablic informacyjnych; na niektórych stacjach kolejowych wyodrębniono specjalne ciche pomieszczenia Trenitalia, czy wyciszone wagony pociągów Italo oznaczone symbolem Relax.

W niektórych miastach, np. w Mediolanie, Accademia del silenzio (Akademia ciszy) wylansowała Dni przeciw hałasom, w programie min. konferencje, spektakle, debaty, wystawy, projekcje filmów, targi książek, itp.

Inne ciekawe inicjatywy:
- Klasztor Fara in Sabina (Rimini) zaprasza do Museo del Silenzio - Muzeum Ciszy
- Hotele sieci Relais du Silence - struktury wypoczynkowe skierowane dla osób wyjątkowo wrażliwych na hałas  -we Włoszech jest do dyspozycji 22 takich hoteli 

Krótka prezentacja Accademii del Silenzio: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz