28 października 2014

Osłuchanie się z językiem włoskim

Osłuchanie się z językiem włoskim to jedna z najistotniejszych metod nauki.

fot.ilfoglio.it
Przy czym o ile w początkowej fazie nauki możemy słuchać nagranych tekstów recytowanych wolno i wyraźnie przez profesjonalnych lektorów lub aktorów, to już w stopniu średnio-zaawansowanym takie nagrania będą niewystarczające.


Oczywiście kto mieszka na stałe lub czasowo we Włoszech ma ułatwione zadanie, chociaż początkowo może czuć się zagubionym w chaosie nowych dźwięków. 
Ale, uwaga, nie należy ograniczać się do słuchania  języka potocznego używanego tylko w naszym otoczeniu. To bardzo ogranicza naukę, szczególnie we włoskiej rzeczywistości (dialekty, regionalizmy, itp.).

Gdzie więc słuchać żywego języka? Wszędzie! W radio, telewizji, na filmach, w internecie. Nie zrażajcie się jeśli początkowo niewiele rozumiecie z "rzeki słów" wypowiadanych z prędkością światła. 
Za pierwszym razem uchwycicie kilka słów, ale po tygodniu takiego "zanurzenia się" we włoskie dźwięki, już rozpoznacie ich więcej, po miesiącu będziecie zwracać uwagę na intonację zdania, akcenty, itd.

Najważniejsze to słuchać systematycznie. Proponuję  najpierw 10-15 min. dziennie, tak aby weszło w nawyk. Włączcie radio podczas nieskomplikowanych czynności domowych (obieranie ziemniaków, prasowanie, manikiur, malowanie się, golenie..., itd.). Potem stopniowo zwiększajcie czas słuchania do 20-25 min, i więcej, tylko jeśli was to nie męczy albo nie nudzi, bo wtedy nauka jest bezproduktywna.

I wreszcie gdzie słuchać włoskiego? Polecam stronę http://www.ascoltareradio.com/. 
Znajdziecie tu ogromny wybór audycji radiowych nadawanych z całych Włoch. Na stronie głównej są radia o zasięgu krajowym, a po lewej stronie lista włoskich regionów, wystarczy kliknąć na jeden z nich, aby wybrać którąś z lokalnych stacji. Wybór jest naprawdę duży, buon ascolto!3 komentarze:

 1. Zgadzam się całkowicie z autorką:) ostatni raz byłam w słonecznej Italii 10 lat temu. Uwielbiam ich język, kuchnię,itd..... Aby nie zapomnieć "italiano" słucham bardzo często radia na stronie leradio.com.,gdyż nie mam dostępu włoskich programów telewizyjnych. Mam tylko nadzieję,że nie będę miała trudności z porozumiewaniem się.
  Tanti saluti:)
  Dorota

  ps.super stronka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za dodatkowy przydatny link radiowy... i za tak miłą recenzję :) Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń